Pullback – Geri Çekilme Nedir?

Pullback, bir trading terimidir ve Türkçe’ye tam anlamıyla “geri çekilme” olarak çevrilebilir. Temelde bir varlığının değerindeki kısa süreli yükselmeyi ifade eder. Düşüş trendi bir süreliğine kesintiye uğrar ve fiyat daha önce aşağıya doğru kırılan bir destek noktasını direnç olarak kullanıp yükseldikten sonra tekrar düşüşe geçer.

Pullback, borsa ve trade dünyasında sıkça kullanılan bir terimdir. Teknik analizi kullananlar “pullback” terimini yüksek ihtimalle duymuştur. Çünkü birçok yatırımcı bu figürü yatırım kararları alırken kullanır.

Karmaşık bir kavram gibi görünebilir, ancak göründüğünden çok daha basittir.

Pullback, her zaman düşüş trendinde gerçekleşir ve bu trend sırasında kısa süreliğine fiyat trendin tersine yani yukarı doğru geri çekilir ve tekrar düşmeye başlar.

Birçok trader genellikle, hem düşüş hem de yükseliş trendindeki tersine hareketleri pullback olarak isimlendirir. Ancak teknik olarak pullback’in sadece bir düşüş trendinde yukarı doğru gerçekleşebileceğini belirtmeliyiz. Bir yükseliş trendi aşağıya doğru geri çekildiğine, bu figüre verdiğimiz isim throwback’tir.

Pullback grafik üzerinde görünümü
Pullback’in grafik üzerinde görünümü

Görüldüğü gibi, pullback, bir düşüş trendi sırasında önceki destek seviyesinin direnç olarak kullanılmasıyla gerçekleşen bir düzeltme hareketir.

Trader’lara göre pullback sırasında, trend geçici bir “mola” verir ve bu durum yatırımcılara piyasaya giriş fırsatı sunar. Bir diğer deyişle, trend devam ederken strateji seçimi için bir ara duraktır.

Özetle, trader’lara bir varlığın fiyatının gelecekteki gelişimi hakkında ipuçları veren bir figürdür.

Pullback ve Throwback Arasındaki Fark Nedir?

Genellikle, teknik analistler bir yükseliş trendi mi yoksa düşüş trendi mi olduğuna bakmaksızın, bu figüre her zaman pullback derler.

Ancak, her iki durum için de farklı kavramların kullanıldığını belirtmeliyiz. Bu figür bir yükseliş trendinde ortaya çıktığında kullandığımız kavram “throwback“tir.

Throwback'in grafik üzerinde görünümü
Throwback’in grafik üzerinde görünümü

Görüldüğü gibi, throwback, pullback’in aksine, bir yükseliş trendinde, varlık fiyatı yükselirken yaşanan aşağı yönlü geri çekilmedir.

Pratikte, bu ayrımı yapmayanlar olsa da, iki farklı kavramın var olduğunu belirtmek önemlidir. Çünkü teknik olarak farklı kavramlardır.

En kısa anlatımla, bir düşüş trendinde pullback, bir yükseliş trendinde ise throwback ile karşılaşırız.

Pullback Ne Anlama Geliyor?

Pullback, dediğimiz gibi, yatırım kararları alırken teknik analizden faydalananlar tarafından kullanılan bir figürdür

Trader’lar bir pullback tespit ettiğinde trend durakladığı için yeniden satım pozisyonu almak için bir fırsat doğduğunu düşünür.

Bu durumdaki asıl zorluk, yukarı doğru olan hareketin gerçekten bir pullback olup olmadığına karar vermektir. Trendde gerçekten yukarı doğru bir dönüş gerçekleşiyor olabilir. Eğer acele eder ve trend bir dönüş yaşarken pullback’i short pozisyon almak için kullanırsak, büyük kayıplar yaşayabiliriz.

Analizi tam olarak doğrulamak için bazı teknik göstergeleri kullanmak faydalı olabilir. Burada en faydalı olacak göstergeler hacimle ilgili olanlardır. Çünkü bu tip trend dönüşleri hacimle desteklenmesi gerekir.

Pullback örneği

Son olarak, grafik üzerinde bir pullback örneğine bakalım.

Aşağıda EURUSD grafiğini görebilirsiniz:

EURUSD Grafiği
EURUSD Grafiği

Grafikte, pullback’lerin daha önce destek olarak kullanılan noktalardan aşağıya doğru döndüğüne dikkat edin.

Teknik analizde kullanılan önemli bir formasyon öğrenmek isterseniz bu yazımıza bakabilirsiniz: Wolfe Dalgası Nedir?

İlgili Makaleler

Parabolik SAR Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Parabolik SAR, teknik analizde kullanılan bir zaman ve fiyat göstergesidir. Varlık fiyatının yönünü belirlemek, alım satım için en uygun giriş ve çıkış noktalarını tespit etmek ve olası trend dönüşlerini öngörmek için kullanılır.&nb...