Bitcoin Halving 2024: Nedir ve Ne Zaman Gerçekleşecek?

Bitcoin halving, son günlerde kripto para ekosisteminde oldukça popüler bir kavramdır. Yatırımcıların bir çoğu bu gelişme ışığında BTC fiyat hareketini merakla takip etmektedir.

Bu makalede Bitcoin halving’in neden önemli olduğunu ele alacağız. İlk olarak, bu gelişmenin ne olduğunu inceleyeceğiz. Daha sonra ise halving’in Bitcoin için niçin bu kadar önemli olduğunu derinlemesine değerlendireceğiz.

Bitcoin'in yaklaşan yarılanmaları

Bitcoin’e Kısa Bir Bakış

Eğer Bitcoin’e yatırım yapmaya karar verdiyseniz bu en değerli kripto paranın 3 önemli özelliğine göz atabilirsiniz:

 1. Bitcoin bir yazılımdır, arka planda herhangi bir insan ya da şirket bulunmamaktadır.
 2. Piyasa arzı 21 milyon ile kısıtlıdır.
 3. Belirli dönemlerde halving uygulanır.

Bu 3 önemli özelliğin yanı sıra Bitcoin’i diğer finansal enstrümanlardan farklı kılan en önemli sebep merkeziyetsiz olmasıdır.

İlk olarak 1. ve 2. temel özellikleri oldukça açık ve nettir. Piyasa arzının kısıtlı olması ve arkasında herhangi bir insanın olmaması Bitcoin için avantajlı bir durum oluşturmaktadır.

Öte yandan, Bitcoin halving kavramını daha detaylı incelemek gerekebilir. Ancak bu kavramı tanımlamadan önce Bitcoin madenciliğinin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Bitcoin madenciliği, Bitcoin blockchain’inde yeni işlemlerin doğrulanıp kaydedildiği süreçtir. Bu kapsamda, “Bitcoin madencileri” olarak adlandırılan kişiler, işlem bloklarını doğrulayan karmaşık matematik problemlerini çözmek için güçlü bilgisayarlar kullanır.

Bu işin karşılığında, madenciler yeni oluşturulan BTC’lerden pay ve doğruladıkları bloklara ilişkin işlem ücretlerini de alırlar. Bu süreç, Bitcoin ağının güvenliğini ve merkezi olmayan yapısını sürdürmek için hayati bir öneme sahiptir.

Bitcoin Halving Nedir?

Bitcoin madenciliğini kısaca açıkladığımıza göre şimdi Bitcoin halving’i detaylı bir şekilde ele alabiliriz.

Bitcoin halving, madencilerin blok başına aldığı Bitcoin ödülünü yarıya indirmek için programlanmış bir olaydır. Halving, blokzincir üzerinde her 210.000 bloğun oluşturulması ile gerçekleşir. Bu durum ise genellikle dört yılda bir kez olur.

Bu mekanizma, yeni BTC’lerin kontrollü bir şekilde piyasaya arz edilmesini sağlar ve Bitcoin’in para politikasının önemli bir bileşenidir. Halving sayesinde BTC arzı sınırlandırılır ve dolayısıyla piyasada enflasyon oluşmasını engeller.

Bitcoin Halving Nasıl Gerçekleşir?

Bitcoin halving, BTC’nin yazılım protokolünde programlanmış bir olaydır ve madencilerin her çıkartılan blok başına aldığı ödülü yarıya indirir.

Bu önemli olayın programlanmasındaki amaç, zaman içinde oluşturulan yeni BTC’lerin piyasa arzını kontrol etmek, kripto paranın değerini korumak için arz kıtlığı yaratmaktır. Madencilerin blok başına kazandığı ödül azaldıkça, Bitcoin’in değerinin arzdaki azalma nedeniyle artması beklenmektedir.

Bitcoin Halving Ne Zaman Gerçekleşecek?

Bir sonraki Bitcoin halving, 840.000 numaralı blokta gerçekleşecektir. Bu da 19 Nisan 2024 tarihine denk gelmektedir.

bitcoin halving döngüsü
Kaynak: TradingView

Ayrıca, önümüzdeki yıllarda gerçekleşmesi beklenen halving takvimine de bir göz atalım:

HalvingBlok Başına Oluşturulan BTC MiktarıGünde Oluşturulan BTC Miktarı
2024 Halving3,125450
2028 Halving1,5625225
2032 Halving0,7812112,5
2036 Halving0,390656,25
2140 Halving00

Bitcoin’in son halving’i 2140 yılı için planlanmıştır. O tarihten itibaren, yeni Bitcoin’lerin madenciliği mümkün olmayacak ve maksimum arz noktası olan 21 milyon Bitcoin’in tamamı dolaşıma girmiş olacaktır.

Bitcoin’in son yarılanmalarıyla ne oldu?

Bugüne kadar gerçekleşen Bitcoin halving’lerinden sonra, kripto para piyasası dışında rastlanması çok nadir olan dramatik fiyat artışları gördük. Bu yüzden Bitcoin ve halving, son yıllarda risk iştahı yüksek olan yatırımcıların dikkatini çekti.

Şimdiye kadar gerçekleşen Bitcoin halving’lerinin ardından kârlılığın ne olduğunu rakamlarla birlikte görelim:

Geçmiş Halving’lerBlok başına oluşturulan BTC MiktarıGünde oluşturulan BTC Miktarı 1 Yıl Sonraki Kârlılık
2009 – Bitcoin’in Doğuşu507.200
2012 Halving253.6008.000%
2016 Halving12,51.8003.400%
2020 Halving6,25900450%

Bu noktada ilginç olan durum, halving ile fiyat değişimi arasındaki döngünün her zaman benzer çerçevede gerçekleşmiş olmasıdır:

 • Halving’den bir yıl önce fiyatların dip yapması
 • Halving’in gerçekleşmesi ve bir yıl boyunca normal bir fiyat artışı yaşanması
 • Halving’den sonraki yıl astronomik fiyat artışlarının yaşanması ve tarihi zirvelerin aşılması
 • Bu artışların olduğu yıldan sonraki yıl büyük düşüşlerin meydana gelmesi ve kârların büyük bir kısmının piyasaya geri verilmesi. (Bu noktada yaşanan dipler bir önceki dipten çok daha düşük bir noktada olmasına dikkat edilmelidir.)
 • Döngünün tekrarı

Bu döngünün yıllardır tekrar etmesinden dolayı birçok yatırımcı, halving‘in bu tür fiyat hareketlerinin nedeni olduğunu düşünmektedir.

Bitcoin, 2024’teki Halving’den Sonra 100.000 Doları Aşabilir Mi?

Bitcoin’in 2024 yılında gerçekleşecek dördüncü halving’den sonra 100.000 USD’ye ulaşma potansiyeli, kripto para ekosistemi içinde büyük bir spekülasyon ve tartışma konusudur. Son 3 halving’den sonra yaşanan fiyat artışlarına bakılırsa, bu iddia göz ardı edilmemelidir.

İddiayı Destekleyen Argümanlar

2024’ün ilk yarısında kripto para piyasalarınd, 3 büyük olay gerçekleşti ve bu olaylar 100.000 doları aşma iddiasına temel bir destek sağlayabilir:

 1. Bitcoin halving: Tarihsel olarak, Bitcoin madencilerinin blok ödüllerini yarıya indiren halving gelişmeleri, Bitcoin fiyatını artıran bir katalizör olmuştur.
 2. Bitcoin spot ETF’leri SEC tarafından onaylandı: ABD’de bir Bitcoin spot ETF’nin onaylanması, geleneksel yatırımcıların fiziksel olarak kripto para birimini satın alıp saklamadan, doğrudan Bitcoin’e yatırım yapmalarına olanak sağlar. Bu olay, Bitcoin talebini artırmaya devam edebilir. Ayrıca, ETF’leri teminatlandırmak için sistemin likiditesini etkin bir şekilde boşaltabilir.
 3. Olası faiz indirimleri: Faiz indirimleri genellikle kripto paralar gibi daha yüksek riskli varlıkları daha cazip hale getirir çünkü yatırımcılar diğer finansal piyasalara kıyasla daha yüksek getiriler ararlar. Yine de, bu noktada FED’in yaklaşan toplantılarına karşı uyanık olmalıyız, çünkü faiz indirim beklentileri enflasyonun %3,5’a kadar çıktığı en son enflasyon verilerine yanıt olarak değişiyor olabilir. Bu da %2’lik tavanın çok üzerinde. Bu, Bitcoin için potansiyel olarak boğa piyasasını getirebilecek faktörlerden birinin etkisini azaltabilir.
ABD Enflasyon Beklentileri
ABD Enflasyon Beklentileri

Gördüğümüz gibi, bu dördüncü halving, sadece bir olayın değil, çok kısa sürede gerçekleşen 3 olayın etkisinin sürdüğü Bitcoin için en yüksek beklentilerin olduğu bir zamanda geliyor.

İddiaya Karşıt Argümanlar

Tüm bunların dışında, yatırımcıların halving’in gerçekten fiyat üzerinde bir etkisi olmadığını düşünmek için de geçerli nedenleri vardır. Yukarıda bahsedilen döngüler ve tüm bu gelişme sadece bir tesadüf sonucu gerçekleşmiştir:

 • Örneklem (şu ana kadar yalnızca 3 halving’in gerçekleşmesi) bu durumu doğrulamak için yetersizdir.
 • Fiyat hareketleri, hem genişleme hem de para politikasında kısıtlama dönemlerinde, merkez bankalarının makroekonomik politikalardaki değişikliklerin sonucu olarak diğer piyasalar ve endekslerle aynı zamanda artmış ve azalmıştır. (Bitcoin ile Nasdaq ve S&P 500 arasında büyük bir korelasyon olmuştur.)
 • Her tecrübeli Bitcoin yatırımcısı halving’i bilir, bu yüzden etkisi zaten fiyatlanmıştır ve gelecekte bir etkisi olmayabilir. (Bu durum, tüm piyasalarda olan bir şeydir. Yatırımcılar, bilinen veya tahmin edilen olayları öngörürler.)
bitcoin halving korelasyon
Kripto varlıklar, S&P 500 ve NASDAQ arasındaki korelasyon. Kaynak: Bloomberg

Grafikte gördüğümüz gibi, hareketlerin yoğunluğu değişse de, kripto para piyasası ve borsa piyasası arasında fiyat yönü genellikle hem yükselişte hem de düşüşte aynıdır. Bu korelasyonun sebebi ise muhtemelen Amerikan ve küresel makroekonomik politikaların etkisidir.

Bununla birlikte, Bitcoin’in 100.000 dolara ulaşma olasılığı göz ardı edilemez. Özellikle yukarıda belirtilen 3 faktör piyasadaki etkisini artırırsa bu olasılık daha da güçlenebilir. Ancak, ABD’nin para politikasında olası bir şahin dönüşe dikkat etmeliyiz.

Bu nedenle, halving’in Bitcoin fiyatını etkileyip etkilemediğini gerçekten bilmek zordur, zaman bize gerçeği gösterecektir.

Bitcoin Neden Halving’e İhtiyaç Duyar?

Bitcoin’in yazılımı ilk çıktığı 2009’dan beri hiçbir değişikliğe uğramamıştır ve bu kapsamda BTC’nin piyasa arzı yazılım sayesinde kontrol altındadır. Bu yazılım, bildiğimiz bir para politikası gibidir ve şeffaf bir yapıdadır.

Fiat para birimleriyle basit bir karşılaştırma yapmak gerekirse, her gün kaç dolar, euro ya da TL basıldığına dair hiçbir fikrimiz yok. Piyasada kaç tane olduğunu bilmiyoruz, en yakın tahminimiz Avrupa forex piyasasında her gün yaklaşık 5 milyar dolar işlem görmesi üzerine kuruludur. Bu kapsamda, Bitcoin’in matematik sayesinde çalıştığını, fiat paranın ise insanlara dayandığını görebiliriz.

Peki, BTC neden bu kadar yavaş ilerleyen ve programlanmış bir yapıdadır? Bitcoin’in halving’e ihtiyaç duymasının nedeni, kripto para birimi piyasasının her geçen gün daha fazla BTC’ye ihtiyaç duyması ancak bu arzın yavaşça ve herkese ulaşma umuduyla yapılmasıdır. Evet, herkes derken tüm dünyadan bahsediliyor yani yaklaşık 8 milyar insan.

Bu şekilde, bu yeni para kavramının olgunlaşması ve sindirilmesi için yeterli zaman vererek, yeni nesillerin bunu doğal olarak öğrenmelerine ve mevcut olanların bunu incelemelerine zaman verir.

👉 Eğer kripto para ile işlem yapmak istiyorsanız bu makalemize de göz atabilirsiniz: Kripto Para İle İşlem Yapma | Başlangıç İçin Temel Rehber

Bitcoin Halving Neden Önemlidir?

Halving, bir önceki döneme kıyasla Bitcoin arzının %50 oranında azaldığı için kripto para dünyasında çok önemli bir olaydır. Bu olay, kelimenin tam anlamıyla bir gecede gerçekleşir.

Bu, Bitcoin’in enflasyonunun da her 4 yılda bir %50 azalmasına neden olur. Bu kapsamda, Bitcoin’in enflasyonu bir sonraki halving’den sonra yıllık %0,9 olacak ve bu herkese açık bir bilgidir. Bu sayede, Bitcoin, fiat para birimlerinin enflasyonuyla mücadele etmek için çok ilginç bir enstrüman haline gelir. Ayrıca, kriptografik güvenlik, her gün 7/24 hızlı ve ekonomik transferler yapabilme gibi fiat paranın sahip olmadığı diğer özellikler de Bitcoin’i cazip kılmaktadır.

Ve tabii ki, bir varlığın yayılımı %50 azaldığında mantıklı olan şey, piyasa değerinin korunması ve satın alma fiyatının artma eğiliminde olmasıdır. Bunun sebebi ise aynı toplam değer daha az parça veya para birimi arasında dağıtılır.

Yine de, her şeyin bir kusuru vardır. Örneğin, halving en çok madencilerin zararına olur. Madenciler, bilgisayar ekipmanları ve çok yüksek enerji tüketimi ile ağı güvence altına alan bir nevi Bitcoin “çalışanları”dır. Karşılığında, her 10 dakikada bir yayınlanan BTC ile ödüllendirilirler.

Halving olduğunda, bu maliyet dramatik bir artış gösterir. Eğer önceden her 10 dakikada 6,25 BTC elde ediliyorsa ve bir anda 3,125 BTC’ye düşerse (yani yarıya inerse), bu 3,125 BTC’nin arz maliyeti tam anlamıyla iki katına çıkar. Buna ek olarak madenciler elektrik, bakım ve donanım yenileme maliyetleri, faaliyet için yer kiralama veya satın alma, bir şirket olması durumunda çalışanların maaşı vb. maliyetleri de karşılamaktadırlar.

Bu, bazı madencilerin hazırlıksız olmaları durumunda ekipmanlarını kapatmak zorunda kalmasına neden olur. Ancak, daha tedbirli zeki olanlar, bir süre boyunca zararına madencilik yapmak için yeterli fonu rezervde tutmaya çalışır ve BTC’nin fiyatının yükselmesini umarak madenciliğe devam ederler.

Bitfarms Madencilik Çiftliği | Kaynak: lanacion.com
Bitfarms Madencilik Çiftliği | Kaynak: La Nación

Sonuç olarak, bitcoin halving olayı, piyasaya çıkacak olan “yeni basılmış” BTC’lerin %50 indirimle yarıya düşeceği bir olaydır ve bu nedenle, her geçen gün daha az likidite olduğu bir piyasada (veya en azından sabit) daha fazla talep olduğu için, kripto ekosistemi tarafından en çok beklenen olaylardan biridir. Bu kapsamda, halving ile fiyatların yükselme eğilimine girmesi beklenmektedir.

Bitcoin Halving Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bitcoin’de Kaç Halving Kaldı?

2024’ü de sayarsak toplamda 30 halving kaldı. Aryıca, son halving 2140 yılına programlandı.

Bitcoin 21 Milyon Arza Ulaştığında Ne Olacak?

BTC arzı maksimum seviyeye ulaştığında Bitcoin madenciliği ile daha fazla Bitcoin elde etmek mümkün olmayacak. Bunun sebebi ise tüm mevcut Bitcoinler dolaşımda olacak olmasıdır.

2024’teki Bitcoin Halving Sonrasında Neler Bekleniyor?

2024’te Bitcoin’in dördüncü halving’i gerçekleşecek. Bundan sonra, bir Bitcoin bloğunun madencilik ödülü 6.25 BTC’den 3.125 BTC’ye düşecek.

İlgili Makaleler