Kama (Takoz) Formasyonu Nedir?

Teknik analiz dünyasında kama formasyonu, bir finansal varlığın fiyat davranışını tahmin etmek için kullanılan bir grafik desenidir. Bir direnç ve destek çizgisi arasında yükselen veya düşen bir trendi yansıtma özelliğiyle öne çıkar. Formasyonun farklı noktalarında volatilite artar veya azalır.

Kama formasyonu, trend yönündeki değişiklikleri tahmin etmek için kullanılan bir grafik modelidir. Bu araç, traderların gelecekteki trendleri öngörmelerine ve piyasanın yükselen veya düşen hareketlerinden faydalanmalarına olanak sağlar.

Kama, şekil ve figür oluşması için gereken zaman açısından simetrik üçgen formasyonuna oldukça benzer bir teknik formasyondur. Üçgen, bayrak ve flama gibi formasyonlarda olduğu gibi, kamanın da fiyatın altında ve üstünde hareket eden iki destek ve direnç çizgisi vardır. Bu formasyonun ortaya çıkması genellikle bir ila üç ay arasında sürer.

Bayrak formasyonunda olduğu gibi, kama da ana fiyat trendinin ters yönünde bir eğilime sahiptir. Bu nedenle düşen kamadan sonra yükseliş, yükselen kamadan sonra ise düşüş beklenir. Formasyonun ortaya çıktığından bahsedebilmek için, kamanın iki dip ve iki zirveye ihtiyacı vardır. Dipleri ve zirveleri birleştiren destek ve direnç çizgilerinin eğimi, kamanın yönüne bağlı olarak farklı olur. Eğer düşen kamadan bahsediyorsak, zirveleri birleştiren çizginin eğimi, dipleri birleştiren çizgiden daha fazla olacaktır. Yükselen kamada ise tam tersi olarak dipleri birleştiren çizginin eğimi daha fazla olur.

Bu makalede, kama formasyonunun ne anlama geldiğini ve traderların finansal piyasalarda yatırım yaparken daha iyi kararlar almasına nasıl yardımcı olabileceğini ayrıntılı şekilde inceleyeceğiz.

Chartizm ve Grafik Analizi

Devam etmeden önce, chartism ve chartist analizi tanımamız gerekir. Kama formasyonu teknik analizde kullanılan bir chartist figür olduğu için chartism’i de anlamak gerekir.

Bu durumda, chartism veya chartist analiz, temelde, fiyat grafiklerini inceleyen ve belirli bir varlığın gelecekteki fiyatını tahmin etmeye yardımcı olabilecek desenleri arayan teknik analiz dalıdır.

Chartism kavramı, İngilizce’de grafik anlamına gelen chart kelimesinden gelir.

Dolayısıyla, chartism’e atıfta bulunduğumuzda, belirli bir varlığın fiyatında oluşan desenleri arayan ve bunun için fiyat grafiklerini kullanan dalı kastediyoruz. Bu bağlamda, fiyat değişimleriyle oluşan grafiklerin incelenmesine dayanarak, varlıkların gelecekteki fiyatlarını tahmin etmeye çalışan borsa analiz dalından bahsediyoruz.

Kama formasyonu da, teknik analizde kullanılan bir chartist figürdür.

Bu tür bir analiz, gün içi işlem yapanlar tarafından sıklıkla kullanılır.

Şimdi devam edelim!

Bir Kama Formasyonu’nun Grafiksel Temsili

Aşağıda, bir kama’nın grafiksel temsilini görebilirsiniz:

Kama Formasyonu

Bir kama, resimde görüldüğü gibi, birbirine yaklaşan destek ve direnç çizgileri ile oluşur. Bu çizgiler tıpkı üçgen formasyonlarında olduğu gibi uç noktada birleşir. Ancak, çizgilerin her zaman birleşmesi gerekmez.

Kama’nın Türleri ve Anlamları

Yükselen kama daha yaygın görülse de, iki tür kama olduğunu belirtmek gerekir:

Kama'nın Türleri
  • Yükselen Kama : Burada oluşan formasyon sürdürülebilir bir yükşeliş değildir. Fiyat yavaş yavaş yükselir ve bir zirveye ulaştıktan sonra tekrar düşmeye başlar.
  • Düşen Kama: Düşüş geçicidir. Fiyat yavaş yavaş düşer ve bir dip noktasına ulaştıktan sonra tekrar yükselmeye başlar.

Bir trader bu formasyonu kullanarak, fiyatlamanın kamanın neresinde olduğuna belirler ve duruma göre bir finansal enstrümanı almaya veya satmaya karar verir.

Bu tür formasyonları analiz ederken aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmanın da önemli olduğunu unutmayın:

Formasyonun boyutu: Büyük bir şeklin ortaya çıkması, traderlara güçlü bir yükseliş veya düşüş ivmesini göstererek daha iyi sonuçlar sağlayabilir;

– Formasyonunsüresi: Uzun bir sürede meydana gelen formasyon, daha güvenilirdir;

Hareketin derinliği: Hareketin derinliği ne kadar büyük olursa veya bir başka deyişle formasyondaki dip ve zirve arasındaki mesafe ne kadar çoksa, bu grafik analizine dayalı başarı olasılığı o kadar yüksek olur;

Hacim: Grafiği incelenen finansal ürünün alım satımı ne kadar fazlaysa, bu grafik analizine dayalı elde edilen sonuçlar da o kadar güvenilir olur.

Traderlar, yukarıda saydığımız kriterleri RSI veya MACD gibi göstergeler ile birlikte doğrulayarak daha karlı alım satımlar yapabilir. Böylece objektif bilgilere dayalı karar verme yeteneği kazanılır.

Trading’de bir Kama Nasıl Tanımlanır?

Trading’de kamalar, fiyat grafiğinde oluşan ve piyasanın gelecekteki yönü hakkında ipucu verebilecek modellerdir. Bu modelleri kolayca tespit etmek için belirli özellikler vardır. Aşağıda, bir grafik üzerinde kamalar nasıl tespit edilir açıklayacağız:

  • İki yakınsayan çizgi arayın: Kamayı oluşturmak için, grafiğin üzerinde aynı yöne doğru hareket eden ve birbirlerine yaklaşan iki çizgi bulmanız gerekmektedir. Bir çizgi dipleri temsil ederken diğer çizgi zirveleri temsil eder.
  • Yükselen ve düşen trend arasındaki fark: Eğer uçları çakışan çizgiler yükselen bir üçgen oluşturuyorsa, bu sizin bir yükselen kama formasyonu ile karşı karşıya olduğunuz anlamına gelir; eğer çakışan çizgiler düşen bir üçgen oluşturuyorsa, karşınızda düşen kama formasyonu vardır.
  • Başka formasyonlarla karıştırmamak: Bazen diğer formasyonları kamayla karıştırabilirsiniz. Bu yüzden, kamayı tespit ettiğinizde diğer formasyonları da gözden geçirin. Örneğin, simetrik üçgen kamaya benzese de aynı şey değildir. Sizmetrik üçgende çizgilerden biri negatif diğeri pozitif eğimlidir.
  • İşlem hacmini analiz et: Kama formasyonunu tespit etmek için grafikleri kontrol etmenin yanı sıra, tüm süreç boyunca işlem hacmini de gözlemlemek gerekir. İşlem hacmi genelde kamanın uç kısmına doğru azalır, fiyat destek veya direnç çizgisinin dışına çıktıktan sonra ise hacim hızla artar. Bu aşamaları takip ederek daha güvenilir tahminler yapılabilir.

Yükselen Kama Örneği

Kama formasyonu, bir varlığın fiyatında belirli bir zaman dilimi boyunca oluşan bir grafik desenidir. Yükselen veya düşen iki çakışan çizgi arasında oluşan desen, bir kama şekline benzer. Bu çizgiler, fiyatın gelecekteki yönünü tahmin etme niyetiyle fiyatın minimum ve maksimum noktaları üzerine çizilir.

“Yükselen Kama” karşılaşılan en tipik kama desenidir. Fiyat, pozitif eğimli iki çakışan çizgi tarafından belirlenen sınırlar içinde yükselip düşer. İlk başlarda volatilite azdır.

Dönem ilerledikçe, volatilite artmaya başlar ve fiyat, çakışan çizgiler tarafından oluşturulan kanaldan dışarı çıkar. Fiyat, kanaldan çıktıktan sonra, hızlı bir şekilde düşmeye başlar ve çalışan bir yükselen kama formasyonu ortaya çıkar.

Aşağıda, yükselen kama formasyonunu özetliyoruz:

  • Yükselen Kama” genellikle düşük volatiliteye sahip bir başlangıç dönemi yaşar.
  • İki çakışan çizgi, fiyatın gelecekteki yönünü tahmin etmek için fiyat hareketinin üzerine ve altına çizilir.
  • Dönem ilerledikçe volatilite artmaya başlar ve fiyat, çakışan çizgiler tarafından oluşturulan kanaldan dışarı çıkar.
  • Kanaldan çıktıktan sonra, fiyat hızla düşmeye başlar ve yükselen kama formasyonu çalışır.

👉 Teknik analiz hakkında temel bilgiler için buraki makalemizi okuyabilirsiniz: Teknik Analiz: İlkeler, Teoriler, Şekiller ve Göstergeler

İlgili Makaleler

Teknik Analiz Öğrenmek İçin En İyi 10 Kitap
Günümüzde piyasalarda yatırımcılara yol gösteren ve teknik analizi anlamayı kolaylaştıran birçok kitap bulunmaktadır. Yatırım dünyasına yeni adım atıyorsanız, yatırımlarınızı geliştirmek için eğitim şarttır. Bu makalede, teknik analiz, grafikler v...
Stokastik Gösterge
Teknik analizde kullanılan bir osilatör olan Stokastik gösterge, her kapanış fiyatının son dönemdeki en yüksek ve en düşük fiyatlarla ilişkisi...