Üçlü Dip Formasyonu Nedir?

Üçlü dip genellikle bir düşüş trendinin sonunda ortaya çıkar ve doğrulama hareketinden sonra, yükseliş trendine dönüşü işaret eder. İkili dipten farkı, adından da anlaşıldığı üzere iki dip noktası yerine üç dip noktası olmasıdır. Fiyat, önceden iki kere altına inmeyi denediği destek çizgisinden aşağıya inmek için üçüncü defa deneme yaptığında yeteri kadar satıcı ağırlıklı piyasayla karşılaşmadığında bu formasyon ortaya çıkar. Her üç dip seviyesi de hemen hemen aynı paralel destek çizgisi üzerinde olmalıdır. Üçlü dip ortaya çıktığında, trendin yukarı doğru dönmesi beklenir.

Üçlü Dip Formasyonu Nedir

Bir üçlü dip formasyonundan bahsedebilmek için, fiyatın üç dipten sonra ortaya çıkan zirveleri, yani B çizgisini yukarı doğru kırması gerekir. Bu seviyeyi kırdıktan sonra, fiyat A ve B çizgileri arasındaki mesafeye eşit bir mesafede yükselmelidir. Doğrulamayı, yani B çizgisinin yukarı doğru kırılmasını beklemek çok önemlidir, aksi takdirde düşüş trendinin devam ettiği düşünülebilir.

İkili dip ve ikili tepede olduğu gibi, B çizgisi kırıldığında çoğu zaman bir Pullback gözlemlenir. Bu, önceden direnç olan B çizgisinin şimdi destek olduğu anlamına gelir. Aşağıdaki örnek grafikte, üçlü dip ve ardından Pull-back oluşumunu görebilirsiniz. Ayrıca fiyat C çizgisini çok güçlü bir şekilde geçmiştir.

Üçlü Dip Formasyonu grafiği

Tavsiye Edilen Makaleler:

İlgili Makaleler

Parabolik SAR Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Parabolik SAR, teknik analizde kullanılan bir zaman ve fiyat göstergesidir. Varlık fiyatının yönünü belirlemek, alım satım için en uygun giriş ve çıkış noktalarını tespit etmek ve olası trend dönüşlerini öngörmek için kullanılır.&nb...