Değerli Metaller Nedir ve Nasıl Yatırım Yapılır?

“Değerli metaller nedir” sorusu çeşitli makroekonomik sorunlara karşı çözüm arayan yatırımcıların merakla cevap aradığı bir konuya ışık tutmaktadır.

Hiç şüphesiz, yatırım yapmayı düşünen herkes “enflasyondan korunmak için altına yatırım yapın” cümlesini hayatında bir kez de olsa duymuştur.

Birçok trader ve kurumsal yatırımcı, fiyat artışları dönemlerinde altın almayı tercih eder çünkü altının sahip olduğu özellikler onu değer saklama aracı yapar. Bu kapsamda, altın sınırlı bir değerli metaldir, yani madencilik devam etse bile altın rezervleri her yıl %2’den daha az bir oranda artış gösterir.

Kağıt paranın değeri sürekli basılma olasılığı nedeniyle düşebilirken altının değeri genellikle sabit kalır. Bu yüzden enflasyonist bir ekonomide altına sahip olmak daha cazip olabilir. Bunun nedeni ise para değer kaybederken, altın değer kazanır.

Ancak, portföyümüzü kârlı hale getirebilecek değerli bir metal sadece altın değildir. Benzer özelliklere sahip birçok başka metal portföyümüz için cazip olabilir. Değerli metallere yatırım yapma olarak adlandırılan bu süreç emtialara yatırım yapmanın birçok yolundan birisidir.

Bu makalede, değerli metaller nedir sorusuna cevap arayacağız ve hangi finansal ürünler üzerinden bu metallere yatırım yapabileceğine göz atacağız.

👉 Emtialar hakkında daha fazla bilgi almak için bu makalemize de göz atabilirsiniz: Emtia Yatırımı Nasıl Yapılır? Hisse Senetleri, ETF’ler ve Vadeli İşlemler

Değerli Metaller Nedir?

değerli metaller nedir

Değerli metaller terimi, doğada saf haliyle ve diğer malzemelerle birleşmeden bulunabilen metalleri adlandırmak için kullanılır. Başka bir deyişle, serbest halde bulunan metallerdir.

Değerli metaller, saflıkları ve dayanıklılıkları nedeniyle tarihsel olarak mücevher sektöründe kullanılmıştır. Mücevher üreticileri, onları işlediklerinde düşük reaksiyon göstermeleri nedeniyle bu metalleri kullanırlar. Ancak, üzerinde değişiklik yapmak zor olduğu için bazen bu değerli metallerin alaşımları mücevherlerde tercih edilir.

Genellikle, değerli metal olarak altın, gümüş, platin, rodyum ve palladyum kabul edilir. Ancak yatırım söz konusu olduğunda, özellikle alüminyum da değerli bir metal olarak kabul edilirdi fakat şu anda bu metal daha çok yaygın metal sınıfında görülmektedir.

Değerli Metaller Nedir: 2024’de Yatırım Yapılabilecek Değerli Metaller

2024, enflasyonist ekonomilerin ön plana çıktığı bir yıl oluyor. Özellikle Türkiye’de, geçtiğimiz yıllardan itibaren yükselişe geçen enflasyon bu sene de hız kaybetmesine rağmen halen yüksek bir noktada seyrine devam ediyor.

Bu durum, yatırımcıların portföylerinin değer kaybetmemesi için en azından kendilerini koruyabilecekleri alternatifler aramasına neden olur. Bu bağlamda, değerli metaller, değer saklama olarak iyi işlev gören bir seçenek olarak güçlü bir şekilde öne çıkıyor.

Şimdi, 2024’te yatırım potansiyeli taşıyan beş değerli metale göz atalım:

Altın

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, altın birçok kişi için değerli metalin ta kendisidir. Rezervleri sınırlıdır ve tarihsel enflasyonla korelasyonu ile para biriminin değer kaybettiği yani fiyatların arttığı dönemlerde değer kazanma eğiliminde olması altını yatırımcılar için cazip kılıyor.

2022’nin son aylarından yükselişe geçen altın fiyatı, 2024’ün başlarında tarihi zirveler gördü. Bugünlerde altının gramı 2432 TL civarında işlem görürken geçtiğimiz ay 2500 TL’lik bir zirve daha yapmıştı ve bu fiyat gram altının tarihsel zirvesidir.

👉 Altın yatırımı hakkında daha derin biri inceleme istiyorsanız bu makalemize başvurabilirsiniz: Altına Yatırım Yapmak: Hisse senetleri, ETF’ler, Yatırım Fonları ve Fiziki Altın

Gümüş

Altın, birçok kişi tarafından bilinen bir değerli metal olsa da, onun dışında da yatırım açısından kârlı olabilecek değerli metaller vardır. Özellikle, en dikkat çekici olanlardan birisi gümüştür. Altından çok daha ucuzdur ve birçok kullanım alanı vardır:

 • Elektriği çok iyi iletir
 • Mücevheratta kullanılır
 • Endüstriyel alanlarda (özellikle kimya, tekstil ve tıp) tercih edilir

Tüm bu özellikler gümüş talebini yüksek tutar, bu yüzden yatırım olarak çok iyi bir konumda olabilir. Bir ons gümüş fiyatı ise bugünlerde tarihi zirvelerini yaşıyor ve 27 Mayıs 2024 itibariyle 31.73 dolardan işlem görüyor.

Paladyum

değerli metaller nedir paladyum

Paladyum, platinin biraz daha koyu bir tonunda gümüş renkli bir metaldir. Bu değerli metalin ilginç yanı, yıllık üretiminin son 20 yılda neredeyse hiç artmamış olması ve yaklaşık 200 ton civarında seyretmesidir.

Başlıca, otomobil, tıp, diş, elektronik endüstrilerinde ve mücevheratçılıkta kullanılır. Paladyum fiyatı 2022’den beri düşüşte ve şu anda 985 dolardan işlem görüyor.

Bu düşüşün nedeni, Rusya’nın ana Paladyum üreticisi olması ve Ukrayna Savaşının paladyum piyasasına doğrudan bir etkisinin bulunmasıdır.

Platin

Platin, doğada çok nadir bulunması nedeniyle ilginçtir. Hatta platin altından bile daha az sayıdadır. Ayrıca, bu değerli metal için yeni kullanımlar keşfedildikçe kullanımı artmıştır.

Şu anda, platin özellikle yüksek kaliteli parçalar üretmek için mücevher sektöründe çok talep görüyor. Diğer yandan, diğer tüm değerli metaller gibi endüstriyel kullanım için de oldukça önemlidir.

Güney Afrika, platinin ana üreticisidir ve toplam arzın yarısından fazlasını oluşturur. Zimbabve, Rusya ve ABD de üretici listesinde yer alıyor. Şu anda platin 1048 dolardan işlem görüyor.

2024’te Değerli Metallerde Nasıl Yatırım Yapılır?

Değerli metaller nedir sorusuna cevap bulduktan ve 2024 için en önemli beş değerli metal gözden geçirildikten sonra, Türkiye’den bunlara nasıl yatırım yapabileceğimizi görelim. Birçok kişi değerli metal yatırımını fiziksel olarak yapmayı tercih eder ve sadece en çok dikkatlerini çeken metallere odaklanır. Ancak, bu yöntem genellikle çok yüksek seviyelere ulaşabilen depolama maliyetlerini beraberinde getirir.

Öte yandan, değerli metallere farklı şekillerde yatırım yapmak da mümkündür.

Değerli Metal Şirketlerinin Hisselerine Yatırım Yapmak

Değerli metallerde yatırım yapmak istiyorsanız, bir seçenek de bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerin hisselerine yatırım yapmaktır. Eğer değerli metallere talep artarsa bu sektörlerdeki şirketlerin de faaliyetleri artacağından dolayı hisse fiyatları da yükselişe geçebilir.

Aşağıda, Borsa İstanbul’da işlem gören değerli metal şirketlerinin bazılarına göz atabilirsiniz:

ŞirketTickerSektor
Koza Altın İşletmeleri A.Ş.KOZALAltın MadenciliğiMidas‘tan Satın Al
Koza Anadolu Metal MadencilikKOZAAGenel MadencilikMidas‘tan Satın Al
CVK MadencilikCVKMDGümüş MadenciliğiGCM Yatırım‘dan Satın Al

Değerli Metal Fonlarına Yatırım Yapmak

Bir yatırım aracı olarak birden fazla şirketi kapsayan bir seçeneği tercih etmek isterseniz, bireysel hisse senetleri satın almak yerine kıymetli maden fonlarını tercih edebilirsiniz. Bunlar, sektördeki çok sayıda şirketin hisselerine ve diğer kıymetli metal enstrümanlarına yatırım yapan finansal araçlardır.

Ayrıca, çeşitli fonlara yatırım yapan fon sepetleri de kıymetli metallere fon üzerinden yatırım yapabileceğiniz bir diğer finansal araçtır.

İşte Türkiye’den yatırım yapabileceğini bazı kıymetli metal fonları:

FonlarTicker
İş Portföy Altın FonuTTA
Oyak Portföy Kıymetli Madenler Fon Sepeti FonuOTJ
Garanti BBVA Portföy Gümüş Fon Sepeti FonuGTZ

Değerleri Metal Opsiyonlarına Yatırım Yapmak

Kıymetli madenlere yatırım ayrıca opsiyonlar aracılığıyla da yapılabilir. Opsiyon yatırımları, ileriki bir tarih için belirli bir fiyat üzerinden anlaşılan alım-satım işlemleridir.

Bunlar türev ürünlerdir çünkü doğrudan değerli metali veya sektördeki şirketlerin hisselerini satın alarak değil, pozisyonun açılış ve kapanış fiyatı arasındaki farklardan kâr elde edilir.

Türkiye’de değerli metallere opsiyonlar aracılığıyla yatırım yapmak için, bu tür yatırım ürünleri sunan bir broker bulunmalıdır. Bu kapsamda, GCM Yatırım ile komisyonsuz bir şekilde değerli metal opsiyonlarına yatırım yapabilirsiniz. Öte yandan, her ne kadar komisyonsuz olsa da opsiyon yatırımları belirli bir oranda teminatlandırma gerektirdiğini de unutmayın.

Değerli Metalleri Fiziksel Olarak Satın Almak

Değerli metalleri fiziksel olarak satın almak diğer yatırım alternatiflerinden biridir. Birçok yatırımcı, bunu hisselere göre daha güvenli bulur. Değerli metalesomut bir şekilde sahip olmak, dijital yatırımdan daha fazla güvenlik hissi verir.

Değerli metalleri fiziksel olarak satın alındığı zaman, örneğin külçe satın alınabilir, bu metaller yatırımcının sahiplik ve otantiklik sertifikası ile birlikte gelir. Onları evde saklamak hiç de güvenli değildir, bu yüzden bu şekilde yatırım yaparsanız depolama maliyetlerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bir diğer seçenek, bu malzemelerden yapılmış mücevher satın almaktır. Bu mücevherler fiyat dalgalanmalarını değerlendirebileceğiniz uzman mağazalarda satılabilir. Bu alternatifin dezavantajı ise evde mücevher saklamanın da güvensiz olabileceğidir.

Değerli Metallere Neden Yatırım Yapılmalı?

Kıymetli metaller genel anlamda, birçok farklı kullanım alanlarına sahip olduğu için yüksek talebi olan ürünlerdir. Bu nedenle, onlara yatırım yapmak cazip olabilir.

Endüstriyel Kullanımlar

Değerli metaller, yüksek elektrik ve ısı iletkenliği, korozyona direnci ve şekillendirilebilirliği gibi benzersiz fiziksel ve kimyasal özelliklerinden dolayı çok çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılır:

 1. Elektronik: Altın, gümüş ve paladyum gibi birçok değerli metal, elektronik bileşenlerin üretiminde kullanılır. Örneğin, elektrik kontakları, lehim kapsülleri ve anahtarlar kıymetli metallerden üretilir çünkü yüksek elektrik iletkenliğine sahiptirler.
 2. Otomotiv sektörü: Platin ve paladyum, otomotiv endüstrisinde kullanılan en önemli kıymetli metallerden bazılarıdır. Bunlar, içten yanmalı motorların ürettiği toksik emisyon miktarını azaltan katalitik dönüştürücülerin üretiminde kullanılır.
 3. Tıp: Bazı kıymetli metallerin biyo-uyumluluğu, kalp pili, kateter ve protez gibi tıbbi cihazların üretiminde kullanılmalarını ideal kılar. Ayrıca, altın da artrit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 4. Yenilenebilir enerji: Platin, paladyum ve gümüş gibi bazı kıymetli metaller, güneş paneli üretiminde kullanılır. Hatta gümüşün dünya çapında talebi, sadece güneş paneli üretimi için son on yılda %200’den fazla artmıştır.
 5. Kimya endüstrisi: Platin ve gümüş, kimyasal reaksiyonları katalize etmek ve kimyasal ürünlerin üretimini kolaylaştırmak için kimya endüstrisinde kullanılır.

Mücevherat

Kıymetli metaller, yüzyıllardır güzellikleri ve nadirlikleri nedeniyle değerlidir. Mücevherat dünyasında, değerli metaller aşağıdaki özelliklere sahip oldukları için temel bir rol oynar:

 • Dayanıklılık
 • Şekillendirilebilirlik
 • Parlaklık ve renk
 • Nadirlik
 • İletkenlik

Ayrıca, değerli metallerin dünya kabuğunda nispeten nadir olması nedeniyle, çıkarılması ve üretilmesi maliyetlidir. Sonuç olarak, çıkarılan bu hammadde miktarının yaklaşık %60’ı mücevherat ve benzeri uygulamalara yöneliktir. Bu sayı, piyasadaki arz ve talebe bağlı olarak değişebilir.

Özetle, mücevherat, değerli metallerin var olma nedenlerinden biri olmuştur, olmaktadır ve olacaktır.

Değer Koruma

Daha önce de belirttiğimiz gibi, değerli metallerin dünyada sınırlı bir arzı vardır. Bu da onları nadir ve yüksek değerli varlıklar haline getirir. Metalleri çıkarmak ve üretmek para basmak gibi değildir, zaman ve kaynak gerektirir.

Dolayısıyla, altın, gümüş, platin ve paladyum gibi değerli metaller, özellikle ekonomik belirsizlik dönemlerinde, değerlerini zamana karşı korurlar. Bu yüzden daha güvenli bir değer formu olarak kabul edilirler. Başka bir deyişle, diğer zenginlik formlarının değeri dalgalanabilirken, değerli metalin değeri genellikle sabittir. Hatta, uzun vadede fiat paranın değer kaybıyla teorik olarak yıllık %2 oranında değerleri artabilir.

Son olarak, değerli metallerde yatırım yapmak, yatırım portföyünüzü çeşitlendirmenin basit ve kolay bir yoludur. Örneğin, büyük yatırımcılar her zaman portföyün en az %5’ini değerli metallere ayırmayı önerirler. Çünkü hisse senedi ve gayrimenkul yatırımları yüksek volatiliteye sahip olup yüksek risk taşıyabilirken, değerli metallerde yatırım yapmak uzun vadeli ve stabil bir yatırım olarak kabul edilir.

Daha Düşük Volatilite

Yüksek talep ve sınırlı üretim sayesinde değerli metaller, genellikle düşük volatiliteye sahip varlıklardır. Diğer bir deyişle, fiyatları balon oluşturmak veya sert bir şekilde düşmek için uygun değildir. Bu, onları yatırımcılar için nispeten güvenli liman haline getirir.

Aslında, yatırım dünyasında değerli metaller, özellikle altın, son büyük değer koruma aracı olarak kabul edilirler.

Değerli Metaller Nedir: Yatırım Yapmanın Artıları ve Eksileri

Aşağıda, değerli metallere yatırım yapmanın avantajları ve dezavantajları hakkındaki tabloyu inceleyebilirsiniz:

AvantajlarDezavantajlar
✅ Sınırlı arz, onları nadir ve değerli varlıklar haline getirirDeğerli metaller pahalıdır
✅ Zaman içinde değerlerini korurlar, özellikle ekonomik belirsizlik zamanlarındaGüçlü ve stabil bir ekonomide kârlılıkları sınırlı olabilir
✅ Yatırım portföyünü çeşitlendirmenin basit ve kolay bir yoludurPiyasa manipülasyonu bazı yatırımcılar için bir endişe kaynağıdır
✅ Enflasyona karşı koruma sağlarlarFiziksel olarak satın alınırsa hızlı bir şekilde likit etmede sorun yaşanabilir.

Sonuç olarak, Türkiye’den kıymetli metallerde yatırım yapmak, üretime odaklanan şirketlerin hisseleri, fonlar, opsiyonlar veya doğrudan fiziksel satın alma gibi farklı seçenekler aracılığıyla oldukça mümkündür.

Değerli Metaller Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Dünyanın En Değerli 5 Metali Hangileridir?

2024’teki en değerli beş kıymetli metal şunlardır:

 • Rodyum
 • Paladyum
 • Altın
 • Rutenyum
 • Iridyum

Hangi Metal Altından Daha Pahalıdır?

Özellikle iki tane metal bu konuda ön plana çıkmaktadır: Rodyum ve Paladyum. Rodyum, özgünlüğü nedeniyle son derece pahalıdır. Sadece yarım kilosu yaklaşık yarım 69 bin dolardan işlem görmektedir.

Kıymetli metallere yatırım yapmanın en iyi yolu nedir?

Kıymetli metallerde yatırım yapmanın en iyi yolu, doğrudan satın alma veya fiziksel satın alma yoluyladır. Bu, yatırımın metale endeksli olduğunu garanti altına alır. Ayrıca, kıymetli metalleri doğrudan satın alarak, daha az komisyon ödenir ve yatırımınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olursunuz.

Altın mı yoksa gümüş mü daha kârlıdır?

Fiyatlar açısından konuşursak, gümüş altından çok daha ucuzdur. Kârlılık açısından konuşursak, her iki değerli metal de bu zamanlarda kendi tarihi zirvelerini yaşasa da 2024 yılının başından bugüne kadar geçen sürede gümüş altına kıyasla daha kârlı bir konumdadır.

İlgili Makaleler

Teknik Analiz Öğrenmek İçin En İyi 10 Kitap
Günümüzde piyasalarda yatırımcılara yol gösteren ve teknik analizi anlamayı kolaylaştıran birçok kitap bulunmaktadır. Yatırım dünyasına yeni adım atıyorsanız, yatırımlarınızı geliştirmek için eğitim şarttır. Bu makalede, teknik analiz, grafikler v...
Stokastik Gösterge
Teknik analizde kullanılan bir osilatör olan Stokastik gösterge, her kapanış fiyatının son dönemdeki en yüksek ve en düşük fiyatlarla ilişkisi...