TradingView Yorumları: Nedir ve Nasıl Çalışır?

TradingView, her seviyeden yatırımcı ve trader için güçlü bir grafik aracıdır. Aynı zamanda, kullanıcıların fikirlerini, özel hazırlanmış scriptlerini paylaştığı, görüşlerini tartıştırdığı tematik sohbet odalarına sahip bir sosyal ağdır.

Bu makalede, TradingView’in ne olduğunu, nasıl çalıştığını, hangi aracı kurumlar tarafından kullanıldığını ve daha fazlasını inceleyeceğiz.

tradingview logo

TradingView Nedir?

TradingView, sadece varlık alıp satabileceğiniz bir platform değil, aynı zamanda teknik analize derinlemesine dalabileceğiniz, çoklu aracı kurumlarla çalışan bir işlem platformudur. Bu platform, yatırımcılara piyasalarda işlem yapmadan önce hazırlanmalarına yardımcı olan çeşitli bilgiler sunar.

30 milyondan fazla kullanıcısıyla TradingView, aynı zamanda bir sosyal ağ olarak da işlev görür. Kullanıcılar burada piyasa projeksiyonlarını, analizlerini, istatistiklerini ve daha fazlasını paylaşarak etkileşimde bulunabilirler. Bu bilgiler,TradingView kullanıcılarının küresel piyasa koşullarını anlamalarına ve daha bilinçli işlemler yapmalarına yardımcı olur.

Profesyonel bir ticaret veri kaynağı sayesinde varlık fiyatlarını, hacimleri ve geçmiş fiyatları kolayca analiz edebilirsiniz.Ayrıca, şirketlerin temel verilerine de erişebilir, kriterlerinize uyan şirketleri filtreleyip takip edebilirsiniz.

TradingView, teknik analiz için tasarlanmış olsa da, her tür yatırımcı için faydalı olabilir.

TradingView nasıl çalışır?

TradingView özellikleri, her kullanıcının işlevsel deneyimini iyileştirmeyi ve yatırımcıya faydalı bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır. Şimdi bu özellikleri derinlemesine inceleceğiz.

TradingView Tabloları ve Grafikler

TradingView, Renko, Point & Figure ve Kagi dahil olmak üzere 12 farklı grafik türü sunar. Geleneksel mum ve çizgi grafikleri de mevcuttur. Bu grafiklerin her biri ayrı ayrı özelleştirilebilir ve bir ekranda 8 adede kadar gösterilebilir.Ayrıca, daha detaylı okumalar için grafikler birbirleriyle senkronize edilebilir.

TradingView grafikleri yüksek kalitededir ve teknik analiz için temel oluşturur. Bu grafikler, göstergeler ve çizim araçlarıyla birlikte eksiksiz bir teknik analiz deneyimi sunar. Hem bilgisayarda hem de mobil cihazlarda çalışabilen grafikler, yatırımcının tarzına ve ihtiyaçlarına uyum sağlar.

TradingView’in kendi kendine barındırılan kütüphanelerinde şunları bulabilirsiniz:

 • Hafif grafikler: Maksimum performans ve minimalist tasarım sunan, ücretsiz ve açık kaynaklı grafikler.
 • Teknik analiz grafikleri: Ücretsiz, güçlü ve özelleştirilebilir grafikler. Piyasa hareketlerine dayalı detaylı analizler yapmak için düzinelerce işlev içerir.
 • Ticaret ve grafik platformu: Görsel ticaret özellikleri sayesinde yatırımcıların daha hızlı kararlar almasına,portföyleri izlemesine, emirleri kapatmasına ve daha fazlasına yardımcı olur.

Teknik Analiz Araçları

TradingView, iyi bir teknik analiz için göstergeler ve araçlar açısından en kapsamlı platformlardan biridir.

 • 100’den fazla önceden tanımlanmış teknik gösterge
 • TradingView topluluğu tarafından oluşturulan 100.000’den fazla teknik gösterge
 • 50 akıllı çizim aracı
 • Şamdan desenlerinin tanınması
 • Daha fazla zaman dilimi
 • Hacim profili göstergeleri
TradigView Teknik Analiz Araçları
Bitcoin’de trend çizgisi ve Fibonacci

Tüm bu araçlar, grafiklerinizi yapılandırmanıza ve yapacağınız işlem türüne ve aktivitesine bağlı olarak sonsuz sayıda strateji oluşturmanıza olanak tanır.

Temel Analiz Araçları

Birçok yatırımcı, stratejilerinde teknik analizi temel analizle birleştirir. Bu nedenle, her iki tür aracı da sunan platformlar oldukça değerlidir. TradingView’de, 100’den fazla temel gösterge ve endeks ile ana borsa piyasalarının detaylı finansal analizini yapabilirsiniz. Ayrıca, belirli bir şirketin veya ekonomik sektörün durumunu değerlendirmenize yardımcı olacak finansal tabloları ve önemli tarihsel verileri de inceleyebilirsiniz.

TradigView Temel Analiz Araçları
ZIM hisselerine uygulanan EPS

Filtreler

TradingView, kendi filtreleme seçeneklerini sunar. Hisse senetleri, forex ve kripto paralar için 3 farklı filtre mevcuttur.Hisse senedi filtresi, diğer platformların çoğunda bulunmayan bir özellik olarak, hem adi hem de imtiyazlı hisse senetlerinin yanı sıra ETF’leri de seçmenize olanak tanır.

Filtreleme seçenekleri oldukça geniştir. Birinci seviye filtre olan ülke seçimi, kullanacağınız borsaları belirler. Piyasa değeri gibi temel verilere dayalı geleneksel filtrelerin yanı sıra, teknik göstergelere dayalı filtreler de bulunur. Örneğin,olası bir geri dönüş sinyali arıyorsanız, aşırı satım RSI göstergesine sahip hisse senetlerini filtreleyebilirsiniz.

Filtreler ayrıca, “güçlü satış”tan “güçlü alım”a kadar değişen TradingView derecelendirmesini de içerir. Bu derecelendirmeler bir dizi teknik göstergeye göre hesaplanır ve bireysel hisse senetlerinin teknik detaylar bölümünde açıkça gösterilir.

Uyarılar

Trading uyarıları, piyasaları takip etmede büyük önem taşır. Bunlar, belirlenen koşullara göre trader’a gönderilen otomatik ve ücretsiz bildirimlerdir. Piyasa bu koşulları karşıladığında, platform trader’a bir pozisyona girme veya çıkma zamanının geldiğini bildiren bir uyarı gönderir.

TradingView ticaret uyarıları etkilidir, kullanımı kolaydır ve herhangi bir cihazda yapılandırılabilir. Göstergeler, fiyat hareketleri ve ticaret stratejileri dahil olmak üzere 12’ye kadar uyarı koşulu çalıştırılabilir. TradingView uyarıları, zarif bir şekilde tasarlanmış Pine Script™ programlama dilini kullanır. Bu dil, basit ve son derece etkilidir. Daha deneyimli trader’lar, bu programlama diliyle kendi göstergelerini oluşturup çalıştırarak piyasa uyarıları alabilir ve en iyi ticaret fırsatlarını kaçırmazlar.

TradingView’i Entegre Eden Aracı Kurumlar

Unutmayın ki TradingView tek başına bir işlem platformu değildir. Bağlanabileceğiniz birçok aracı kurumu destekler,ancak aracı kurumunuz uyumlu değilse platformda canlı işlem yapamazsınız.

TradingView, sunduğu ticari kaliteye uygun koşullara sahip seçilmiş aracı kurumlar tarafından sunulmaktadır. Türkiye’den TradingView kullanabileceğiniz bazı aracı kurumlar şunlardır:

Info Yatırım

info Yatırım

Info Yatırım, TradingView’i hem masaüstü hem de mobil platformlarına entegre ederek müşterilerine gelişmiş grafikler,teknik göstergeler ve çizim araçları sunar. Bu entegrasyon sayesinde Info Yatırım müşterileri, TradingView’in geniş kullanıcı topluluğundan ve sosyal trading özelliklerinden faydalanabilirler. Aynı zamanda Borsa İstanbul’un hisse senetlerine ve vadeli işlemlerine doğrudan mobil cihazlarından erişebilirler.

Osmanlı Yatırım

osmanlı yatırım

Osmanlı Yatırım, TradingView entegrasyonu ile müşterilerine gelişmiş grafik araçları ve teknik analiz imkanları sunar. Bu entegrasyon sayesinde yatırımcılar, TradingView’in sunduğu geniş gösterge ve çizim araçları kütüphanesinden faydalanarak daha kapsamlı analizler yapabilir ve bilinçli yatırım kararları alabilirler.

Daha fazla bilgi için: Osmanlı Menkul Yatırım İncelemesi 2024: Ürünler, Platform ve Komisyonlar

Bu aracı kurumlar, TradingView entegrasyonu sayesinde yatırımcılara gelişmiş grafikler, teknik analiz araçları ve sosyal trading imkanları sunar. Ancak, her aracı kurumun farklı komisyon oranları, işlem özellikleri ve müşteri hizmetleri politikaları olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, bir aracı kurum seçmeden önce kendi ihtiyaçlarınızı ve yatırım hedeflerinizi göz önünde bulundurarak detaylı bir araştırma yapmanız önemlidir.

TradingView Demo

TradingView’in bir diğer özelliği, kendi stratejilerinizi veya önceden hazırlanmış stratejileri gerçek zamanlı olarak grafik üzerinde denemenizi sağlayan işlem simülatörüdür. Bu sayede simülasyonların sonuçlarını ve stratejinin performansını detaylı raporlarla inceleyerek stratejinizin etkili olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

Kağıt Ticareti (Paper Trading)

Kağıt ticareti, TradingView’in simüle edilmiş ticaret olarak da bilinen bir özelliğidir. Bu simülasyonlar, gerçek zamanlı olarak grafik üzerinde gerçekleştirilir ve bir demo hesaba benzer.

Paper Trading ile, trader’lar sanal para kullanarak pozisyon açabilir ve böylece hisse senedi alım satım stratejilerini risk almadan deneyebilirler. Bu hesap 100.000$ bakiye ile başlar ve istenildiği zaman sıfırlanabilir.

Pine Editörü

TradingView’in Pine Editörü, kullanıcıların TradingView platformunda göstergeler ve ticaret stratejileri oluşturmasına ve özelleştirmesine olanak tanıyan bir araçtır. Pine Editörü, adını TradingView’in özel programlama dili olan Pine Script’ten alır. Bu dil, özel scriptler ve algoritmalar geliştirmek için kullanılır.

Pine Editörü sayesinde kullanıcılar kendi teknik göstergelerini yazıp test edebilir, ticaret sistemleri ve özel uyarılar oluşturabilirler. TradingView platformunda doğrudan Pine Editörü’ne erişebilir ve ticaret stratejilerinin kurallarını ve koşullarını tanımlayabilirsiniz.

Pine Script dili nispeten kolay öğrenilebilir. Özellikle ChatGPT gibi yapay zeka araçları sayesinde, stratejinizi Pine Script dilinde yazdırıp, kodu doğrudan TradingView Pine Editörü’ne kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

TradingView Uygulaması

TradingView platformu, iOS ve Android için mevcut olan mobil uygulamasıyla mobil cihazlarda sorunsuz çalışacak şekilde optimize edilmiştir.

TradingView Uygulama
 iOSAndroid
UyumlulukiPhone
iPad
iPod
Touch
Android telefonlar ve
tabletler
Sürüm2.54.01.18.6.5.820
İndirme boyutu81 MB26 MB
Gerekli OSiOS 14.0
veya sonrası
Android 7.0
ve üstü
SatıcıTradingView, Inc.TradingView Inc.
FiyatÜcretsizÜcretsiz
Pro SürümEvetEvet

TradingView Ücret/Fiyat

Hem masaüstü sürümü hem de TradingView’in temel uygulaması ücretsizdir. Platformun ana özelliklerinden yararlanabilir ve bu devasa sosyal ticaret ağının bir parçası olan uzman trader’ların analizlerini görebilirsiniz. Ancak, özel avantajlar sunan ücretli sürümler de mevcuttur:

TradingView PRO:

 • Aylık: ₺269,99
 • Yıllık: ₺2.639,99 (aylık ₺219,99)

TradingView PRO+:

 • Aylık: ₺519,99
 • Yıllık: ₺5.159,99 (aylık ₺429,99)

TradingView Premium:

 • Aylık: ₺1.039,99
 • Yıllık: ₺10.279,99 (aylık ₺856,66)
ÖzellikPROPRO+Premium
Grafik başına gösterge51025
Bir düzen içinde grafik248
Sunucu tarafında uyarı20100400
Reklamsız
Hacim profili göstergeleri
Özelleştirilmiş zaman dilimleri
Birden fazla izleme listesi
İç gün çubuklarının oynatılması
Çoklu monitör desteği✅ (Masaüstü)✅ (Masaüstü)✅ (Masaüstü)
Kaydedilmiş grafik düzeni10Sınırsız
Egzotik iç gün grafikler
Özelleştirilmiş formüllere dayalı grafikler
Grafik verilerinin dışa aktarılması
Gösterge üzerinde göstergeler
Saniye bazlı aralıklar
Asla sona ermeyen uyarılar
4 kat daha fazla veri (20K çubuk)
Davet gerektiren göstergeleri yayınlama

TradingView’a En İyi Alternatif: ProRealTime

Finansal varlık grafikleme konusunda ProRealTime, TradingView’e en iyi alternatif olarak öne çıkıyor.

Yeni ProRealTime Web Platformu ile 300.000’den fazla finansal aracı (endeksler, hisseler, emtialar, kripto paralar,dövizler vb.) gerçek zamanlı olarak (sadece 15 dakikalık gecikmeyle) ve tamamen ücretsiz olarak görüntüleyebilirsiniz.Üstelik kayıt olmanıza bile gerek yok! Analizlerinizi hızlıca, 5 dakikadan kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

ProRealTime

Platformun özellikleri:

 • 💼 Finansal Araçlar: 300.000+ (hisse senetleri, endeksler, emtialar, dövizler vb.)
 • 📈 Analiz Araçları: 100+
 • 💲Fiyat: Ücretsiz (kayıt gerektirmez)
 • 🕓Gerçek Zamanlı: Evet (15 dakika gecikmeli)
 • 💻 Hesap Türleri: ProRealTime web (ücretsiz), ProRealTime tam ve mobil.

ProRealTime, 2023 Rankia Ödülleri’nde “Yatırım İçin En İyi Platform” seçilmiştir.

Platformu beğenirseniz, daha fazla özellik sunan ProRealTime Complate hesaba geçebilirsiniz. Ancak ilk adım olarak,ücretsiz web platformunu deneyerek kendi grafik analizlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler:

 1. ProRealTime web sitesine gidin.
 2. Açık mavi “Web platformu” düğmesine tıklayın.
ProRealTime indirme

İşte bu kadar! Artık platformdasınız ve kendi grafik analizlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

👉 ProRealTime ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz: ProRealTime İncelemesi: İşlem Platformu, Ücretler ve Aracı Kurumlar

Diğer platform incelemelerimiz:

TradingView Yorumları: Avantajlar ve Dezavantajlar

TradingView, güvenilir, kapsamlı ve günlük trading için ihtiyaç duyulan birçok özelliğe sahip bir platformdur. Göreceli olarak düşük fiyatı göz önüne alındığında, cazip bir seçenek olabilir.

Google Play Store’da 10 milyondan fazla indirilme ve 4,8 yıldız ortalamasına sahip olan platform, hem profesyonel yatırımcılar hem de geniş bir kitle tarafından tercih edilmektedir. 30 milyondan fazla indirme ile ticaret dünyasında en çok kullanılan platformlardan biridir.

TradingView Yorumları
AvantajlarDezavantajlar
✅ Gelişmiş ve özelleştirilebilir grafikler❌ Bazı işlevler yalnızca Pro veya Premium sürümde mevcuttur.
✅ Geniş teknik gösterge yelpazesi ve akıllı çizim araçları❌ ETF gibi bazı varlık sınıflarının profili düşük kalitededir.
✅ Temel analiz araçları
✅ 30 milyondan fazla kullanıcıya sahip sosyal ticaret ağı
✅ Mobil cihazlarda mükemmel performans
✅ Yüksek bakiyeli demo hesap

Sonuç

TradingView, gelişmiş grafik araçları, kapsamlı teknik analiz özellikleri ve geniş bir sosyal ticaret ağı sunan, her seviyeden yatırımcı ve trader için güçlü bir platformdur. Farklı fiyatlandırma seçenekleri ile hem yeni başlayanlar hem de deneyimli kullanıcılar için uygun bir çözüm sunar. Türkiye’deki birçok aracı kurumla entegre çalışması, yerli yatırımcılar için önemli bir avantajdır.

TradingView Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

TradingView Ücretleri Ne Kadar?

TradingView’de 4 farklı fiyatlandırma seçeneği bulunmaktadır. Ücretsiz sürüm, platformun neler sunabileceğini görmek için harika bir fırsat sunsa da oldukça sınırlıdır ve ciddi işlemler için uygun değildir. Pro planı aylık ₺269,99 veya yıllık ₺2.639,99’a, Pro+ planı aylık ₺519,99 veya yıllık ₺5.159,99’a ve Premium planı ise aylık ₺1.039,99 veya yıllık ₺10.279,99’a mal olur.

TradingView Nasıl Çalışır?

TradingView’in en önemli özellikleri şunlardır:
Güçlü bir grafik sistemi
Hisse senetleri ve kripto paralar için kapsamlı bir filtreleme sistemi
Fiyat değişikliklerinden haberdar olmak için sunucu tabanlı uyarı sistemi
Ticaret ve yatırım fikirlerinin paylaşıldığı geniş bir topluluk
Özel göstergeler oluşturmak için özelleştirilebilir komut dosyaları (Pine Script)
10’dan fazla aracı kurumla entegrasyon
Dünya genelindeki birçok farklı piyasaya erişim

TradingView Hangi Aracı Kurumlarla Entegre Çalışır?

Bu incelemede daha önce bahsettiğimiz gibi, TradingView, Matriks, GCM Yatırım, Gedik Yatırım ve İş Yatırım gibi birçok Türk aracı kurumuyla entegre çalışır. Ayrıca, Interactive Brokers, iBroker, OANDA ve ActivTrades gibi uluslararası aracı kurumlarla da entegrasyon sunar.

İlgili Makaleler

Parabolik SAR Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Parabolik SAR, teknik analizde kullanılan bir zaman ve fiyat göstergesidir. Varlık fiyatının yönünü belirlemek, alım satım için en uygun giriş ve çıkış noktalarını tespit etmek ve olası trend dönüşlerini öngörmek için kullanılır.&nb...