Wolfe Dalgası Nedir?

Wolfe Dalgası, grafiklerde trend değişikliklerini belirlemek üzere ortaya çıkan bir modeldir ve evrensel bir fizik yasası olan “etki – tepki” prensibine göre hareket eder. Bu anlamda, Wolfe Dalgası piyasa dengeleyici olarak çalışır.

Wolfe Dalgası Nedir?

Wolfe Dalgası, temel olarak trend değişikliği durumunda kullanılan bir teknik analiz modelidir. 5 nokta içeren bir şekil oluşturur:

 • Yükselen trendler için “M
 • Düşen trendler için “W”.

Tüm varlık sınıflarında ve tüm zaman serilerinde ortaya çıkabildiği için scalping / intraday işlemlerinden tutun da swing’e kadar çeşitli trade işlemlerinde kullanılabilir. En yüksek potansiyele sahip olduğu düşünülen şeyler, bu modelin hedeflerinin somut ve kendisi tarafından belirlenmiş olması, kısa vadeli işlemler yapılabilmesi, ayrıca çok net bir Stop Loss seviyesinin olmasıdır.

Bu modelin etkinliği de oldukça önemlidir. Çünkü, trende karşı bir model olmasına rağmen, %75 etkinlikle çalışır.

İşte size düşüş trendindeki Wolfe Dalgası için iki örnek

Wolfe Dalgası düşüş
Grafik 1: Alman Dax40 endeksinde 15 dakikalık bir grafikte Wolfe Dalgası düşüş eğiliminde.
Wolfe Dalgası düşüş
Grafik 2: Sterlin Dolar paritesi için günlük grafikte Wolfe Dalgası düşüş eğiliminde.

👉 Wolfe Dalgası, fiyat hareketinin incelenmesi için de kullanılan bir teoridir. Bu kullanım yönü ve daha pek çok şey hakkında daha fazla bilgi edinmek için diğer makalemizi inceleyebilirsiniz: Teknik Analiz – İlkeler, teoriler, şekiller ve göstergeler

Wolfe dalgası konusuna dönecek olursak, bu formasyonu nasıl tespit ederiz? Gelin birlikte inceleyelim.

Wolfe Dalgası Nasıl Çalışır?

Bir Wolfe Dalgası ortaya çıktığı anda, mevcut trendin değişeceği veya bitmek üzere olduğu anlaşılır.

Bu yaşamın içinde, doğada ve piyasalarda mevcut olan evrensel bir fizik yasası tarafından yönetilen belirli ve bağımsız bir modeldir. Newton’un Üçüncü Yasası: Etki – Tepki Prensibi. Bu makalede, modeli keşfeden Bill Wolfe’un belirlediği gibi orijinal formunu ve klasik çalışma prensibini tanımlayacağız.

Kişisel olarak Wolfe Dalgası ile 10 yıldan fazla çalıştıktan sonra uygun yerde pozisyon açmayı ve hedefleri hesaplamayı geliştirip mükemmelleştirdim.

Ben, Wolfe Dalgası’nın şekline ve içeriğine bağlı olarak 2, 3 veya 4 noktalarında Take Profit yerini hesaplarım, Bill Wolfe ise bu makalede yayınladığım grafiklerde belirttiğim gibi sadece 1-4 noktalarının birleşiminden çekilen çizgi üzerinde belirlenen bir hedefi dikkate alır.

Wolfe Dalgası’nın şekli; aralarında iki düzeltme noktası bulunan, aynı yönde artan veya azalan üç tepe noktası ile tanımlanır (toplamda 5 nokta, W veya M şeklinde bir form oluşturur):

 • Düşüş dalgası: Bu formasyonda, en yüksek noktadan sonra fiyat düşmeye başladığında, pozisyon açılır (bu durumda, short) ve hedef 1 – 4 noktalarının birleşiminden çekilen çizgi üzerinde belirlenir.
Wolfe Dalgası düşüş
Grafik 3: Alman DAX40 endeksinde günlük grafikte Wolfe Dalgası düşüş eğiliminde.
 • Yükseliş dalgası: Diğer yandan, Wolfe yükseliş dalgası durumunda tam tersi bir durum meydana gelir. Fiyat en düşük noktadan sonra yükselmeye başladığında, alıma geçilir. Ve hedef, 1 – 4 noktalarının birleşiminden çekilen çizgi üzerinde belirlenir.
Wolfe Dalgası yükseliş
Grafik 4: Euro Kanada Doları paritesi için saatlik grafikte Wolfe Dalgası yükseliş eğiliminde.

Bu formasyon, karşıt yönlü bir trend oluşumudur: Bir düzeltme sonrasında düşüşün sona erdiğinin ve karşı yönde bir yükselişin başladığının habercisidir (etki-tepkiye göre yorumlandığında).

Yükselen Dalga Oluşumu.

Mükemmel bir yükselen Wolfe Dalgası oluşumunda noktaların dağılımı şu şekildedir:

 • Nokta 2 yüksek bir zirve, bir tepe noktasıdır (hepsinin en yükseği). Düşen bir tepe noktası, düşüş kanalı/ivmesi içerisinde bulunur.
 • Nokta 1 nokta 2’den önceki dip noktasıdır ve nokta 3 nokta 2’den sonraki minimumdur.
 • Nokta 4 nokta 3’ten sonraki tepe noktasıdır, tercihen nokta 1’den biraz daha yüksek ve nokta 2’den daha düşüktür.
 • Nokta 5 son dip noktası ve hepsinin en düşüğüdür, nokta 3’ün altında olması gerekir.
 • Bu 5 noktayı birleştirirsek, bir tür “M” elde ederiz. İlk çizgi (çizgi 1-2) ile bir kanal çizilir ve 3-4 çizgisi tercihen bu kanalın içinde olmalıdır.
Wolfe Dalgası yükseliş
Grafik 5: Euro Dolar paritesi saatlik grafikte Wolfe Dalgası yükseliş eğiliminde.

Yukarıdaki grafik, parametreleri mükemmel bir şekilde karşılar. 3 ve 4 noktaları, 1 – 2 çizgisi tarafından belirlenen kanal genişliği içinde bulunur, 5 noktası hepsinin minimumunda yer alır, hedef ise 1 – 4 noktalarının birleşiminden çekilen çizginin üzerindedir.

Düşen Dalga Oluşumu

Mükemmel bir düşen Wolfe Dalgası oluşumunda noktaların dağılımı şu şekildedir:

 • Nokta 2 bir dip, bir minimumdur (hepsinin en düşüğü)
 • Nokta 1 nokta 2’den önceki zirve ve nokta 3 de nokta 2’den sonraki zirvedir
 • Nokta 4 nokta 3’ten sonraki dip, tercihen nokta 1’den biraz daha düşük ve nokta 2’den daha yüksek olmalıdır
 • Nokta 5 son zirve ve hepsinin en yükseğidir, nokta 3’ün üzerinde olmalıdır
 • Bu 5 noktayı birleştirirsek, bir tür “W” elde ederiz. İlk çizgi (çizgi 1-2) ile bir kanal çizildiğinde, 3-4 çizgisi tercihen bu kanalın içinde olmalıdır.
Wolfe Dalgası düşüş
Grafik 6: FTSE100 endeksinde 4 saatlik grafikte Wolfe Dalgası düşüş eğiliminde.

Ve 6. grafik de parametreleri mükemmel bir şekilde karşılar. 3 ve 4 noktaları, 1 – 2 çizgisinin genişliği tarafından belirlenen kanalın içinde bulunur, 5 noktası hepsinin maksimumunda yer alır, hedef ise 1 – 4 noktalarının birleşiminden çekilen çizginin üzerindedir.

Wolfe Dalgası ile İşlem Stratejisi

Ortaya çıkan Dalga’nın yükselişe geçip geçmediğine bağlı olarak, aşağıdaki şekilde hareket edilir:

 1. Piyasada alış veya satış pozisyonu açılır.
 2. Stop Loss 5 noktasının üzerine veya altına konulur (noktaya yapışık değil biraz ayrık belirlenir, çünkü yukarı veya aşağıya doğru bir test gerçekleşebilir)
 3. Bill Wolfe’un önerdiği gibi, 1-4 noktalarının birleşiminden orijinal hedef çizilir.

Pozisyonun açılması orijinal teoriye göre, fiyatın 1-3 noktalarının birleşiminden çekilen çizgiyi geçtiği zaman olur, ancak genellikle beklemeye gerek yoktur. Wolfe Dalga’sını tespit ettiğimizde doğrudan işleme girebiliriz. Çünkü, çoğu zaman bu 1-3 çizgisi formasyonun dışında kalır ve artık çok geç olur… ancak bu makalede konuyu orijinal teoriye göre inceliyoruz.

 1. Wolfe Dalga’sını daha önce belirlenen parametrelere göre tespit ederiz
 2. 1-3 noktalarının birleşiminden çekilen çizgi fiyatı kestiği sırada işleme gireriz
 3. Stop Loss’u 5 noktası üzerine yerleştiririz (biraz marj ile)
 4. Take profit’i fiyatın 1-4 noktalarının birleşim çizgisini kestiği yerde belirleriz

Bu durumun orijinal teoriye göre nasıl olacağına dair aşağıdaki iki grafiği inceleyebilirsiniz:

Wolfe Dalgası düşüş
Grafik 7: İşleme Giriş ve Take Profit Seviyeleri ile Wolfe Dalgası Düşüş Eğiliminde.
Wolfe Dalgası düşüş
Grafik 8: İşleme Giriş ve Take Profit Seviyeleri ile Wolfe Dalgası Düşüş Eğiliminde.

Bunlar, Bill Wolfe’un orijinal teorisine göre Avustralya Doları ile Amerikan Doları paritesinde Wolfe Dalgası düşüş trendinde olduğunda fiyatın hedefe kadar ilerlediği short pozisyon açma örnekleridir.

Wolfe Dalgası ve Elliott Dalgaları Arasında bir Bağlantı Var mı?

Yaygın olarak tam tersi düşünülse de, Wolfe Dalgasının, Elliott Dalgaları ile ya da basit “ZigZag” ile hiçbir ilgisi yoktur. Ancak ikisi de “etki – tepki” evrensel ilkesine uygun hareket eder.

“Her etkiye karşı bir tepki vardır. Bir nesne diğer nesneye bir kuvvet uyguladığında, bu ikinci nesne, ilkine eşit büyüklükte, ancak zıt yönde bir kuvvet uygular.”

Wolfe dalgası ve Elliott dalgaları

👉 Elliott dalga teorisine dair daha fazla bilgi için, şu makaleyi inceleyebilirsiniz: Elliott Dalgaları

Diğer İlginç Teknik Teoriler

Teknik analizle ilgili diğer popüler teorilere de aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

 • 👉 Fibonacci (Teknik Göstergeler): 12. ve 13. yüzyıllar arasında yaşamış, döneminin parlayan bir İtalyan matematikçisi olan Fibonacci, teknik göstergeler başta olmak üzere finans dünyasından matematiğe, birçok alanda büyük bir miras bırakmıştır.
 • 👉 Dow Teorisi: Dow Teorisi, ticaret dünyasında Charles Henry Dow tarafından 1897’de formüle edilen ve bir dizi prensibe dayanarak hisse senetlerinin gelecekteki hareketlerini tahmin etmeyi amaçlayan bir teoridir. Teknik analize temel oluşturan bu teori, ilk teori olarak kabul edilir.

Wolfe Dalgası | Genel Bakış

Bir traderın hangi işlemin kendisi için daha uygun olduğunu belirlemesi gerekir. Wolfe Dalgası trende karşı bir ayarlama işlemidir. Uç noktalardan ortalamalara dönüş eğilimi arar ve swing trade fırsatı yaratarak destek ve dirençleri kırar. Bu özellikler birçok traderın işlem anlayışı için idealdir.

Şüphesiz bu formasyonun en iyi yanı objektifliği ve bize Stop Loss ve Take Profit noktalarını nereye koyacağımızı çok net bir şekilde söylemesidir. Bir sistem ne kadar objektifse, uzun vadede psikolojik açıdan daha sürdürülebilir olduğu ve çalışmanın daha kolay hale geldiği söylenebilir. Ayrıca tüm makale boyunca görebileceğiniz gibi, Wolfe Dalgası tüm varlıklarda (endeksler, hisse senetleri, forex, metaller…) ve tüm zaman dilimlerinde, dakikalık grafikten aylık grafiğe kadar, en agresif scalping’den swing trading’e kadar işlem fırsatları sunar. Başka herhangi bir işlemle birleştirilebildiği için de formasyonu tanımak ve nasıl çalıştığını anlamak oldukça karlı olabilir.

Ekran önünde çok fazla vakit geçiremeyenler için Wolfe dalgaları en popüler formasyonlardan biridir. Çünkü, sadece Wolfe Dalga’sını tespit ettikten sonra, pozisyon açıp Stop Loss ve Take Profit noktalarını belirlemek işlemi son derece kolay bir hale getirir. Fiyatı sürekli kontrol etmek ve işlemi kapatıp kapatmamak gerektiğini düşünmek zorunda kalmazsınız. Bu stratejiyi uyguladığınızda ise kazancınız yükselebilir… Ve bu, yatırımlarınız için büyük bir fark yaratır. Çünkü, sabırlı olmayı ve piyasada tedirgin olmadan planlı bir şekilde işlem yapmayı öğrenirsiniz.

Ayrıca işlemi, Wolfe Dalgalarının “orijinal”inden farklı biçimlerine göre kişiselleştirerek, alım satım noktalarını birden fazla yerde hesaplayabilirsiniz. Bu da hangi noktaların daha güvenilir, hangilerinin daha az güvenilir olduğunu anlamanıza yardımcı olarak risk ve pozisyon yönetiminizi kolaylaştırır.

Sonuç olarak, birçok yatırımcı için Wolfe dalgalarını öğrenmek yaptığı işlemlerde bir dönüm noktası olmuştur. Umarız ilginizi çekmiştir ve Rankia topluluğuna dahil olmanıza vesile olacak bir teknik analiz modeli incelemesi olmuştur.

İlgili Makaleler

Teknik Analiz Öğrenmek İçin En İyi 10 Kitap
Günümüzde piyasalarda yatırımcılara yol gösteren ve teknik analizi anlamayı kolaylaştıran birçok kitap bulunmaktadır. Yatırım dünyasına yeni adım atıyorsanız, yatırımlarınızı geliştirmek için eğitim şarttır. Bu makalede, teknik analiz, grafikler v...
Stokastik Gösterge
Teknik analizde kullanılan bir osilatör olan Stokastik gösterge, her kapanış fiyatının son dönemdeki en yüksek ve en düşük fiyatlarla ilişkisi...