Hisse Senedi Nasıl Alınır? | Başlangıç Rehberi

Hisse senedi nasıl alınır sorusu bir yatırımcının borsaya attığı ilk adım denebilir. Hisse senedi almak için öncelikle hangi aracı kurumu kullanacağımızı veya başlamak için borsaya ne kadar para yatıracağımızı göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bu makalede, hisse senedi alım sürecini basit bir şekilde açıklayacağız.

hisse senedi nasıl alınır

Hisse Senedi Almadan Önce Dikkate Alınması Gereken Konular

Borsada başarılı olmak için hangi aracı kurumları seçeceğimizi ve nasıl bir hisse alımı yapacağımızı öğrenmeden önce temel konuları göz önünde bulundurmalıyız.

Eğitim

Hayattaki herhangi bir aktivite gibi, yatırım yapmadan önce gerekli bilgilere sahip olmak önemlidir.

Bu bir iş ve meslek. Çoğu yatırımcı ekonomik bir getiri elde etmek için tamamlayıcı bir aktivite olarak yatırım yapar. Dolayısıyla, diğer herhangi bir profesyonel aktivitede olduğu gibi, önce alanında uzman kişiler tarafından yazılan kitapları okuyarak, kurslara katılarak, çeşitli web sitelerini ve blogları takip ederek eğitim almalısınız.

Risk Profili ve Hedefler

Yatırım yapmaya başlamadan önce, yatırımcı profilimiz ve riskimiz konusunda çok net olmalıyız çünkü bu:

 • Hangi tür hisselere yatırım yapacağımızı (büyük şirketler, orta ölçekli veya küçük şirketler gibi),
 • Hangi borsada işlem yapacağımızı (Türkiye, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri gibi),
 • Ve hangi varlıklara yatırım yapacağımızı (spot hisseler, vadeli işlemler, opsiyonlar gibi) belirler.

Aracı Kurum

İyi bir eğitim almak kadar önemli olan, güvenilir, kullanımı kolay bir broker seçmektir. Broker seçerken göz önünde bulundurulması gereken temel faktörler düşük komisyon sunması, gerçek zamanlı iyi grafikler sağlaması ve işlem yaparken gerekli tüm teknik araçları sunmasıdır. Bunun için, internet üzerinde detaylı bir araştırma yapma ve broker’ların kullanıcı yorumlarını okumak gereklidir.

Bu konuda size daha aşağıda daha detaylı bilgi vereceğiz.

Stratejilere Göre Yatırım Yapmak

Borsa dünyasında basit ve anlaşılır stratejilere göre yatırım yapmak oldukça temel bir konudur.

Yani, bir plana göre yatırım yapmak gerekmektedir ve bu planın basit ve anlaşılır olması daha iyi olur. Bunun sebebi ise hayatta her şeyde olduğu gibi basit olan en iyi şekilde işler. Bu şekilde, doğaçlama yapmayı önleyeceğiz.

Duygular ve Disiplin

Psikolojik ve zihinsel kısım, yatırım yaparken teknik kısımdan bile daha önemlidir. Disiplinli ve soğukkanlı olmadığımızda, iyi bir sistemimiz olsa bile para kaybederiz. Duyguları bir kenara bırakıp stratejimize sıkı sıkıya bağlı kalmak oldukça önemlidir. Böylece stratejimizi sabırlı ve disiplinli bir şekilde takip edebiliriz.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Ve şimdi, bir şirketin borsa hisselerini güvenli, ucuz ve kolay bir şekilde nasıl satın alacağınızı adım adım göstereceğiz . Hisse satın alımında broker olarak Interactive Brokers’ın demo hesabını kullanacağım.

Interactive Brokers ile hisse senedi yatırımı yapmak için çok basit bir dizi adımı takip etmek gerekiyor:

Adım 1: Bir Aracı Kurum Hesabı Oluşturun

Öncelikle broker’da hesap açmamız gerekiyor. Bunun için sadece broker’ın ana sayfasına gitmek, “Open Account butonuna tıklamak (kırmızı kutu) ve adımları doğal bir şekilde takip etmek gerekiyor. Bu işlem genellikle yaklaşık 15 dakika sürer ve tamamen dijitaldir.

hisse senedi nasıl alınır broker

Adım 2: Hesabınıza Minimum Bir Sermaye Yatırın

Hesabınız açıldıktan sonra, ilk yatırım sermayenizi yüklemeniz gerekmektedir. Genellikle bir köşede (üst veya alt), “Deposit” yazılı belirgin bir buton göreceksiniz. Bu butona tıklayın ve sizin için en uygun olan para yatırıma yöntemini seçin. Bu yöntemler arasında banka transferi ve kredi kartı bulunmaktadır.

Adım 3: Satın Almak İstediğiniz Hisseyi Seçin

Ve şimdi, hisse satın alma zamanı geldi. Broker’ın sağ üst tarafında bulunan “Trade” butonuna basın ve satın almak istediğiniz hissenin adını girin. Daha sonra bu hisse senedinin üstüne tıklayın.

hisse senedi nasıl alınır hisse bulma

Adım 4: Satın Alma Emri Verin

Şimdi satın alma kriterlerinizi belirleyin. Yani, hisse senedini hangi fiyattan alacağınızı(limitli emir), maksimum kayıp fiyatı (stop-loss) ve eğer isterseniz kâr alma (take-profit) seviyelerini girin.

hisse senedi nasıl alınır alış emri

Adım 5: Hisseyi satın alın

Ve son olarak, tüm bilgilerin ve verdiğiniz verilerin doğru olduğunu kontrol edin ve emin olduktan sonra “Buy Order” butonuna basın.

👉 Eğer Interactive Brokers hakkında daha detaylı bir bilgi istiyorsanız bu makaleye başvurabilirsiniz: Interactive Brokers İncelemesi 2024: güvenlik, piyasalar, komisyonlar ve yorumlar

👉 Ayrıca bu aracı kurum ile sınırlı kalmak istemiyor ve başka bir broker denemek istiyorsanız IG platformuna göz atabilirsiniz: IG İncelemesi [2024] | Güvenilirlik, Platform ve Spread’ler

Hangi Hisse Senetlerine Yatırım Yapılabilir?

Birçok farklı hisse senedi sınıflandırması yapılabilir, ancak biz bu makalede üç önemli türe odaklanacağız:

 • Potansiyelli Hisse Senetleri: Bunlar, başlangıçta oldukça önemli bir büyüme marjına sahip oldukları ve nispeten kısa sürede değer kazandıkları için belirli bir yatırımcı tipine daha çok cazip gelen hisse senetleridir. Genellikle, start-uplar ve teknoloji alanıyla ilişkili şirketlerdir. Bu tarz şirketler hızla genişleyen, kar payı dağıtmayan ve hisse geri alımı yapmayan, tüm kazançlarını işlerine yatırarak büyümeye devam eden şirketler olarak değerlendirilebilir. Yatırım dünyasına yeni başlıyorsanız, ilk etapta, ne kadar cazip olurlarsa olsunlar, bu tarz hisselerden uzak durmanız daha iyi olabilir.
 • Döngüsel Hisse Senetleri: Bunlar, ekonomik büyüme aşamasında gelişen ve ekonomik daralma dönemlerinde zarar eden hisse senetleridir. Yani, faaliyetleri doğrudan ekonomik döngünün evrimiyle ilişkili olan şirketlere ait hisse senetleridir. Otomobil üreticileri veya turizmle ilgili sektörler, döngüsel hisse senetlerine örnek olarak verilebilir.
 • Değer Hisse Senetleri: Bunlar, temel değerlerine göre ucuz ve değerinin altında olan hisse senetleridir. Bu hisse senetleri tespit edildikten sonra satın alınır ve orta ya da uzun vadede kendi piyasa fiyatının yavaş yavaş bulunması beklenir. Değer hisse senetlerindeki değer artış potansiyeli, güvenlik marjı olarak adlandırılır ve gerçek değer ile o anki fiyat arasındaki farka atıfta bulunur. Ancak bir hisse senedinin fiyatının gerçek değerinden sadece daha düşük olması yeterli değildir. Bu güvenlik marj farkı göz önünde bulundurulmalıdır ve en azından %20 ila %30 arasında olmalıdır. Ayrıca, eğer hisse senetlerine yeni başlıyorsanız, bu tip hisseler yatırıma başlamak için en uygun hisse senetleri türüdür çünkü günlük piyasa karmaşasından, borsadan ve potansiyelli hisse senetlerinden kendinizi biraz daha uzak tutabilirsiniz. Bu tarz hisseler genellikle savunma, gıda ve eczacılık gibi sektörlere ait hisse senetlerinden oluşur.

Portföyde Kaç Hisse Senedi Olmalıdır?

Bir portföyde kaç farklı hisse senedi olması gerektiği konusunda belirli bir kural yoktur. Ancak çeşitliliğin önemi nedeniyle, bir veya iki şirkete tüm sermayenizi yatırmanız riskli olabilir. Bunun yerine farklı sektör ve ülkelerden hisse senetleri alarak dengeli bir portföy oluşturabilirsiniz.

Ayrıca, günümüzde kesirli hisseler sayesinde, birçok şirketin hisseleriyle çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olmak için çok ciddi bir paraya ihtiyaç duyulmadığını da eklemeliyiz.

Hisse Senedi Alarak Nasıl Kâr Elde Edilir?

Hisse senetlerine yatırım yaparak, temelde iki şekilde kâr elde edebiliriz:

1. Hisse Senedi Fiyatının Artması:

Bu, herkesin bildiği bir yöntemdir. Bu yöntemde satın aldığımız anda hisse fiyatının değerlendirmesidir.

Örneğin, o anda 100 TL’ye işlem gören bir şirketin hisselerini satın alırsak ve daha sonra 120 TL’ye işlem gördüğünde satarsak %20 kazanmış oluruz. Oldukça kolay, değil mi?

2. Temettü Dağıtımı:

Temettü, bir şirketin tam yıl boyunca elde ettiği kârın bir yüzdesidir ve bu kârı şirketin hisse sahipleri arasında dağıtır.

Temettü dağıtımı, bu şirketin bir parçasının sahibi olduğunuzdan dolayı şirketin dağıttığı kârdan bir yüzde alacağınız anlamına gelir.

Yine de, kâr elde etme yollarının birini seçtiğinizde diğerini seçemeyeceğiniz anlamına gelmediğini belirtmek gerekir. Hatta, doğru bir yaklaşım olarak, değeri düşük olduğunu düşündüğünüz şirketleri seçmek ve ayrıca yıllık temettü dağıtımı yapan şirketlere de yatırım yapmaktır.

Bu tür şirketleri nasıl bulabilirsiniz? İşte aşağıda bu konu hakkında birkaç makale bulabilirsiniz:

👉 Temettü Nedir? Temettü Türleri ve Yatırımcılar İçin Önemi

👉 2024’ün En İyi Temettüleri

👉 Temettü Kralları: Nedir ve Kimlerdir?

Hisse Senetlerini Nereden Alabilirim?

Yatırım yapmaya karar verdiniz, peki nasıl ve nereden başlayabilirsiniz? İyi bir aracı kurum bulmak zor değil, bunun için internetten arama yapabilirsiniz. Bu noktada, güvenilir aracı kurumları öneren birçok forum veya blog var. Ayrıca bu konuda tavsiye isteyebilir veya insanların yorumlarına bakabilirsiniz. Broker’a ek olarak başka bir yöntem de bulunmaktadır. Şimdi bu iki seçeneğe göz atalım:

Online Aracı Kurum

İlk ve en yaygın olanı, online bir aracı kurum seçmektir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, kararınızı vermeden önce, daha uygun bir komisyon oranı sunan bir broker seçmeye çalışın ve bu aracı kurumun ilgilendiğiniz borsada işlem yapabilme hakkına sahip olduğundan emin olun.

Ayrıca, uzun vadede size fayda sağlayacak daha teknik bazı yönleri göz önünde bulundurun. Bu kapsamda, birçok piyasaya erişim imkanı, emirlerin hızlı bir şekilde yerine getirilmesi, grafik araçları, uyarı sistemleri ön plana çıkmaktadır.

👉 Hisse senedi alımına yeni başlıyorsanız bu makale de ilginizi çekebilir: Hisse Senedi Nedir ve Nasıl Analiz Edilir?

Bankalar

Geleneksel bankalar üzerinden de hisse senedi yatırımı yapabilirsiniz. Bunun için sadece bir bankada yatırım hesabınızın açık olması gerekiyor ve hisse senedi almak istediğinizde bankaların trading platformları üzerinden kolaylıkla emirlerinizi iletebilirsiniz.

Bankalar ile işlem yapmak çok daha basit olmasına rağmen komisyonlar aracı kurumlara kıyasla daha pahalı olma eğilimindedir.

Her şeye rağmen, borsaya yatırım yapmaya başlamak için en rahat yol, hisse senetlerini internet üzerinden almak veya satmaktır.

Hisse senedi alırken şirketler hakkında güncel bilgileri araştırmanızı ve hisse senetlerinizin tam değeri hakkında gerçek zamanlı bilgi alabilmenizi öneririz.

Ayrıca, online borsa yatırımı, piyasa açık olduğu sürece neredeyse tüm gün işlem yapmanıza olanak sağlar. Ayrıca, eğer bir hisse senedi alımı veya satışını işlem saati dışında gerçekleştirirseniz, bu alım veya satım emirleri, piyasa tekrar açıldığında gerçekleştirilmek üzere saklanır.

Hisse Senetlerini Nasıl Satarım?

Hisse senedi satış mekanizması, alım mekanizmasıyla aynıdır. Örneğin 100 TL’ye aldığımız hisse senetlerini 120 TL’ye çıktığında satmak istiyorsak iki seçeneğimiz var:

 • Profesyonel Yöntem: Hisse senetlerini satın aldığımız anda 120’TL’den bir satış emri veriyoruz. Böylece bu fiyata ulaştığında broker otomatik olarak hisse senetlerimizi bu fiyattan satar. Aşağıda bıraktığım ekran görüntüsünde bunu gözlemleyin.
hisse senedi nasıl satılır
 • Basit Yöntem: Sabırla fiyatın gelmesini bekleriz ve geldiğinde kendimiz satarız.

Kuşkusuz, en ideal ve etkili seçenek limit satış emri verilmesidir.

Borsaya Başlamak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Borsada işlem yapmaya başlarken küçük miktarlarda yatırım yapmanız önerilir. Borsada işlem yaparken kendinize ne kadar güvenirseniz o kadar çok yatırım yaparsınız. Uzmanlar genellikle portföylerini yeterince çeşitlendirebilmek için 100.000 TL civarında bir sermaye bulundurmanızı önerir, ancak tavsiyemiz yatırım sermayenizi yavaş yavaş artırmanız ve eğitim alarak borsa dünyasının en yaygın hatalarını ve sorunlarını daha iyi anlamanızdır.

Ayrıca, hisse senetlerinin değerinin arttığını gözlemleseniz bile, belki de ilk fırsatta onları satmak sizin için kârlı olmayabilir çünkü komisyonları düştükten sonra belki de henüz hiç kâr elde etmemiş olabilirsiniz.

Eğer şüpheleriniz varsa, aşağıya bir yorum bırakabilir ve size en kısa sürede yardımcı olmaya çalışırız

Hisse Senedi Alırken Yapılan Temel Hatalar

Acemi yatırımcıların hisse senedi yatırımında yaptığı klasik hataların listesi oldukça uzundur, ancak biz bunlar arasında ön plana çıkan temel noktalara odaklanacağız:

 • Dürtüsellik ve duygular: Makalenin başında da belirttiğimiz gibi, sabırsızlık, endişe, stres, korku, hırs duygularımızın unsurlarıdır ve bu duygular genellikle para kaybetmemize neden olur. Bunu engellemek için yatırım stratejinize bağlı kalın, disiplinli ve tutarlı olun.
 • Kısa sürede zengin olmak: Şans eseri büyük bir başarı elde etmek (genellikle şans eseri) ve kısa sürede iyi miktarda para kazanmak (veya her şeyi kaybetmek) bir acemi için oldukça zor ve neredeyse imkansızdır. Kısa sürede zengin olmak bir hedef değildir. İşler doğru yapıldığında er ya da geç meyvelerini verir, bundan dolayı sabırlı olun.
 • Araştırma eksikliği: Yatırıma hemen başlama isteği, ne kendimizi eğitmeye ne de uygun bir broker bulmaya yeterli zaman ayırmamamıza neden olur. Bunun için gerekli olan tüm zamanı ayırın bu konulara, aksi takdirde kaçınılmaz olarak başarısız olabilirsiniz.
 • Bir stratejiye göre yatırım yapmama: Asla ne yaptığınızı ve neden yaptığınızı bilmeden işlem yapmayın veya doğaçlama ilerlemeyin. Bir trading sistemi oluşturmanız (eğitim size bunu yapmanızda yardımcı olacaktır) ve ona sadık kalmanız yani prensiplerinden sapmamanız gerekiyor.
 • Kayıpları hızlı bir şekilde kesmeme (Stop-loss kullanmama): Stop-loss bir sigortadır. Kimse araba sigortası ödemeyi sevmez ama bir kaza olduğunda sigortamızın her şeyi halledeceğini bilmek rahatlatıcı ve sevindiricidir. Burada da aynı şey geçerli. Stop-loss, işlem kötü giderse kayıpları kontrol etmemizi sağlar çünkü her işlemde riske atmayı ve kaybetmeyi göze aldığımız maksimum miktarı belirleyebiliriz.

Hisse Senedi Satın Almak İçin Rehber Makaleler

Son olarak, belirli hisse senetlerinde daha fazla bilgi edinmek isterseniz. Size, farklı hisse senetlerini nasıl satın alacağınızı anlamak için rehber olabilecek bir dizi makale bırakıyorum. Tabii ki, bu makalelerin her biri farklı bir broker ile yazılmıştır. Böylece, her broker’ın platformuna göre farklı bakış açılarına sahip olursunuz:

Sonuç olarak, hisse senedi nasıl alınır konusunu anlamak için sadece alım işlemine odaklanmamalısınız. Hangi brokerda yatırım yapacağınızı, hangi stratejiye dayanarak ve hangi tür hisselere yatırım yapacağınızı bilmek, başarıya ulaşmanızdaki en önemli yol göstericilerdir.

Hisse Senedi Alımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hisse Senedi Almak İçin Neye İhtiyaç Vardır?

 • Eğitim ve bilgi (kitaplar, kurslar, internet siteleri ve bloglar)
 • Deneyim (öncelikle broker’ın demo hesabındaki sanal para ile pratik yaparak ve daha sonra düşük miktarda gerçek para ile işlem yapabilirsiniz)
 • Ciddi, güvenilir, kapsamlı ve düşük komisyonlu bir broker seçmek
 • Yatırımcı profilimizi ve riskimizi belirlemek
 • Bir yatırım sistemi veya metodolojisi izlemek
 • Disiplinli, tutarlı, sabırlı olmak ve duyguları bir kenara bırakmak

Risk Olmadan Paramı Nereye Yatırabilirim?

Eğer hisse senetleri, endeksler, dövizler, emtialar, kripto paralar gibi değişken gelire yatırım yaparsanız risk de beraberinde gelir. Bundan dolayı bu finansal enstrümanlara yapılan yatırımlarda yüksek veya düşük riskleri üstlenmek zorundasınız.
Eğer paranızı riske atmadan yatırım yapmak isterseniz aşağıdaki seçeneklere göz atabilirsiniz:

 • Faizli banka hesapları
 • Garanti getirili banka mevduatları

İlgili Makaleler