İkili Dip Formasyonu Nedir?

Trading’de ikili dip veya çift dip formasyonu, fiyatın belirli bir süre boyunca bir kanal içinde hareket ettiği ve fiyat kanalın dip noktasına ikinci defa yaklaştığında alım pozisyonuna geçildiği bir yatırım stratejisidir. Bu strateji, fiyatların iki dip nokta arasında “donmuş” gibi göründüğü düşük volatiliteye sahip piyasalarda yaygın olarak kullanılır.

Hiç trading’de kendinizi bir lunapark trenine binmiş gibi hissettiniz oldu mu?Peki ya istikrarlı giden bir piyasanınn saniyeler içinde kaotik bir ortama döndüğünü gördünüz mü? Eğer öyleyse, ikili dip kavramına aşinasınız demektir. Bu, piyasaların ani bir değişiklikle eski seviyelerine dönme eğilimini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

İkili dip, başka bir deyişle, finansal piyasalarda art arda gelen iki tane dip ile karakterize edilen bir grafik figürüdür. Bu formasyon genellikle bir düşüş trendinin sona ermekte olduğunu ve bir yükseliş trendine dönüş olabileceğini işaret eder.

Bu makalede, bir ikili dip nasıl tespit edilir keşfedip, daha iyi anlamak için bazı örnekler göreceğiz.

Grafik Analizi

Devam etmeden önce, grafik analizi hakkında bilgi sahibi olmamız gerekiyor. İkili veya çift dip, bu tür analizlerde kullanılan bir grafik figürü olduğundan, grafik analizinin ne olduğunu bilmek faydalı olacaktır.

Yukarıda belirtilenlere ek olarak, grafik analizi, belirli bir varlığın gelecekteki fiyatını tahmin etmeye olanak tanıyan formasyonları arayarak fiyat grafiklerini inceleyen teknik analiz dalıdır.

Bu şekilde, grafik analizine atıfta bulunduğumuzda, belirli bir varlığın fiyatındaki davranış kalıplarını inceleyen ve bunun için fiyat grafiklerini kullanan dalı kastediyoruz. Bu bağlamda, varlıkların fiyat grafiklerinin incelenmesine dayalı olarak gelecekteki fiyatlarını tahmin etme yeteneğine inanan bir borsa analiz dalı olan teknik analizden bahsettiğimizi belirtmek gerekir.

İşte ikili dip de teknik analizde kullanılan bir grafik formasyonudur. Bu tür analizler, day trade yapanlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Şimdi devam edelim!

Trading’de İkili Dip ve Grafik Üzerinde Görünümü

İkili dip, trading’de kilit bir kavramdır. Fiyat hareketlerinin yönünü tahmin etmek için yararlı bir araçtır ve genellikle traderlar tarafından bir pozisyona giriş ve çıkış noktasını tespit etmek için kullanılır.

Bu formasyonda bir varlığın fiyatı öncelikle bir destek seviyesine düşer, ardından bu noktadan yükselir ve tekrar aynı destek seviyesine geri düşer. İkinci defa destek noktasından yukarı sıçradığında ise trend yukarı doğru dönmüş olur. Bu, formasyonun temelini biri daha düşük ve biri daha yüksek olan iki tane dip oluşturur.

İkili Dip Formasyonunun Grafik Üzerinde Görünümü
İkili Dip Formasyonunun Grafik Üzerinde Görünümü

Formasyonun fiyat grafiğinde iki dip görülür: Bunlardan ilki en düşük seviyede oluşan dipken, ikinci dip bir miktar daha yukarıda oluşur. Fiyat, en düşük birinci dipte birkaç mum boyunca kalırsa, bu fiyatın ikili dip oluşturacağını gösterir. Burada birkaç mum oluşması, güçlü bir destek olduğu anlamına gelir. Bu sebeple fiyat bu noktaya daha sonra tekrar yaklaştığında direnç göstermesi beklenir.

Bu teknik formasyonu doğru bir şekilde yorumlamak için, hacim ve hareketli ortalamalar gibi diğer göstergelere de dikkat edilmelir. Bu formasyon sırasında oluşan mumlar çok fazla alım ve satım olduğunu gösteriyorsa, formasyonun daha güvenilir olduğu düşünülür. Hareketli ortalamalar, piyasanın mevcut eğilimini gösterir ve yükseliş veya düşüş eğilimi olup olmadığını doğrulamaya yardımcı olur.

Sonuç olarak, ikili dip formasyonunun grafik üzerinde tespiti, fiyatların gelecekteki yönünü tahmin etmek için son derece faydalıdır. Herhangi bir finansal piyasada önemli direnç ve destek seviyelerinin nerede olduğunu gösterir. Hacim ve hareketli ortalamalar gibi ek göstergeler ile desteklendiğinde ikili dibi tespit etmek daha kolay ve güvenilir hale gelir.

Trading’de İkili Dip Nasıl Tespit Edilir?

Trading stratejileri, traderların kazançlarını maksimize etmelerine yardımcı olmak için çeşitli araçlar ve ipuçları içerir. Bu araçlardan biri de kazanç sağlamak için benzersiz bir yol sunan ikili dip formasyonudur.

Formasyon, fiyat yükselmeden önce iki kez bir destek seviyesine dokunduğunda oluşur. Fiyat iki defa destek noktasına değdikten sonra yükselmeye başladığında trader’a önemli kazançlar elde etme imkanı sağlayabilir.

İkili Dip Formasyonunun Tespit Edilmesi
İkili Dip Formasyonunun Tespit Edilmesi

Çift dip formasyonu tespit edilirken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır.

İlk olarak, fiyat yukarı doğru kırılıp gitmeden önce destek hattına iki kez dokunması gerekir. Eğer fiyat destek çizgisine daha fazla veya daha az dokunursa, bu formasyon çift dip olarak kabul edilmediği için işleme girmek önerilmez. Ayrıca destek çizgisine ikinci dokunuştan sonra trendi doğrulamak için fiyat yukarı doğru kırılmalıdır. Eğer fiyat destek hattına üçüncü kez dokunur ve yukarı doğru da bir kırılım olmazsa işleme girmek muhtemelen yanlış bir karar olur.

Trading’de İkili Dip Örneği

Trading’de ikili dip örneği şu şekilde olabilir:

Trading'de İkili Dip Örneği
Trading’de İkili Dip Örneği
  • Bir şirketin hisse senedi fiyatının birkaç hafta boyunca düştüğünü gösteren bir grafik gözlemlenir.
  • Birdenbire, hisse senedi fiyatının bir dip noktaya dokunduğunu ve ardından hafifçe yükselmeye başladığı görülür.
  • Fiyat yükselmeye başladıktan sonra tekrar düşer ve önceki dipten daha yüksek bir dip noktaya dokunur.
  • Dip noktalarında birden fazla mum oluşur ve her seferinde mumlar daha yüksek kapanışlar yapar.
  • En sonunda, birkaç mumun ardından, hisse senedi fiyatı yükselmeye başlar ve önceki dip noklarının üzerine çıkar.

Bu formasyon, düşüş trendinin sona erdiğine ve hisse senedi fiyatının gelecekte yükselmeye başlayacağına dair bir sinyal olarak kabul edilebilir. Ancak, bunun gerçekleşeceğine dair hiçbir garanti olmadığını ve yatırım kararı vermeden önce daha derin bir analiz yapmanın ve diğer faktörleri de dikkate almanın önemli olduğunu unutmamak gerekir.

İlgili Makaleler

Parabolik SAR Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Parabolik SAR, teknik analizde kullanılan bir zaman ve fiyat göstergesidir. Varlık fiyatının yönünü belirlemek, alım satım için en uygun giriş ve çıkış noktalarını tespit etmek ve olası trend dönüşlerini öngörmek için kullanılır.&nb...