Midas İncelemesi [2024] | Güvenilirlik, Platform ve Komisyonlar

Midas, Türkiye’nin önde gelen çevrimiçi trading platformlarından birisidir. Bu makalede, Midas platformunun güvenilirliğini, öne çıkan ürünleri ve alım-satım komisyonlarını inceleyeceğiz. Ayrıca, makalenin sonunda platform hakkındaki görüşümüzü de sizlerle paylaşacağız.

Şimdi, platformu derinlemesine incelemeye başlayabiliriz.

Midas Nedir ve Nasıl Çalışır?

Midas platformu, 2022 yılında “Midas Menkul Değerler A.Ş.” adıyla faaliyete başlayan ve Türkiye merkezli bir aracı kurumdur. Platform, Türkiye’deki yatırımcıların BIST-100 ve Amerikan borsalarına yatırım yapmasına olanak tanımaktadır. Özellikle, ABD hisse senetlerine ve diğer finansal ürünlere erişim sağlamasıyla dikkat çeken platform, sunduğu düşük komisyonlarla birlikte de yatırımcı dostu olmayı hedeflemektedir.

midas logo

Henüz yeni bir platform olmasına rağmen gerek SPK gerekse de SEC tarafından denetlenmesinden dolayı Midas güvenilirlik açısından da ön plana çıkmaktadır.

Buna ek olarak, geçtiğimiz günlerde düzenlediği Seri A yatırım turunda global yatırımcılardan 45 milyon dolarlık bir yatırım toplamayı başaran fintech platformu bir rekora imza atmıştır. Bu da Midas’ın gelecek vadeden bir platform olduğuna işaret etmektedir.

Midas’ın Öne Çıkan Özellikleri

Aşağıda, Midas platformunun öne çıkan özelliklerini özetleyeceğiz:

 • 🏆 Regülasyon: SPK (Türkiye) ve SEC (ABD)
 • 🔒 Garanti Fonu: 1.143.379​ TL’ye kadar
 • 💼 Finansal Ürünler: Hisse senetleri, ETF’ler ve Yatırım fonları
 • 🌐 Piyasalar: Borsa İstanbul (BIST), NASDAQ ve New York Stock Exchange (NYSE)
 • 💻 Hesap Türleri: Bireysel Hesap
 • 💲Komisyonlar: %0.01 ile %0.04 arası veya 1.5$
 • 💰 Minimum Para Yatırma: 1 TL veya 1 $
 • 📈 Platform: Kendi mobil uygulaması
 • 📧İletişim(Türkiye):
  • Ofis: Bestekar Saadettin Kaynak Sokak, No:3 / 1 Altunizade Mahallesi, Üsküdar, İstanbul, 34662
  • E-posta: [email protected]
  • Destek Hattı: 0850 241 22 41
 • 🗣️ Türkçe Hizmet: Evet
 • 🌟Öne Çıkan Ürün: Türkiye’den ABD’nin önde gelen hisse senetleri ve ETF’lerine yatırım yapma imkanı

Midas Güvenilir Mi?

Yatırımcılar için bir aracı kurum seçerken en önemli faktör güvenilirliktir. Bu kapsamda, “Midas güvenilir mi?” sorusuna birçok yatırımcı cevap aramaktadır. Bu soruya ise platformun tabii olduğu regülasyonlar ve yatırımcılara sağladığı tanzim/garanti fonu cevap verebilir.

Regülasyon ve Denetleyici Kurumlar

Platform, hem Türkiye’de hem de Amerika’da finansal denetleyici kurumlar tarafından düzenlenmektedir. Diğer bir deyişle, platform faaliyet gösterdiği ülkelerdeki yasalara tabiidir ve bu kapsamda düzenli olarak denetlenmektedir.

İlk olarak Midas, Türkiye’de SPK tarafından 024 belge numarası ile lisanslanmıştır. Bu kapsamda platform denetleyici kurumdan gerekli faaliyet izinlerini almış ve bu faaliyetleri yürütmekle yetkilendirilmiştir. Ayrıca, yatırımcıların platform üzerinden Türkiye’de yaptığı yatırımlar 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile korunmaktadır.

midas spk

Platformun faaliyet gösterdiği bir diğer ülke ise Amerika Birleşik Devletleri’dir. Platform, ABD’de aracı kurum faaliyetlerini Alpaca Securities LLC (Alpaca) ile yürütmektedir. Alpaca, finans teknolojilerine yönelik altyapı hizmetleri sunan bir broker’dır ve SEC tarafından 008-69928 dosya numarası ile lisanslanmıştır. Bundan dolayı, platform ABD yasalarına uygun hareket etmekle yükümlüdür ve SEC tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.

midas sec

Tüm bunlar göz önüne alındığında, gerek denetim kurumlarına tabii olması gerekse de faaliyet alanı için yetkilendirilmesi, platformu yatırımcıların gözünde güvenli bir konuma taşımaktadır. Ayrıca, platform yatırımcıların sermayelerini koruyan bir fona da sahiptir. Şimdi, bu fona bir göz atalım.

Tanzim ve Garanti Fonu

Platform, bir aracı kurumun güvenilirliğini bir üst noktaya çıkartan regülasyonlara ve kanunlara tabii olduğu için yatırımcılarına tanzim ya da garanti fonu da sağlamaktadır.

Bu kapsamda, Borsa İstanbul’a yatırım yapan kullanıcıların yatırımları 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında Takasbank güvencesinde saklanmaktadır. Ayrıca, platform SPK tarafından yönetilen Yatırımcı Tazmin Merkezi (YTM) üyesidir. Bu da, platformun iflas etmesi durumunda yatırımcıların 1.143.379 TL’ye kadar olan sermayelerinin garanti altında olduğu anlamına gelir.

Ayrıca, ABD’de de Alpaca üzerinden faaliyet gösteren platform, bu şirketin Menkul Kıymetler Yatırımcı Koruma Kurumu’na üye olmasından dolayı yatırımcılarına 500.000 $’a kadar (nakit talepler 250.000 $ limitlidir) olan sermayeleri için bir garanti sunmaktadır. Diğer bir deyişle, Alpaca’nın iflas etmesi durumunda, Midas üzerinden ABD borsalarına yatırım yapan yatırımcıların 500.000$’a kadar olan yatırımları SIPC tarafından karşılanır.

Platformun sunduğu garanti ve tanzim fonları, yatırımcılar için önemli bir güvence oluşturmaktadır. Bu sayede, Midas güvenilirlik açısından yatırımcıların aklında herhangi bir soru işareti oluşturmamaktadır.

Midas’ın Öne Çıkan Finansal Ürünleri

Bu bölümde, Midas üzerinden hangi finansal ürünlere yatırım yapabileceğinizi ele alacağız. Platform, Türkiye’deki yatırımcılar için hem Borsa İstanbul’daki hem de Amerika borsalarındaki hisselere, ETF’lere ve yatırım fonlarına yatırım yapmanıza olanak tanır. Bu sayede, yatırımcılar portföylerini çeşitlendirirken farklı piyasalara da açılabilir.

Hisse Senetleri

Midas, Borsa İstanbul başta olmak üzere ABD piyasalarının en büyük borsalarından olan NASDAQ ve NYSE’lere yatırım yapma imkanı sunar. Kullanıcılar, bu borsalarda yer alan yüzlerce hisse senedine yatırım yapma imkanı elde eder. Bu hisseler arasında Türk Hava Yolları, Koç Holding ve Tüpraş gibi Türk şirketlerin yanı sıra Apple, Tesla ve Google gibi küreseler şirketler de bulunmaktadır.

midas hisse senetleri

Ayrıca platform, yatırımcıların yüksek fiyatlı hisse senetlerine düşük sermaye ile yatırım yapmaya imkan tanıyan küsüratlı hisse alım-satım imkanı da sunmaktadır. Bu sayede, yatırımcılar yüksek fiyatlı şirketin bir hissesinin parçasına daha düşük bir sermaye ile yatırım yapabilir. Bu sayede, portföy çeşitliliğini artırabilir ve risk oranını düşürebilir.

👉‍‍ Eğer küsüratlı hisse senetleri hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bu makalemize de göz atabilirsiniz: Küsüratlı Hisse Senedi: Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

ETF’ler

ETF’ler, ABD’deki borsa veya sektörel endekslere yatırım yapmanıza olanak sağlar. Bu sayede, tek hisse yerine endeksin içerisinde bulunan tüm hisselere dolaylı yoldan yatırım yapabilirsiniz. Ayrıca, bu ETF’lerden bazıları kaldıraçlı yatırım imkanı da sunar.

midas etf

Yatırımcılar, platform üzerinden Vanguard, iShares, ProShares gibi popüler ve köklü ETF yönetim şirketlerinin ETF’lerine ulaşabilir ve bunlara kolaylıkla yatırım yapabilirler.

👉‍‍ ETF’lere yatırım yapmaya karar verdiyseniz fakat hangi ETF’yi seçeceğiniz konusunda kararsızsanız bu makaleye göz atabilirsiniz: ETF Nasıl Seçilir?

Yatırım Fonları

Yatırım fonları, profesyonel porföy şirketleri veya bankalar tarafından yönetilen ve farklı hisse senetlerini ile emtiaları içeren finansal ürünlerdir. Yatırımcılar, bu fonlara yatırım yaparak portföylerini çeşitlendirebilir ya da daha az uğraş ile kârlı borsa yatırımları yapabilirler. Bunun altında yatan sebep ise, bu fonların profesyoneller ve uzmanlar tarafından yönetilmesidir.

midas yatırım fonları

Midas, başta emtialar olmak üzere yenilenebilir enerji, blockchain teknolojisi, bankacılık, temiz enerji gibi farklı temalarda çeşitli yatırım fonları sunmaktadır. Yatırımcılar, bu fonları tercih ederek farklı sektörlere daha kolay bir şekilde yatırım yapabilirler.

Ayrıca, profesyoneller tarafından oluşturulan ve yönetilen bu fonlar uzun vadede yüksek kâr getirileriyle de ön plana çıkmaktadır. Bundan dolayı, borsa yatırımına yeni başlayan veya gündelik hayatında borsayla çok fazla uğraşmak istemeyen yatırımcılar için yatırım fonları cazip bir yatırım türü olabilir.

Midas Hesap Türleri: Bireysel Hesap

Midas platformunda yatırımcıların kullanımına sunan yalnızca bir tane hesap türü bulunmaktadır. Bireysel hesap olarak adlandırılan bu hesap, çeşitli avantajlara sahiptir.

İlk olarak, platformda bireysel hesaplar için herhangi bir ek ücret uygulanmamaktadır. Diğer bir deyişle, hesap açan kullanıcılar platforma hesap bakım, işletim veya saklama ücreti ödememektedir.

Buna ek olarak bu hesap türü ile yatırımcılar ister BIST isterse de NYSE ya da NASDAQ borsalarına aynı hesap üzerinden yatırım yapabilirler. Bu sayede, tek bir hesap ile yurt içi ve yurt dışı yatırımları yönetilebilir.

Ayrıca, platformda bireysel hesap açmak isteyen yatırımcılar yaklaşık 5 dakika içinde tamamen çevrimiçi bir şekilde hesap açılışını gerçekleştirebilir. Bu da platformun en büyük avantajlarından birisidir.

Midas Hesap Nasıl Açılır?

Platformda hesap açılışı diğer aracı kurumlara kıyasla daha kolay ve basittir. Hesap açılış sürecinde yanınızda yalnızca kimlik doğrulama için Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı olması yeterlidir. Buna ek olarak, bu süreç tamamen çevrimiçi bir şekilde gerçekleşir.

Şimdi adım adım Midas’ta hesap nasıl açılır inceleyelim:

 1. İlk olarak App Store veya Google Play üzerinden Midas’ın mobil uygulamasını telefonunuza indirin.
 2. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra “Hesap Oluştur” butonuna basın ve telefon numaranızı girin.
 3. Daha sonra telefonunuza gelen doğrulama kodunu girin ve hesabınız için bir şifre oluşturun.
 4. Açılan sayfada “Midas Hesabını Oluştur” butonuna basın ve kimlik bilgilerinizi girin.
 5. Kimlik bilgilerinizi girdikten sonra sözleşmeyi okuyup imzalayın.
 6. Son olarak kimlik doğrulaması yapın ve artık Midas’ta bir yatırım hesabına sahipsiniz.

Genellikle, hesap açma işlemi 5 dakika sürmekte fakat onay süreci 1-2 gün içerisinde tamamlanabilmektedir. Ayrıca, gerekli görülmesi halinde platform kimlik onayı için sizinle bir görüntülü görüşme gerçekleştirmek isteyebilir.

Bu durumla karşılaşırsanız tedirgin olmanıza gerek yok, tamamen yasal bir prosedür gereği bu işlem gerçekleşmektedir.

Son olarak, eğer hesap açma süreci ile ilgili aklınıza herhangi bir şey takılırsa Midas iletişim adresleri üzerinden platform ile iletişime geçebilir ya da Midas’ın resmi sitesindeki “Destek” kısmından yardım alabilirsiniz.

Midas Komisyon Oranları Ve Ücretler

Platform, diğer aracı kurumlara kıyasla sektörde düşük komisyon oranları ve ücretleri ile ön plana çıkmaktadır. Bu da Midas’ı özellikle aktif yatırımcılar için oldukça cazip bir seçenek haline getirmektedir.

Ayrıca, Borsa İstanbul ve Amerikan borsalarındaki komisyon ve ücretler farklılaşabilmektedir.

Komisyon Oranları ve Diğer Ücretler

Platform, Borsa İstanbul ve Amerikan borsaları için cazip komisyon oranları sunmaktadır. Ayrıca, diğer platformlardaki MKK ve BIST ücretleri de yatırımcı adına Midas tarafından ödenmektedir. Bu da platformu oldukça uygun bir aracı kurum konumuna getirmektedir.

İşlemBorsa İstanbulAmerikan Borsaları
İşlem Komisyonu%0.01 – %0.04 * 1,5 $ *
Canlı VeriÜcretsizÜcretsiz
Hesap İşletimiÜcretsizÜcretsiz
Portföy Taşıma (Virman)Ücretsiz
Takas Payı ve Saklama ÜcretiÜcretsizADR hisseleri için hisse başına 0,01 $ – 0,03 $

Borsa İstanbul için komisyonlar işlem hacmine göre değişiklik göstermektedir. Aylık hacim 200.000 TL’ye kadar %0.04, 200.000 TL’den fazla %0.03’tür. Eğer aylık hacim 3.000.000 TL’den fazla ise %0.02 ve 10.000.000 TL’den fazla ise %0.01’dir.

Ayrıca, Amerikan borsalarında fiyatı 1 $ altında olan hisseler için 300 adet üstü alım ve satımlarda, ekstra her bir adet hisse için “0,005 $” işlem ücreti, 1,5 dolarlık sabit işlem ücretine eklenir.

Komisyonlar ve diğer ücretler yalnızca hisse senedinde değil ETF’ler ve yatırım fonları için de geçerlidir.

Ayrıca, canlı veri başta olmak üzere ekstra hizmetlerin ücretsiz olması platformu sektörde ön plana çıkarmaktadır.

Tüm bu komisyon oranları ve diğer hizmet ücretleri göz önüne alındığında Midas diğer platformlara kıyasla oldukça cazip ve uygundur.

Midas Trading Platformu

Midas, alım-satım için kendi mobil platformunu sunmaktadır. Platform üzerinden yatırım yapmak isteyen yatırımcılar bu uygulamayı telefonuna indirip kolay bir şekilde yatırım yapabilirler.

trading platformu

Öte yandan, bu platform her ne kadar kullanımı kolay olsa da gelişmiş düzeyde analiz ve grafik araçları içermemektedir. Bundan dolayı, geliştirilmesi gereken bir platform olarak görülebilir.

Ayrıca, Midas’ın bir diğer geliştirme açık yönlerinden birisi de MetaTrader gibi finans dünyasının önde gelen trading platformlarıyla uyumlu olmamasıdır. Bu da onu diğer aracı kurumlara kıyasla trading platform uyumluluğu bakımından bir adım geri düşürmektedir.

👉‍‍ Hisse senedi yatırımı yaparken hisse senedi seçmekte zorlanıyorsanız bu makalemizi inceleyebilirsiniz: Hisse Senedi Nedir ve Nasıl Analiz Edilir?

Emir Türleri

Midas mobil trading platformunda 4 farklı emir türü kullanılabilir. Bunlar şu şekildedir:

 • Piyasa Emri: Bir finansal varlığın o anki fiyatı üzerinden alım-satım yapılmasına olanak tanır.
 • Limit Emir: Bir finansal varlığın önceden belirlenmiş bir fiyat üzerinden alım-satım yapılmasını sağlar.
 • Stop Emir: Bir pozisyondaki kârı korumak veya zararı azaltmak için bu emir tipi kullanılabilir. Kullanımı limit emre oldukça benzer fakat stop emirde piyasa fiyatından daha pahalı ya da ucuza pozisyon tamamlanabilir.
 • Stop Limit Emir: Bu emir tipinde, finansal varlık stop fiyat şartına ulaştığında alım-satım piyasa fiyatından değil belirlenen limit fiyat seviyesinden gerçekleşir.

Platform üzerinden yatırımcılar bu 4 tür emri kullanarak yatırım yapabilir ve stratejilerini farklı emir türleri ile güçlendirebilir. Öte yandan, platformda trailing order gibi daha gelişmiş emir tipi kullanılmamaktadır.

Midas Pasif Gelir

Platform, yatırımcılara Türk Lirası hesaplarında aktif olarak kullanılmayan sermayeleri üzerinden pasif gelir elde etme imkanı da sunar. Nemalandırma olarak adlandırılan bu hizmetin kullanılabilmesi için Türk Lirası hesabınızda 5.000 TL üzerinde bir bakiye gerekmektedir.

Ayrıca, Midas dolar hesapları üzerinden de pasif gelir elde etme avantajı da sunmaktadır. Boşta duran dolar bakiyeleri üzerinden yıllık %4 oranında bir kazanç elde edilebilir. Ayrıca, dolar getirisi etkinleştirildiğinde herhangi bir bloke uygulanmaz. Bu sayede yatırımcılar getiri elde ettikleri bakiyeleri, piyasalarda herhangi bir fırsat gördüklerinde kolaylıkla kullanabilirler.

Son olarak, Yıllık %4 getiri oranının çeşitli verilere dayanarak değişiklik gösterebileceğini de unutmamalısınız.

Midas’a Para Yatırma ve Çekme

Platformdaki yatırım hesabınıza para yatırma ve çekme işlemleri için Midas’ın çeşitli bankalarla anlaşmaları bulunmaktadır. Bu kapsamda, para yatırma ve çekme işlemlerinde herhangi bir SWIFT veya ekstra ücret alınmamaktadır. Midas’ın anlaşmalı olduğu bankalar şu şekildedir:

 • DenizBank
 • İş Bankası
 • Garanti BBVA
 • Halkbank
 • Yapı Kredi
 • Akbank
 • QNB Finansbank & Enpara
 • TEB
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Fibabanka

Yatırımcılar bu bankalar haricindeki diğer bankalardan da hesaplarına para yatırabilir veya çekebilir. Öte yandan, platformun anlaşmasının bulunmadığı bankalardan yapılan işlemler SWIFT veya ekstra ücretlere tabii olabilir.

Ayrıca, anlaşmaları bankalar üzerinden yapılan işlemler yaklaşık 10 dakika içerisinde tamamlanırken diğer bankalardan yapılan işlemler daha uzun sürmektedir.

Midas Vergilendirme

Vergilendirme, birçok yatırımcının aklında soru işareti oluşturan ve bazı durumlarda tedirgin eden bir konudur. Öte yandan, vergilendirme koşulları yatırımın bulunduğu ülkeden ülkeye göre değişiklik gösterirken bu incelemede Midas üzerinden yatırım yapılabilen Türkiye ve ABD yatırımlarının vergilendirilmesine kısa bir bakış atacağız.

İlk olarak, Türkiye’de yatırımcıların hisse senedi yatırımları üzerinden yalnızca stopaj vergisi alınmaktadır. Midas, bu konuda yatırımcı dostu olup hisse alım-satım işlemlerinde yatırımcı adına bu vergiyi ödemektedir. Bundan dolayı yatırımcı için ekstra herhangi bir vergi ödeme durumu ortaya çıkmamaktadır.

Öte yandan, yatırımcıların temettü gelirleri stopaj vergisine ek olarak gelir vergisine de tabiidir. Bu noktada, yatırımcılar gelir vergisi beyannamesi aracılığıyla temettü gelirlerini beyan etmeli ve gerekli vergi ödemelerini yapmalıdır. Diğer bir deyişle, stopaj vergisi platform tarafından yatırımcı namına ödenirken temettülerden doğan gelir vergisi yatırımcının kendi sorumluluğundadır.

Midas’ın faaliyet gösterdiği bir diğer ülke olan ABD’de ise vergilendirme Türkiye’dekinden biraz daha farklıdır. Yatırımcılar, ABD’deki hisse ya da temettü geliri fark etmeksizin tüm yatırım kazançları için beyanda bulunmalıdır. Platform, bu noktada yatırımcı namına herhangi bir vergi ödemesi yapmamaktadır.

Bundan dolayı, ABD’deki borsa kazançlarından elde edilen tüm gelirlerin vergi ödemesi tamamen yatırımcının sorumluluğundadır. Bu kapsamda, yatırımcıların profesyonellerden yardım alması faydalı olabilir.

Midas Müşteri Hizmetleri

Midas, müşteri hizmetleri bakımından kullanıcıların başarılı bulduğu bir platform olarak ön plana çıkmaktadır. Bu noktada, Türk kullanıcılara gerek e-posta gerekse de telefon yoluyla müşteri hizmetleri desteği sunmaktadır. Yatırımcılar, aşağıdaki iletişim kanalları üzerinden platform ile iletişime geçebilir ve sorularına cevap bulabilirler:

 • Ofis: Bestekar Saadettin Kaynak Sokak, No:3 / 1 Altunizade Mahallesi, Üsküdar, İstanbul, 34662
 • E-posta: [email protected]
 • Destek Hattı: 0850 241 22 41

Midas Hakkında Kullanıcı Yorumları

Midas, kullanıcılar tarafından oldukça başarılı görülen ve beğenilen bir aracı kurumdur. App Store’da Midas uygulaması için 5.000’den fazla yorum bulunmakta ve 4.3/5 puan almıştır. Benzer bir durum Google Play’de de bulunmaktadır. Platform, Play Store’da yaklaşık 10.000 yorum almış ve 4.4/5 puana sahiptir.

midas google play
midas app store

Kullanıcı puanları göz önünde bulundurulduğunda, yatırımcıların Midas hakkındaki görüşleri oldukça olumludur.

Sonuç: Midas Hakkındaki Görüşümüz

Midas, Türkiye merkezli önde gelen borsa aracı kurumlardan birisidir. Her ne kadar köklü bir geçmişe sahip olmasa da platform hızlı bir yükseliş ile sektörde ve yatırımcılar arasında adından bahsettirmeyi başarmıştır. Gerek kullanım kolaylığı gerekse de ABD ve Türkiye’ye tek hesap üzerinden yatırım yapabilme imkanı bu başarıda önemli bir rol üstlenmiştir.

Her platformun olduğu gibi Midas’ın da avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. İncelememizi, platformun avantajları ve dezavantajlarını özetleyen bir tablo ile bitirebiliriz:

AvantajlarDezavantajlar
✅SPK ve SEC tarafından düzenlenmesi❌ Finansal ürün çeşitliliğini az olması
ABD ve Türkiye piyasalarına tek hesaptan erişim❌ Tek bir hesap çeşidi bulunması
✅Kullanımı oldukça kolay olan bir trading platformu❌ Tecrübeli yatırımcılar için yetersiz trading platformu
✅Çevrimiçi ve hızlı hesap açılışı
Düşük komisyon oranları

Diğer aracı kurumlar hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki makalelerimize göz atabilirsiniz:

İlgili Makaleler