İkili Tepe Formasyonu Nedir?

İkili tepe formasyonu, teknik analizde en çok kullanılan grafik formasyonlarından biridir. Bu formasyon, bir varlığın fiyatı yükseliş trendindeyken, ardışık iki zirve oluştuğunda ortaya çıkar.

Öncelikle, grafik analizinin fiyatların oluşturduğu şekilleri inceleyen ve belirli bir varlığın gelecekteki fiyatını tahmin etmeye yönelik formasyonlar arayan bir teknik analiz dalı olduğunu hatırlamakta fayda var.

Dolayısıyla, grafik formasyonları için fiyatların zaman içindeki gelişimini çizen ve gelecekteki hareketlerini tahmin etmek için kullanılan bir analiz türü olduğunu söyleyebiliriz.

İkili tepe formasyonu da bu grafik analiz formasyonlarından biridir. Trend değişim veya dönüş formasyonları arasında yer alır. Fiyatın şimdiye kadar izlediği trendin değişebileceğini ve bir dönüşün gerçekleşebileceğini gösterir.

İkili Tepe’nin Grafik Üzerinde Gösterimi

Aşağıda, ikili tepe formasyonunun grafik üzerinde bir örneğini görebiliriz. Grafikte belirli bir dönem boyunca fiyattaki değişimler gösterilmiştir.

İkili Tepenin Grafik Üzerinde Gösterimi
İkili tepe formasyonunun grafik üzerinde görünümü

Grafikten de anlaşılacağı üzere, böyle bir senaryoda ikili tepe formasyonuyla karşı karşıya olduğumuz açıkça görülüyor. Grafik analizi, varlığın şimdiye kadar izlediği trendde bir değişiklik olabileceği ve bu süreçte kayıplar yaşanabileceği konusunda bizi uyarıyor.

Trading’de İkili Tepe Formasyonu

Trading’de, “ikili tepe” kavramıyla çok sık karşılaşırız. Bu formasyon, grafik analizinde en çok bilinen ve en temel formasyonlardan biridir. Teknik analizde, analiz ve göstergelerin birleşimi dikkate alınarak belirli bir varlığın gelecekteki fiyatı üzerinde tahminde bulunmak için bu formasyon kullanılır.

İkili ve Üçlü Tepe

İkili tepe formasyonu gibi, trading’de üçlü tepe olarak bildiğimiz çok benzer bir figür daha bulunur.

Bu figür, adından da anlaşılacağı gibi, belirli bir fiyat grafiğinde ardışık 3 zirve oluştuğunda ortaya çıkar.

Üçlü tepe formasyonu analizi ikili tepeden biraz daha karmaşık olsa da, her iki analiz de işlem hacmiyle desteklenme gerekliliği açısından oldukça benzerdir. Çünkü bir üçlü tepe, tıpkı ikili tepedeki gibi, finansal varlığın yaşadığı bir yükseliş trendinin ardından, trendin tersine dönebileceğini ve bir düşüşün başlayabileceğini gösterir.

İkili Tepe, İkili Dip ve Üçlü Dip

İkili ve üçlü tepe formasyonlarının yanı sıra ikili ve üçlü dip formasyonları da mevcuttur.

Her ne kadar karmaşık görünse de, bu formasyonların göründüğünden daha kolay olduğunu söylemekte fayda var.

Trading’de, ikili ve üçlü tepe, grafikte de görüldüğü gibi, finansal bir varlığın yükseliş trendinin ardından birbiri ardına iki veya üç zirve oluşması durumunda ortaya çıkar. İkili ve üçlü dip adından da anlaşılacağı gibi, finansal bir varlığın düşüş trendinin ardından, fiyat grafiğinde ardışık bir şekilde iki veya üç dip oluştuğunda görülür.

Bu figürleri belirlemek oldukça basittir.

Ayrıca unutmayalım ki analizde birbirinin zıttı iki figürden bahsediyoruz. Çünkü ikili ve üçlü dip, tıpkı ikili ve üçlü tepe formasyonunda olduğu gibi, bize olası bir trend değişikliğini bildirir. Ancak dip formasyonlarında, bir yükseliş trendine dönüş söz konusudur.

👉 Teknik analiz hakkında daha fazla bilgi için: Teknik Analiz: İlkeler, Teoriler, Şekiller ve Göstergeler

İlgili Makaleler

Parabolik SAR Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Parabolik SAR, teknik analizde kullanılan bir zaman ve fiyat göstergesidir. Varlık fiyatının yönünü belirlemek, alım satım için en uygun giriş ve çıkış noktalarını tespit etmek ve olası trend dönüşlerini öngörmek için kullanılır.&nb...