Borsa Endeksi Yatırımı Nasıl Yapılır: Fonlar ve ETF

Borsa endeksi yatırımı nasıl yapabilirsiniz? Sık sık, “Dow Jones bugün %5 düşüşle kapandı”, “S&P 500 bu hafta dip yaptı” ve daha pek çok ifade duyarız. Bunlar, borsa endekslerinin hareketleridir.

Neden bu kadar çok kişi borsa endekslerine yatırım yapıyor? Kaç tür endeks var? Ve bu endeksleri takip eden fonlar ve ETF’ler aracılığıyla nasıl yatırım yapılır bu makalede inceleyeceğiz.

Borsa Endeksi Nedir?

Borsa endeksi, bir ülkenin, bir sektörün veya bir tür finansal varlığın gelişimini temsil etmek için kullanılır. Bir ülkenin ana şirketlerini toplayan borsa endeksleri, ülke ekonomisinin mükemmel göstergelerinden biridir.

Aynı şekilde, borsa endeksleri, fon yöneticilerinin endeksten daha iyi veya daha kötü bir performans sergileyip sergilemediğini değerlendirmek için bir benchmark olarak kullanılır. Bu yatırım stratejisi aynı zamanda yatırımlarınızın aktif yönetimi olarak da bilinir.

Öte yandan, eğer fon yöneticilerinin endeksten daha iyi bir performans sergileyemeyeceğini düşünüyorsanız, en mantıklı şey doğrudan endekse yatırım yapmaktır. Bu yöntem ise pasif yönetim stratejisi olarak kabul edilir ve endeksli fonlar ile ETF‘lerin özüdür.

Endeks Türleri

Endeksleri coğrafya, sektör, şirket büyüklüğü vb. kriterlere göre sınıflandırmanın farklı yolları vardır. Bu makalede, varlık tipine göre sınıflandırmayı (sabit getirili, hisse senedi ve emtialar) ele alacağız.

Hisse Senedi Endeksleri

Hisse senedi endeksleri, en yaygın olanlarıdır ve endeks temelli yatırımcılar tarafından en çok tercih edilenlerdir. Bu endeksler, piyasaların, endüstrilerin, sektörlerin veya şirketlerin değerlerinin bir derlemesidir.

Popüler Hisse Senedi Endekslerinin Ana Özellikleri

Hisse Senedi EndeksiNe Temsil EderMetodoloji
Dow Jones Industrial AverageABD’nin en büyük 30 şirketiFiyata göre ağırlıklandırılmış endeks
S&P 500ABD’nin en büyük 500 şirketiPiyasa değerine göre ağırlıklandırılmış endeks
Nasdaq CompositeNASDAQ endeksine dahil olan tüm şirketlerPiyasa değerine göre ağırlıklandırılmış endeks

Bir Borsa Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Bu küresel üç önemli endeksin yanı sıra, sadece ABD’de yaklaşık 5.000 endeks daha bulunmaktadır.

Genellikle, bu endeksler piyasa değerine oldukça bağlıdır. Az önce gördüğümüz endeksler büyük piyasa değerine sahip endekslerdir. Ayrıca, aşağıdaki endeksler de bulunmaktadır:

  • Orta Piyasa Değerine Sahip Hisse Senedi Endeksleri: S&P Mid-Cap 400, Russell Mid-Cap, Wilshire US Mid-Cap Index vs.
  • Küçük Piyasa Değerine Sahip Hisse Senedi Endeksleri: Russell 2000, S&P 600, Dow Jones Small- Caps vs.

Sabit Getirili Endeksler

Sabit getirili endeksler, veya tahvil endeksleri, tahvillerin fiyat değişikliklerini ölçerek sabit getirili piyasanın iyi bir yansımasıdır. Sabit getirili menkul kıymetlerden bahsederken hükümet tahvilleri, belediye tahvilleri, şirket tahvilleri, yüksek getirili tahviller, dönüştürülebilir tahviller gibi finansal ürünler kast edilmektedir.

Bu ürünler, endekslerin kendi özellikleri (vade, kredi kalitesi vb.) nedeniyle hisse senedi endekslerinden çok daha karmaşık ve maliyetli olduğunu belirtmek önemlidir.

Sabit Getirili Endeks Örnekleri

Sabit Getirili Endeksİçeriği
Barclays Global Aggregate BondKüresel tahviller
FTSE World High-Yield Bond IndexKüresel yüksek getirili (high yield) tahviller
S&P Global Emerging Sov Infl-Lnkd BondEnflasyona bağlı gelişen tahviller

Emtia Endeksleri

Emtia endeksleri, yukarıda bahsedilen endekslerin aksine emtia vadeli işlem sözleşmelerinin hareketlerini yansıtır. Bu endeksler ayrıca commodities endeksleri olarak da adlandırılır.

Emtia Endeksleri Örnekleri

Emtia endeksi
Bloomberg Commodity Index
Dow Jones Commodity Cocoa
Bloomberg WTI Crude Oil

Her emtia endeksinin farklı bir ürün yelpazesi vardır. Örneğin Bloomberg Commodity Index, enerji sektöründen hayvancılık sektörüne kadar aşağıdaki tabloda verilmiş 23 farklı varlığı kapsar:

borsa endeksi yatırımı bloomberg commodities index
Kaynak: Bloomberg

Borsa Endeksi Yatırımı Nasıl Yapılır?

Endeks Fonları

Endeksli fonlar, piyasadaki farklı endeksleri taklit eder. Genellikle, global endeksleri ve belirli bölgeler/piyasaları temel alır.

Endeksli fon oluşturma konusunda lider yöneticiler Vanguard, Amundi, iShares (BlackRock), Pictet ve Fidelity’dir.

ETF’ler

Birçok sektörel ve tematik endeks ETF’leri bulunmaktadır. Bunlar arasında en yeni ve popüler olanlar arasında Bulut Bilişim, Lityum, Hidrojen vs. ön plana çıkmaktadır.

ETF’lerin oluşturulmasında lider yöneticiler BlackRock, Vanguard, State Street ve Invesco’dur.

👉 En iyi ETF yatırımı nasıl seçilir?

Otomatik Yöneticiler veya Robo-Danışmanlar

Otomatik yöneticiler veya robo-danışmanlar aracılığıyla endekslere yatırım yapmak rahat ve kolay bir seçenektir. Bunlar, düşük maliyetli ve daha fazla çeşitlilik sağlayan endeks fonları veya ETF’ler hakkında öneriler sunan teknolojilerdir. Bu teknoloji sayesinde kolaylıkla ETF ve endeks fonları önerileri alabilir, portföyünüzü kolaylıkla zenginleştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek okumalar:

İlgili Makaleler