RSI Nedir ve Nasıl Kullanılır?

“RSI nedir” sorusu yatırımcı ve trader’lar arasında oldukça popüler olmakla birlikte teknik analize giriş yapmak isteyen kişilerin de cevap aradığı ilk sorulardan birisidir.

Göreceli güç endeksi veya İngilizce adının kısaltması olan RSI (Relative Strength Index), teknik analiz alanında en çok takip edilen indikatörlerden birisidir. Welles Wilder tarafından aşırı alım ve aşırı satım bölgelerini tespit etmek amacıyla oluşturulmuştur. Ayrıca, bu indikatörün yorumlaması çok basittir ve trading için çeşitli sinyaller oluşturur.

RSI, normalleştirilmiş bir indikatördür ve 0 ile 100 arasında bir ölçekte hareket eder. İndikatörde yer alan iki bölge aşırı satım (0 ile 20-30 arası) ve aşırı alım (70 ve 80 ile 100) seviyelerine işaret eder.

Bu endeks, alım-satım sinyalleri sağlamak, fiyatların zamanlamasını tespit etmek, varlığın aşırı alım ya da aşırı satım durumunda olup olmadığını belirlemek için kullanılır. Bu da gelecekteki fiyat hareketliliği öncesinde sinyaller sağlar.

RSI Formülü

RSI formülü aşağıdaki gibidir:

rsi nedir formül

Yukarıdaki formülde de görüldüğü gibi, RSI hareketli ortalama kullanılarak hesaplanır. İlk olarak, bir finansal varlığın n günlük periyottaki pozitif kapanışlarının ortalaması belirli bir süre içindeki artışları, aynı zaman dilimindeki negatif kapanışların ortalamasına bölünür ve göreceli endeks elde edilir. Daha sonra, bu değer yukarıdaki formülde yer alan RS yerine yazılarak RSI değerine ulaşılabilir.

👉‍‍ Hareketli ortalamalar ve teknik göstergeler hakkında merak ettiğiniz sorular için bu makalemize göz atabilirsiniz: Teknik Göstergeler (Teknik Analiz)

RSI Yorumu

RSI nedir sorusuna cevap bulduktan sonra bu indikatörün yorumlanmasına göz atabiliriz.

Ortalama hareket hesaplanırken, genellikle “n” yerine 14 günlük bir periyot kullanılır. Zaman dilimi ne kadar kısa olursa, gösterge o kadar hassas hale gelir. Ayrıca, bu indikatör baskın bir trendin hakim olmadığı piyasalarda daha etkili sonuçlar verebilir.

rsi bölgeleri

Göreceli güç endeksi aşağıda belirtilen alım ve satım sinyallerini verebilir:

  • Alım: İndikatör aşırı satış bölgesi içinde (0 ile 20-30 arası) yukarı yönlü bir hareket izlemeye başladığında ve aşırı satış bölgesinden çıktığında alım için bir sinyal verdiğini söyleyebiliriz.
  • Satış: İndikatör aşırı alım bölgesi içinde (70-80 ile 100 arası) aşağı yönlü bir hareket izlemeye başladığında ve aşırı alım bölgesinden çıktığında satış için bir sinyal verdiğini söyleyebiliriz.
aşırı satış bölgesi

Aşırı alım/aşırı satış bölgesi genellikle aşağıdaki değerlere göre yorumlanır:

  • Aşırı alım: 70-80’den 100’e kadar
  • Aşırı satış: 0’dan 20-30’a kadar

RSI, piyasalarında aşırı hareketlerinin önceden belirlenmesi için kullanılan bir indikatördür. Genellikle, RSI’deki tepe ve dip noktaları, fiyat grafiğinden daha önce oluşur.

Bu endeks, sapmaların analizinde çok etkilidir ve piyasanın aşırı noktalarının belirlenmesine yardımcı olur. Öte yandan, finansal varlık çok güçlü bir trendin başlangıcında ise trende karşı oluşan sinyallere şüpheyle yaklaşılmalıdır.

rsi nedir satış sinyali

Ayrıca, fiyat grafiklerinde olduğu gibi RSI’da da trend çizgileri çizmek mümkündür ve bu çizgiler, fiyat grafiğinde çizilenlerle paralel bir şekilde evrimleşir. Genellikle, RSI’daki trend çizgisi, fiyat grafiğindekinden önce sinyal oluşturur.

RSI grafiğindeki sinyal ise genellikle trendde bir değişikliğe işaret eder. Yani, trendin değişikliğini RSI grafiğinde fiyatlandırmadan önce görmek mümkündür. Bu şekilde, RSI bir uyarı gönderir ve fiyat grafiği çizgisinin kırılmasını gördüğümüzde de bu sinyali doğrulayabiliriz.

Eğer RSI, alım veya satım sinyalleri sağlamıyorsa, bunu bir momentum göstergesi olarak yorumlayabiliriz:

  • RSI > 50 ve yükseliş trendindeyse “pozitif momentum”
  • RSI < 50 ve düşüş trendindeyse “negatif momentum” olarak değerlendirebiliriz.
rsi nedir alım sinyali

Buna ek olarak, RSI değeri 50 seviyesinden yukarı yönlü harekete başladığı zaman alım yapılabilir ve 50 seviyesinden aşağı yönlü harekete başladığı zaman satış yapılabilir. Bu sayede, RSI ile daha agresif bir trading stratejisi oluşturulabilir.

RSI Nedir: Sapmalar

Şimdi, bir adım geriye gidelim ve bir sapmanın ne olduğunu açıklayalım. Sapma, fiyat grafiği ve indikatör grafiğinin (şu anda RSI kullanıyoruz) zıt yönlere gittiği anlamına gelir. Yani, fiyat yükselirken, RSI düşer, ya da tam tersi bir durum oluşabilir.

Bir sapmanın nedeni ne olabilir? Bu, belirli değişkenlerden kaynaklı olabilir ve henüz fiyata bu değişkenlerin etkisi yansımamıştır. Bu yüzden RSI’ı öncü bir indikatör olarak adlandırıyoruz.

Bu kapsamda, iki türlü sapma vardır:

  • Alçalan sapma: Bu, fiyatın düştüğü, ancak indikatörün yükseldiği durumlarda gözlemlenir ve fiyatı yükseltmeye çalışan bir güç olduğunu gösterir. Bu nedenle, fiyat yükselişi başlayabilir.
  • Yükselen sapma: Bu, önceki durumun tam tersidir. Fiyat yükselmekte, ancak indikatör düşmektedir. Dolayısıyla, fiyatın düşmeye başlayabileceğine dair belirtiler vardır.

RSI Nedir: Sapmaları nasıl kullanabiliriz?

Sapmalardan faydalanmanın iki yolu vardır:

  • Öncelikle, trader’ın pozisyonu açıksa bu pozisyonu kapatabilir. Örneğin, long pozisyondaysa (fiyatın yükselmesini bekleyerek satın almışsa) ve bir yükselen sapma görürse, pozisyonunu kapatır ve satış yapar.
  • İkincisi, sapmayı lehine kullanmaktır. Örneğin, yatırımcı Z şirketinin hisselerinde bir yükselen sapma görürse, short pozisyonla açığa satış yapabilir. Böylece, trader bu şirketin hisselerini yakın gelecekte daha düşük bir fiyata satın almayı umarak hisselerin belirli bir miktarını ödünç alır ve satar.

👉‍‍ Eğer teknik analiz ve indikatörler hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bu makalemizi de inceleyebilirsiniz: Teknik Analiz: İlkeler, Teoriler, Şekiller ve Göstergeler

İlgili Makaleler

Parabolik SAR Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Parabolik SAR, teknik analizde kullanılan bir zaman ve fiyat göstergesidir. Varlık fiyatının yönünü belirlemek, alım satım için en uygun giriş ve çıkış noktalarını tespit etmek ve olası trend dönüşlerini öngörmek için kullanılır.&nb...