Gap – Fiyat Boşluğu Nedir?

Gap veya fiyat boşluğu, bir finansal varlığın belirli bir fiyat aralığında, herhangi bir alıcı veya satıcıyla karşılaşmadığında ani bir artış veya azalış göstermesidir.

Bir grafiği analiz ederken bir gap tespit ettiğimizde teknik analiz ve trading açısından çok önemli bir figürle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.

Gap nedir

Bir fiyat boşluğu veya gap, arz ve talep arasında oluşan dengesizlikten kaynaklanır. Bu da grafikte yukarı veya aşağıya doğru ani fiyat sıçramalarına yol açar. Örneğin, yükselen bir trendde, bir gap görmek, mevcut fiyatların önceki seansta kapanışından sonra belirli bir noktaya kadar hiç bir satıcıyla karşılaşmadan yükseldiği anlamına gelir. Düşen bir trendde de benzer durum ortaya çıkar, ancak fiyat aşağıya düşerken belirli bir aralık boyunca hiç bir alıcı ile karşılaşmaz ve keskin şekilde düşer.

Peki bu durum neden ortaya çıkar?

Bu bağlamda, bir gap genellikle seans kapanışının ardından, şirketi önemli ölçüde etkileyen bir haber yayınlandığında ortaya çıkar

Bu haber olumlu veya olumsuz olmasına bağlı olarak aşırı alım veya satımı tetikleyebilir. Ancak, seans kapalı olduğundan, tüm alım veya satım emirlerinin gerçekleşmesi için bir sonraki güne kadar beklemek gerekir. Dolayısıyla, bir sonraki gün borsa seansı açıldığında, emirler sadece alışta veya satışta biriktiği için gap’lı bir açılış olur.

Gap - Fiyat Boşluğu

Esasen, bir varlığın fiyat grafiği oluşurken, belirli fiyat seviyelerinde emirler gerçekleştirilmediği için fiyat boşluğu meydana gelir. Bu şekilde, fiyat aniden yükselip veya düştüğünde grafiğin sürekliliği bozulur.

Fiyat Boşlukları’nın Türleri

Karşımıza çıkabilecek genellikle dört (4) tür fiyat boşluğu veya gap vardır.

Gap türleri şunlardır:

  • Standart fiyat boşluğu (Common gaps): Standart fiyat boşlukları, hacim düşüklüğünden veya bir haber etkisiyle ortaya çıkan boşluklardır.
  • Kopuş fiyat boşluğu (Breakaway gaps) : Piyasada belirli bir yönde ilerleyen trend varken tam tersi yöne doğru bir gap oluşur. Bu genelde trendin terse döndüğünü gösterir. Piyasaya olan ilgi yükselir ve işlem hacmi artar. Bu tür bir gap’ın trend başlamadan önce kapanması çok yaygındır. Çoğu zaman bir pullback oluşumu ile birlikte ortaya çıkar.
  • Devam eden fiyat boşluğu (Runaway gaps): Devam eden fiyat boşluğu, bir trendin ortasında, trendle aynı yönde güçlü bir etki yaratacak yeni haberler veya gelişmeler ortaya çıktığında meydana gelir. Bu da, yatırımcılar arasında finansal varlığa olan ilginin artmasına ve hacmin güçlü bir şekilde yükselmesine neden olur.
  • Tükeniş fiyat boşluğu (Exhaustion gaps): Tükeniş fiyat boşluğu, bir trend sona yaklaştığında ortaya çıkar. Tecrübesiz yatırımcıların trend yönünde pozisyon aldığı ancak yatırımcı güveninin de düştüğü anlarda ortaya çıkar. Esasen trendin devamı için bir yorgunluk vardır. Tükeniş fiyat boşluğunda mumlar uzun olur ve güçlü bir hacim vardır. Ortaya çıktıklarında genellikle hızla kapanırlar. Bu nedenle harekete göre pozisyon almak karlı bir seçim olur.

Bir Gap Nasıl Yorumlanır?

Son olarak, bir gap’in ne olduğunu ve hangi türleri olduğunu bildiğimize göre, piyasada bir gap gördüğümüzde bunu nasıl yorumlayayacağımızı da öğrenmemiz gerekir.

Aslında bunu önceki bölümde bir miktar açıkladık. Çünkü, hangi gap türünden bahsediyorsak nedenler ve sonuçlar da ona göre değişebilir.

Bir gap’i yorumlarken en iyi strateji, öncelikle bunun oluşmasını neyin tetiklediğini belirlemektir.

Eğer gap, şirketin fiyatında önemli etkisi olan bir haber tarafından tetiklendi ise, haberin ne olduğu gap’ten daha önemli hale gelir. Nedeni tespit ettiğimizde sonuçları da daha iyi analiz edebilir ve belki de kısa vadede benzer hareketleri oluşmadan önce tahmin edebiliriz.

Ama her zaman nedenlerini bilemeyeceğimiz durumlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden gap türüne bağlı olarak, teknik analizin bize ne dediğini yorumlamamız gerekecektir.

Son olarak, gap’lerin sık sık karşımıza çıkan ve finansal piyasalarda büyük öneme sahip figürler olduğunu belirtmek gerekir.

👉 Göstergeler hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız sıradaki yazımızı okuyabilirsiniz: Teknik Göstergeler (Teknik Analiz)

İlgili Makaleler

Parabolik SAR Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Parabolik SAR, teknik analizde kullanılan bir zaman ve fiyat göstergesidir. Varlık fiyatının yönünü belirlemek, alım satım için en uygun giriş ve çıkış noktalarını tespit etmek ve olası trend dönüşlerini öngörmek için kullanılır.&nb...