Binance İncelemesi: Kripto Trading, Platform ve Komisyonlar

Binance, işlem hacmi kapsamında şu anda faaliyette olan en büyük kripto para borsalarından biridir. Hong Kong’ta kurulan borsa Hong Kong yasalarına tabiidir. Şirketin 7.000 çalışanı ve 150 milyon üyesi bulunmaktadır. Platformun üç aylık işlem hacmi 180 milyar dolara eşittir, bu da onu Coinbase’in bir adım ilerisine taşımaktadır.

Binance Nedir?

Binance, 2017’de kurulan bir kripto para borsasıdır. Merkezi ve merkeziyetsiz platformlarını kullanarak Binance, kullanıcılarına kripto paraları alma, satma ve trading olanağı sunar. Kullanıcılar platform üzerinden kripto para yatırabilir, çekebilir ve ayrıca fiat para birimleri ile coin satın almak için ödeme yöntemlerini kullanabilirler.

binance

Borsada listelenen uzun bir kripto para listesi bulunmaktadır ve bu nedenle, dünyanın her yerinden yatırımcılar tarafından sıkça ziyaret edilir. Ayrıca, borsa dünyanın her köşesindeki varlığını genişletmek için çalışmaktadır.

Herkes, kimliğini doğrulamadan platform üzerinden yatırım yapabilir. Ancak, bu yolla açılan hesaplar üzerinden nispeten küçük bir miktar para kullanılabilir. Platform, önemli sermayelere sahip hesaplar için KYC doğrulamasını talep eder.

Platformda hesabınızı oluşturduktan sonra, cüzdanınızdan kripto para yatırma veya onları doğrudan borsadan satın alma seçeneğine sahip olursunuz. Platform üzerinden dilerseniz P2P ya da banka/kredi kartı gibi seçeneklerle para yatırabilirsiniz.

Son olarak, kullanıcıların bazı Binance Coin (BNB) token’leri satın almayı düşünebilir. BNB, platformun yerel kripto parasıdır ve komisyonları ile borsanın diğer hizmet maliyetlerini önemli ölçüde azaltacak bir indirim sağlar.

ÇalışanlarMüşterilerİşlem Hacmi (Spot / Günlük)
Binance7.000150 milyon$13,119,541,097
Coinbase2.100108 milyon$1,012,843,608

👉‍‍ Kripto para ile trading yapma hakkında derinlemesine bir inceleme arıyorsanız bu makalemize göz atabilirsiniz: Kripto Para İle İşlem Yapma | Başlangıç İçin Temel Rehber

Binance Nasıl Çalışır?

Platformun nasıl çalıştığını öğrenmek için ana özelliklerini bilmek gereklidir:

🌎 Kuruluş YeriHong Kong
💰 KomisyonlarDüşük
💰 Minimum DepozitoYok
💵 Hareketsizlik ÜcretiYok
💵 Para Çekme Ücreti3 TRY
📈 Öne Çıkan ÜrünlerStablecoin, altcoin, kripto futures, opsiyonlar
🕹️ Desteklenen Coinler415

Binance’de Bir Hesap Nasıl Açılır?

Kripto para borsası yatırımcılar için çeşitli türde hesaplar sunar. Temel hesapla birçok hizmeti kullanabilirsiniz, ancak daha karmaşık türevlerle işlem yapmak istiyorsanız, futures veya opsiyonlar için ayrı bir hesap açmanız gerekmektedir.

 • Temel Hesap
 • Futures Hesabı
 • Opsiyon Hesabı
 • Kurumsal Hesap

Bir Binance hesabı açmak için aşağıdakiler gerekmektedir:

 1. Binance resmi sitesine gidin ve “Sign Up” butonuna tıklayın. Burada istenilen bilgileri doldurun.
 2. “Hesap oluştur”a tıkladığınızda bir doğrulama kodu e-postanıza veya telefon numaranıza gönderilecektir (Bu kod yalnızca 30 dakika geçerlidir).
 3. Son olarak, hesabı doğrulamak için istenen alana gelen kodu girin.
 4. 2FA’yı etkinleştirin.
 5. Ödeme yöntemi bağlantısına tıklayın.
 6. Sermayenizi yatırın ve işlem yapmaya başlayın.

Binance Borsasında Listelenen Kripto Paralar

Binance, borsasında işlem yapılabilen 400’den fazla kripto para sunmaktadır. Platform uluslararası kullanıcılar için, USD, EUR, AUD, GBP ve TRY dahil olmak üzere çeşitli fiat para birimlerini destekler.

Şu anda borsada listelenen kripto paraların bazıları şunlardır:

 • Dash (DASH)
 • Cosmo (ATOM)
 • Composto (COMP)
 • Bitcoin (BTC)
 • Ethereum (ETH)
 • Litecoin (LTC)
 • Cardano (ADA)

👉‍‍ Bitcoin hakkında daha detaylı bilgi almak için bu makaleye göz atabilirsiniz: Bitcoin Nedir? | Bitcoin Yatırımları

Binance’de DEX’ten Nasıl Kripto Para Satın Alınır?

Eğer Binance listelenmeyen bir coin satın almak istiyorsanız, kripto para cüzdanınızı bir merkeziyetsiz borsaya (DEX) Binance hesabınız aracılığıyla bağlayarak bu kripto paraları satın alabilirsiniz:

 • Bir Binance cüzdanı oluşturun
 • Binance’yi ayarlayın: Platforma kaydolun ve kripto para cüzdanınızı Google Chrome eklentisi cüzdanı veya uygulama aracılığıyla hesabınıza bağlayın.
 • Temel para birimi olarak BNB satın alın.
 • Binance’dan kendi kripto para cüzdanınıza BNB gönderin: BNB satın aldıktan sonra, Binance cüzdanınıza gidin ve satın alınan BNB’leri buraya aktarın. Bunun için istenen bilgileri girin. Ağı BNB Chain olarak ayarlayın, kendi cüzdan adresinizi ve transfer etmek istediğiniz miktarı yazın. Çekme düğmesine tıklayın ve BNB zincirinizin Binance’da görünmesini bekleyin.

İnternet sitesini kullanıyorsanız:

 • Bir merkezi olmayan borsa (DEX) seçin.
 • Binance cüzdanınızı kullanmak istediğiniz DEX ile cüzdan adresinizi kullanarak bağlayın.
 • BNB’leri almak istediğiniz para birimi karşılığında satın
 • Ödeme yöntemi olarak BNB Chain’i ve satın alma para birimi olarak istediğiniz coin’i seçin.
 • Eğer burada istediğiniz kripto para görünmüyorsa, projenin kendi akıllı sözleşmesini ekleyin.

Yukarıdaki adımlar tamamlandıktan sonra, satın alma işlemi tamamlanabilir.

Binance Komisyonlar ve Maliyetler

Platform komisyonlar açısından en avantajlı kripto para borsalarından biridir. Komisyonlar, işlem hacmine göre değişir. Platform, işlem maliyetlerini işlem hacmine, Binance Coin (BNB) yatırımınıza ve likidite sağlama veya alım durumunuza bağlı olarak indirimli sunar.

Binance’deki standart kripto varlık işlem ücreti %0,1‘dir. Platformdaki hesabınızda bir BNB bakiyeniz varsa, işlem ücreti %0,075‘e düşer. Anlık satın alma ücretleri, rakipler arasında en düşük olanıdır. Sadece kredi/kartla anlık satın alma siparişleri için %2 komisyon alır, bu oran rakipler arasında en düşük olanıdır.

Örneğin, 1.000 USD değerinde bir işlem için:

BorsaAnlık Alımlar Üzerine Komisyonlar
BinanceKredi kartı/ banka kartı ödemeleri için %2 komisyon
CoinbaseKredi kartı/ banka kartı ödemeleri için %3.99 komisyon

Binance Para Çekme ve Yatırma Komisyonları

Binance Global üzerinden para çekme veya yatırma işlemleri direkt olarak Türkiye’deki hesaplara TRY ile yapılamamaktadır. Bu işlemler için Binance TR üzerinden bir hesap açılmalı ve para çekme işlemi için öncelikle para Binance TR’deki hesaba aktarılmalıdır. Daha sonra, buradan kendi banka hesabınıza sermayenizi aktarabilirsiniz.

Ayrıca, para yatırma işlemi için de ilk olarak Binance TR cüzdanına sermaye yatırılmalı ve ardından buradan Binance Global’e sermaye aktarılmalıdır. Bu sayede, Binance Global üzerinden daha fazla kripto paraya ve finansal enstrümana erişilebilir.

Binance TR’deki komisyonlar ise şu şekildedir:

Ödeme TürüYatırmaÇekme
EFT/Havale0 TRY 3 TRY
BTC İşlemleri0 TRY0.000011
ETH İşlemleri0 TRY0.00019

Ayrıca, platformun işlem komisyonları VIP seviyesine (0’dan 9’a) veya işlem hacmine göre değişiklik gösterebilir.

Para yatırma ve çekme komisyonları söz konusu olduğunda, kullanıcılar kripto paralarını Binance hesaplarından çekerken işlem maliyetlerini karşılamak için sabit bir ücret öderler. Bu çekme ücretleri, blockchain ağı tarafından belirlenir ve önceden haber verilmeksizin değişebilir. Bu nedenle, bu ücretlerin değerini öğrenmek için en iyi yol platformun web sitesini ziyaret etmektir.

👉‍‍ Ethereum hakkında daha derinlemesine bir inceleme için bu makaleye göz atabilirsiniz: Ethereum: Nedir, Nasıl Doğdu ve Avantajları Nelerdir

Ödeme Yöntemleri

Binance Global’e Türkiye’den direkt para yatırmak mümkün değildir. Öte yandan, Binance TR’ye EFT ya da havale yoluyla sermaye yatırılabilir ve buradan Global’deki hesaba aktarılabilir. Bundan dolayı platforma Türkiye’den ödeme yöntemi olarak EFT veya havale söylenebilir.

Binance’den Para Nasıl Yatırılır ve Çekilir?

Kripto Para Çekme

 • Binance hesabınıza giriş yapın ve Cüzdan seçeneğine tıklayın.
 • “Para Çekme” seçeneğini seçin.
 • “Kripto Para Çekme” seçeneğine tıklayın.
 • Çekmek istediğiniz kripto parayı seçin. Biz bu örnekte BNB’yi seçeceğiz.
 • Ağı seçin. BNB çekeceğimiz için BEP2 (BNB Beacon Chain) ve BEP20 (BNB Smart Chain – BSC) arasında seçim yapabiliriz. Bu işlem için ağ ücretleri de görüntülenecektir.
 • Ardından, alıcının cüzdan adresini girin veya rehberden seçin.
 • Çekme miktarını girin ve karşılık gelen işlem ücretini ve alacağınız nihai miktarı göreceksiniz. Devam etmek için “Çekme” seçeneğine tıklayın.
 • Bu noktada işlemi doğrulamanız gerekmektedir. Bu amaçla, ekrandaki talimatları takip edin.

Kripto Para Yatırma

 • Binance hesabınıza giriş yapın ve Cüzdan seçeneğine tıklayın.
 • “Para Yatırma” seçeneğine tıklayın ve bir pop-up penceresi açılacak.
 • “Kripto Para Yatırma” seçeneğine tıklayın.
 • Yatırmak istediğiniz kripto parayı seçin. Biz bu örnekte USDT‘yi seçeceğiz.
 • Ardından, kripto para yatırma ağını seçin. Seçtiğiniz ağın, fonları çektiğiniz platformla aynı olduğundan emin olun. Yanlış ağı seçerseniz, fonlarınızı kaybedersiniz.
 • Binance cüzdanınızdan yatırma adresini kopyalamak için tıklayın ve kripto paraları çekmek istediğiniz platformun adres alanına yapıştırın.
 • İsterseniz, adresin QR kodunu almak ve onu çekim yaptığınız platforma aktarmak için QR kodu simgesine de tıklayabilirsiniz.
 • Çekim talebini onayladıktan sonra, işlemin onayını beklemeniz gerekmektedir. Onay süresi, o anki blockchain ve ağ trafiğine bağlı olarak değişir.
 • Transfer işlendiğinde, fonlarınız kısa süre içinde platformdaki hesabınıza yatırılacaktır.
 • “İşlem Geçmişi” bölümünde mevduat durumunu kontrol edebilir ve son işlemler hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Binance Güvenli mi?

Kripto para borsaları, tasarruf veya finans kurumları olmadıkları için klasik aracı kurum programlarından yararlanamazlar. Bu nedenle, bu hizmet aracılık hizmetlerinde olduğu gibi düzenlenmemiştir.

Platformun güvenlik özellikleri, Google Authenticator uygulaması veya Kısa Mesaj Servisi (SMS) aracılığıyla iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), beyaz adres listesi, cihaz yönetimi ve erişimlerini sınırlama olanağı içerir.

Binance Coin: Platformun Token’i

Binance, BNB’yi 2017’de indirimli işlem ücretleri için utility token olarak oluşturuldu. Ancak o zamandan beri kullanımı bir dizi platformda birçok uygulama ile genişletildi. Bu token, işlem ücretlerini ödemek için borsa, Binance DEX ve Binance Chain üzerinde kullanılır.

Binance Platformu

Binance işlem platformu oldukça basit ve moderndir. Satmak veya satın almak istediğiniz kripto parayı seçebilirsiniz. Fiat para birimini kripto para birimine veya tam tersi bir işlemi, ya da bir kripto para birimini başka bir kripto para birimine dönüştürebilirsiniz.

Ayrıca, daha fazla fonksiyon isterseniz gelişmiş işlem platformları da vardır. Classic veya Advanced platformlarında, birçok grafik aracı ve gelişmiş emir türleri ile terminal tarzı bir arayüz kullanarak işlem yapabilirsiniz.

Binance Mobil

Binance’in mobil platformu iki farklı düzene sahiptir: Binance Lite ve Pro. Bir düzenden diğerine geçmek son derece basittir. Sadece ekranın sol üst köşesine tıklamanız yeterlidir. Burada Lite düzenini etkinleştiren veya devre dışı bırakan bir buton bulunur.

Trust Wallet: Binance’in Kripto Cüzdanı

Trust Wallet, Viktor Radchenko tarafından 2017 Kasım’ında kuruldu ve hızla geniş bir kullanıcı tabanı kazandı. Binance, Trust Wallet’ı 2018’de satın aldı. Bu alımın ardından Binance’in eski pazarlama başkan yardımcısı Eowyn Chen, 2021 başında Trust Wallet’ın CEO’su oldu.

Trust Wallet uygulaması, kayıt gerektirmeyen bir mobil kripto para cüzdanıdır. iOS, Android ve Google Play kullanıcıları uygulama platformları üzerinden bu uygulamayı kurabilirler. Kurulduktan sonra, cüzdanı kolayca platforma bağlayabilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri

Platform ile resmi sitesindeki “canlı sohbet” üzerinden 7 gün 24 saat iletişime geçebilirsiniz.

Bu “canlı sohbet” kısmına internet sitesinin sağ alt tarafındaki sohbet simgesine tıklayarak ulaşılabilir. Ayrıca sayfa sonunda yer alan “24/7 Chat Support” üzerinden de canlı sohbete ulaşılabilir.

Öte yandan, Binance Global’de Türkçe müşteri hizmetleri desteği bulunmamaktadır. Dileyen yatırımcılar, Binance TR üzerinden Türkçe dili desteği ile müşteri hizmetlerine ulaşabilir.

Binance Avantajlar ve Dezavantajlar

AvantajlarıDezavantajları
✅ Düşük komisyon oranları❌ Şeffaf olmayan şirket yapısı
✅ Geniş bir kripto ürün yelpazesi❌ Hesap doğrulamada yaşanan aksaklıklar
✅ Farklı trading stratejilerine uyumlu emir türlerinin olması

Kripto Kazançları Nasıl Vergilendirilir?

Kripto para yatırımlarından elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi yatırımcıların merak ettiği konulardan birisidir. Bu konuda ülkeler kendi politikaları kapsamında farklı adımlar atmaktadır.

Türkiye’de halihazırda yatırımcılar kripto para yatırımlarından elde edilen gelirlerden dolayı herhangi bir vergi ödememektedir. Öte yandan, ilerleyen süreçlerde bu durum değişebilir. Bundan dolayı, yatırımcıların herhangi bir sorun yaşamaması adına bu konuda en güncel bilgiye ulaşmasında fayda bulunmaktadır.

Binance Alternatifleri Hangileridir?

Binance’ye alternatifler arasında aşağıdaki platformlar bulunmaktadır:

Sıkça Sorulan Sorular

Binance güvenli midir?

Kripto para borsaları, tasarruf veya finans kurumları olmadıkları için geleneksel aracı kurum programlarından yararlanamazlar. Bu nedenle, bu hizmet aracılık hizmetlerinin olduğu gibi düzenlenmiş değildir. Öte yandan, kripto para borsaları arasında gerek işlem hacmi gerekse de bilinirliği bakımından platform ön plana çıkmaktadır.

Binance komisyonları avantajlı mı?

Binance, kripto para borsaları arasında en avantajlı komisyon oranlarına sahip borsalardan birisidir. Ayrıca, platformun native token’lerinden birisi olan BNB, komisyonlarda indirim imkanı da sunmaktadır. Bu kapsamda, yatırımcılar için platform avantajlı bir kripto para borsası olarak görülebilir.

İlgili Makaleler