Freedom24 İncelemesi [2024]: Güvenilirlik, Komisyonlar ve Platform

Freedom24, yatırımcılar için küresel borsalara yatırım yapma imkanı tanıyan bir aracı kurumdur.

Bu incelemede, aracı kurumun nasıl çalıştığını, güvenilirliğini, hangi tasarruf ve yatırım ürünlerini sunduğunu, ayrıca kullanıcı yorumlarını keşfedeceğiz.

Freedom24 Nedir?

Freedom24, Freedom Finance grubuna ait bir broker’dır ve Freedom Holding Corp. (FRHC) bünyesinde faaliyet gösterir. Avrupa’da merkezi olan ve Amerikan Nasdaq’ta işlem gören bir aracı kurum olan Freedom24, 4.72 milyon dolarlık bir sermayeye sahiptir.

freedom24

Broker, 2008’de Timur Turlov tarafından kurulmuştur ve o zamandan beri büyümeye devam etmektedir.

Freedom24’ün Ana Özellikleri

Freedom24’ü farklı bir broker yapan nedir? Plaform, geniş bir yatırım ürünleri yelpazesi ve özellikle pasif sermaye için yüksek bir faiz elde etme olasılığı sunması (yıllık %6.1’e kadar) ile dikkat çekmektedir.

Bunun yanı sıra, aşağıda platformun ön plana çıkan özelliklerini bulabilirsiniz:

 • 🏆 Düzenleme: CySEC
 • 🔒 Garanti Fonu: 20.000€
 • 💼 Finansal Varlıklar: Hisse senetleri ve ETF’ler, tasarruf planları, vadeli işlemler ve opsiyonlar
 • 🌐 Piyasalar: Global Broker (ABD, Avrupa ve Asya)
 • 💻 Hesap Türleri: 2 (trading hesabı ve tasarruf hesabı)
 • 💲 Komisyonlar: Hisse veya ETF başına 0,02 €+ (emir başına 2€)
 • 💰 Minimum Depozito: 0€
 • 📈 Platform: Kendi platformu ve mobil uygulama
 • 📧 İletişim:
 • 🗣️ Türkçe Müşteri Hizmetleri: Hayır
 • 🌟Öne çıkan ürün: Tasarruf ve mevduat hesapları

Freedom24 Güvenilir Mi? | Regülasyon ve Garanti Fonu

Öncelikle, her zaman olduğu gibi, kendimize sormamız gereken soru platformun birinci seviye denetim kurumları tarafından düzenlenip düzenlenmediğidir.

Freedom24, Avrupa Birliği’nde faaliyet gösteren ve bu bölgedeki ilgili düzenlemelere ve yönetmeliklere tabii olan bir broker’dır.

Ayrıca Freedom24, CySEC (Kıbrıs) tarafından belirlenen yönergeleri 275/15 lisans numarası ile uygulamak zorundadır. Bu kapsamda, AB’nin diğer denetim kurumlarının düzenlemelerine de uymalıdır.

freedom24 cysec lisansı

Bu düzenlemeler, Freedom24’in finansal otoriteler tarafından belirlenen şeffaflık, güvenlik ve müşteri koruma standartlarına uymasını sağlar.

Tüm bunlara ek olarak, platform ana şirketi olan Freedom Holding Corp (FRHC) adı altında Nasdaq borsasında halka açık bir şekilde işlem görmektedir. Bu da başlı başına bir güvenilirlik göstergesidir.

Freedom holding corp hisse senedi performansı

Dolayısıyla, Freedom24’ün regüle edilmiş bir broker olduğunu söyleyebiliriz.

Freedom24 Yatırımcı Garanti Fonu

Regülasyonların yanı sıra, Kıbrıs’ta yerleşik herhangi bir şirket gibi Freedom24 de Kıbrıs garanti fonu kapsamındadır. Bu da platformun iflas durumunda yatırımcılarını 20.000 €’ya kadar korur. Dolayısıyla, yatırımcıların fonları da 20.000 €’ya kadar koruma altındadır.

Freedom24’ün Öne Çıkan Finansal Ürünleri

Freedom24 ile neye yatırım yapabilirsiniz? Şimdi, platformun ön plana çıkan finansal ürünlerine göz atalım:

Hisse Senetleri

Freedom24, hisse senetleri aracılığıyla borsaya yatırım yapmayı sağlar. Platform ABD, Avrupa ve Asya’nın ana piyasalarında 40.000’den fazla hisse senedini yatırımcılarına açar.

freedom24 hisse senetleri

Ve tabii ki, bu kadar çok hisse senedi çeşitliliği, S&P500’deki büyük teknoloji şirketlerinden Asya’nın kaplanlarına, temettü krallarından potansiyelli yerel küçük şirketlere kadar her şeyi içermektedir.

👉Hisse senetleri hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap arıyorsanız bu makaleyi inceleyebilirsiniz: Hisse Senedi Nedir ve Nasıl Analiz Edilir?

ETF’ler

Broker, iShares, Vanguard ve BlackRock gibi önde gelen ETF şirketlerinden 1.500’den fazla ETF‘yi yatırımcılara sunmaktadır.

etfler

👉 Kârlı ETF seçimi hakkında daha detaylı bilgi almak için bu makaleye de göz atabilirsiniz: ETF Nasıl Seçilir?

Opsiyonlar ve Vadeli İşlemler

Freedom24 çeşitli finansal ürünler üzerinde opsiyon yatırımına izin verir. Broker, Amerika piyasalarındaki farklı hisse senetleri üzerinde 1.000.000’a kadar opsiyon fırsatı sunmaktadır.

Ve ayrıca, platform, komisyonlar kısmında daha detaylı göreceğimiz gibi, ABD kurumsal opsiyon sözleşmeleri için Avrupa’daki en düşük fiyatları sunmaktadır.

Dolayısıyla, Freedom24 ile opsiyon trading oldukça caziptir ve aşağıdaki avantajları elde edebilirsiniz:

 • Sabit getiri (Alınan fonlamalar sayesinde)
 • Risk koruması
 • Düşük riskler
 • Trading

Ayrıca, platformda vadeli işlemler de bulunmaktadır.

Freedom24 ile Hangi Piyasalarda İşlem Yapabilirsiniz?

Bu broker ile Avrupa piyasalarından Asya ve Amerika piyasalarına kadar geniş bir çeşitlilikte dünyanın önde gelen borsalarına erişim sağlayabilirsiniz. Platform, HKEX, KASE gibi ön plana çıkmayan piyasalar da dahil olmak üzere dünya çapında 15’ten fazla borsaya erişim sağlar.

👉Borsada yatırım yapmaya yeni başlıyorsanız bu rehberimize de göz atabilirsiniz: Borsada Nasıl YatırımYapılır? | Başlangıç Rehberi

Freedom24 Hesap Türleri: İşlem ve Tasarruf Hesabı

Aracı kurum, yatırımcı profilinize göre iki tür hesap sunmaktadır. Aslında hesap türleriyle aktif bir yatırımcı veya trader mı yoksa belirli bir kazanç elde etmeyi hedefleyen bir tasarruf yatırımcısı mı olduğunuz konusunda net bir ayrım yapar.

İşlem Hesabı

Freedom24 işlem hesabı, finansal piyasalara basit ve güvenli bir şekilde erişmek isteyen bireysel yatırımcılar için tasarlanmış bir seçenektir. Bu hesap türü, geniş bir yelpazede hisse senetleri ve ETF’ler, opsiyonlar ve vadeli işlemler gibi yatırım yapabileceğiniz 1.000.000’dan fazla finansal araç sunar. Ayrıca, yatırımcılara portföylerini çeşitlendirme ve farklı yatırım fırsatlarından yararlanma imkanı sağlar.

Ayrıca, Freedom24’ün standart veya bireysel hesabının en belirgin özelliklerinden biri, gerçek zamanlı analiz ve grafik araçlarına erişim sağlayan kullanımı kolay ve modern işlem platformudur. Yatırımcılar, bu platform üzerinden piyasa hareketlerini izleyebilir, alım satım işlemleri gerçekleştirebilir ve pozisyonlarını etkin bir şekilde yönetebilir.

Yatırımcılar ayrıca, yatırım alanındaki bilgi ve becerilerini geliştirmek için web seminerleri ve eğitim materyalleri gibi finansal eğitim hizmetlerinden yararlanabilir.

Tasarruf Hesabı D

Bununla birlikte, tüm hisse senedi çeşitliliğine ek olarak ön plana çıkan bir diğer varlık, pasif bir kazanç sunan tasarruf hesabıdır.

freedom24 tasarruf hesabı

Platform bu hesap türüne D adı vermektedir ve günlük faiz üzerinden bir kazanç sunmaktadır:

Günlük Tasarruf Planı

Günlük tasarruf planı, daha muhafazakar bir yatırım ürünüdür. D hesabı, müşterilerine, hesap açmak için hangi para birimini seçeceklerine bağlı olarak iki tür faiz kazancı sunmaktadır.

Faiz oranları ise tamamen EURIBOR‘a (euro bakiyeli hesaplar için) ve SOFR‘a (dolar bakiyeli hesaplar için) bağlıdır. Bu incelemenin yazıldığı sırada ise

 • Günlük SOFR oranı %5.31,
 • Haftalık EURIBOR oranı ise %3.85‘dir.

Bu planda ön plana çıkan özellik, günlük olarak hesaplanan ve ödenen kazançtan bağımsız olarak sermayemizi istediğimiz zaman çekme özgürlüğüne sahip olmamızdır. Yani, herhangi bir taahhüt bulunmamasıdır.

Ayrıca, D hesabınızdan bireysel veya trading hesabınıza fonlarınızı herhangi bir maliyet olmaksızın istediğiniz zamanda aktarabilirsiniz.

Bunlara ek olarak, bu tasarruf hesabını etkinleştirmek için minimum 150 euro veya dolarlık bir para yatırmak gerekmektedir. Öte yandan, herhangi bir maksimum sermaye limiti bulunmamaktadır.

Freedom24 Hesabı Nasıl Açılır?

Freedom24’te hesap açmak oldukça kolaydır ve tamamen çevrimiçi yapılabilir. Hesap açmak için aşağıdaki 5 adımı takip edebilirsiniz:

 1. Freedom24’ün internet sitesini ziyaret edin ve “Sign Up” butonuna tıklayın.
 2. Kişisel bilgilerinizi girin ve Freedom24 mobil uygulamasını indirin.
 3. Sözleşmeyi numaranıza yollanan SMS aracılığıyla kabul edin.
 4. Kimliğinizin fotoğrafını ve bir adres kanıtı (elektrik/su/doğal gaz faturası veya banka hesap özeti gibi) yükleyin.
 5. Kimliğinizi bir selfie ile doğrulayın.
 6. Banka kartınızla veya banka havalesi ile bakiyenizi açılan hesabınıza yükleyin.

Tüm bu işlemler 10 dakikadan fazla sürmemektedir.

Freedom24’ün Tarifeleri ve Komisyonları

Freedom24 komisyonlar ve tarifeler açısından cazip bir broker mı? Broker’ın komisyonları aktifliğinize ve anlaşmanızın tarifesine bağlı olarak değişmektedir. Bazı tarifelerin aylık bakımı günlük işlemler için daha caziptir.

Aşağıda platform tarafından sunulan iki tür tarife bulunmaktadır:

All Inclusive USD (Her Şey Dahil USD Hesabı)

Bu “dolar hesabı” tarifesinde kişisel bir finansal yönetici ve yatırım fırsatları kullanıcılara sağlanır. Bu hesap türünün komisyon tarifesi aşağıdaki gibidir:

Freedom24 komisyonlar
 • ABD/Avrupa Hisse Senetleri ve ETF’leri: Hisse başına %0.5 + 0.012$ + her emirde 1.2$.
 • Asya Hisse Senetleri ve ETF’leri: Hisse başına %0.25 + her emirde 10 HK$
 • Opsiyonlar:
  • Sözleşme başına: 3 $
  • İşlem başına: 10 $
 • Yıllık marj kredileri: %15

Smart EUR (Akıllı EUR Hesabı)

Bu “euro hesabı” tarifesinde, kişisel bir finansal yönetici ve yatırım fırsatları kullanıcılara sağlanmaz ancak komisyonlar minimum düzeydedir:

 • ABD ve Avrupa Hisse Senetleri ve ETF’leri: Hisse başına 0,02€ + her emirde 2€.
 • Asya Hisse Senetleri ve ETF’leri: Hisse başına %0,25 + her emirde 10 HK$.
 • Opsiyonlar:
  • Sözleşme başına: 0.65€
  • İşlem başına: 0€
 • Yıllık marj kredileri: %18

Minimum Para Yatırma Miktarı ve Para Çekme Komisyonları

Freedom24’de minimum para yatırma miktarı 1€‘dur.

Ayrıca, şu anda yatırımcılar için herhangi bir abonelik ücreti yoktur. Diğer yandan, broker para çekimlerinde 7€/$ komisyon almaktadır.

Freedom24 İle Uyumlu Trading Platformları

Freedom24, yatırımcılar için kendi trading platformunu sunmaktadır.

Sunulan platform oldukça kolay bir şekilde kullanılmaktadır. Bu durumun hem avantajı hem de dezavantajı bulunmaktadır. Bir yandan, daha yeni başlayanlar için kullanıcı dostu ve moderndir, hızlı bir şekilde platform ile nasıl işlem yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ancak diğer yandan, işlem operasyonlarını profesyonelleştirmek isteyenler için ileri düzey grafik analiz araçları ve hareketli ortalamalar gibi indikatörler sunmaz.

Tüm bunların yanı sıra, trading platformu üzerinde fiyat uyarıları oluşturabilir ve işlemlerinizde stop-loss kullanabilirsiniz.

Freedom24’ün sunduğu trading uygulamasına web üzerinden veya mobil uygulaması aracılığıyla kullanılabilir.

Müşteri Hizmetleri

Bu incelemenin en değerli noktalarından biri, Freedom24’ün sunduğu mükemmel müşteri hizmetleridir. Öte yandan, platform Türkçe müşteri hizmetleri desteği sunmamaktadır.

 • Türkiye’de Ofis: Yok
 • İletişim Telefonu: +357 2525 7785
 • E-posta: [email protected]
 • Türkçe hizmet: Yok
 • Chatbot: Var

Yani, sadece piyasadaki en iyi çevrimiçi broker’lardan biri olmakla kalmaz, basitliği, piyasa ve ürün çeşitliliği nedeniyle, ayrıca Avrupa’daki en iyi aracı kurumlardan birisidir.

Genel olarak, müşteri hizmetleri saatleri 09:00 – 21:00 UTC+2’dir ve genellikle e-postalarınız 24 saat içinde yanıtlanır. Ayrıca, daha genel sorular için her zaman 7 gün 24 saat çalışan chatbot hizmetine sahiptir.

Freedom24 Yorumları

Yukarıda da bahsedildiği gibi, ürün ve hizmetlerin genişliği ve tasarruf hesabı ile Freedom24, müşteri hizmetleri konusunda tüm hizmet seçeneklerini sunması nedeniyle kullanıcılar tarafından oldukça iyi değerlendirilmiştir.

Bu durum, platform hakkında çeşitli forumlarda ve anonim inceleme sitelerinde bulunan yorumlarda gözlemlenebilir.

Örneğin, broker, Trustpilot kullanıcıları tarafından iyi olarak değerlendirilmiştir ve ortalama 5 yıldız üzerinden 3.9 puan almıştır. Toplamda ise yaklaşık 400 yorum bulunmaktadır.

freedom24 trustpilot yorum

Kullanıcı memnuniyetinin rahatlıkla gözlemlenebileceği bir diğer yer ise Google Play Store‘dur. Ortalama 5 yıldız üzerinden 5 puan ile platform, kullanıcılarının tam güvenini kazanmıştır. Ayrıca, yaklaşık 5000 yorum bulunmaktadır ve bu da onu daha güvenilir bir ortalama puan haline getirir.

freedom24 google play yorumları

Freedom24 İncelemesi: Sonuç

Freedom24 ile yatırım yapmak cazip mi? Öncelikle, tasarruf planından bahsedebiliriz: Dolar hesabında %5,31’e kadar getiri sağlayan bir plan olarak ön plana çıkmaktadır. Bunu az sayıda broker sunmaktadır.

Ayrıca, güvenlikleri söz konusu olduğunda, Kıbrıs merkezli CySEC tarafından düzenlenmiş olan güvenilir bir broker‘dan bahsediyoruz. Broker, BaFin (Almanya) veya CNMV (İspanya) gibi Avrupa’nın önde gelen düzenleyici ve denetleyici ofislerine kayıtlıdır. Buna ek olarak, iflas veya ödeme güçlüğü durumunda yatırımcıyı koruma fonuna da sahiptir.

Yatırım ürünleri söz konusu olduğunda, platform, Avrupa, ABD ve Asya’dan 40.000’den fazla hisse senedi ve 1.500 ETF ile ön plana çıkmaktadır. Bu ürünler kabul edilebilir komisyonlar karşılığında sunulmaktadır.

Öte yandan, trading platformuna gelince en profesyonel olanı olmayabilir (en azından bireysel hesaplar için), ancak bu çok da dezavantajlı bir durum değildir. Platform, kullanımı kolay, temiz ve kullanıcı dostu bir arayüz ve anlaşılması ile uygulanması kolay bir işlem merkezi sunar.

Buna ek olarak, Freedom24’ün en güçlü yönlerinden biri, geniş hisse senedi çeşitliliği ve tasarruf hesabı ile birlikte, müşteri hizmetleridir. Geniş çalışma saatleri, telefon ve e-posta yoluyla hizmet vermesi kesinlikle dikkate alınması gereken bir özelliktir. Öte yandan, Türkçe müşteri hizmetleri sunmaması platformun eksik yönlerinden birisidir.

Sonuç olarak, ekonomik, güvenli ve kolay bir broker‘dan bahsediyoruz denebilir. Bu yüzden, yatırım aracı kurumu olarak denemeye değerdir. Ayrıca, sadece tasarruflarımızı mevduat hesaplarında değerlendirmek için bile oldukça iyi bir fikir olabilir.

Aşağıda, Freedom24’ün avantajları ve dezavantajları hakkında bir özet bulabilirsiniz:

Artılar

 • ✅ Geniş bir ürün yelpazesi ve piyasa çeşitliliği (40.000’den fazla hisse senedi ve ETF, ve 800.000 ABD hisse senedi opsiyonu)
 • Regüle edilmiş bir broker
 • ✅ SOFR veya EURIBOR’a bağlı tasarruf hesabı
 • ✅ Şirketlerin temel bilgi raporlarına erişim

Eksiler

 • ❌Türkiye’de bir ofisinin bulunmaması ve Türkçe müşteri hizmetleri desteğinin olmaması
 • ❌ Para çekme işlemi için 7 EUR/$ komisyon
 • ❌ MetaTrader4-5 gibi popüler trading uygulamaları ile uyumlu olmaması

Sonuç olarak, bunlar Freedom24 incelemesi hakkındaki sonuçlarımız. Öte yandan, halen sorularınız ya da belirtmek istediğiniz görüşleriniz varsa bu incelemenin yorumlarına yazabilirsiniz.

Sorumluluk reddi: Menkul kıymetler ve diğer finansal araçlara yapılan yatırımlar her zaman sermayenizin kaybı riskini taşır. Tahminler ve geçmiş performans, gelecek performansın güvenilir göstergeleri değildir. Herhangi bir yatırım yapmadan önce kendi analizinizi yapmanız çok önemlidir. Gerekirse, sertifikalı bir profesyonelden bağımsız yatırım tavsiyesi almalı ve dikkatlice araştırmalısınız.

İlgili Makaleler