MACD Nedir? Yorumlama ve Formül

Bu makalede, “MACD nedir” sorusuna cevap ararken trading dünyasının en önemli indikatörlerinden birisini inceleyeceğiz. Ayrıca, bu indikatörü kullanarak oluşturulabilecek trading stratejilerine göz atacağız.

MACD Nedir?

MACD, Moving Average Convergence Divergence’in kısaltmasıdır ve bir trend ile momentum teknik göstergesidir. Bu indikatör hareketli ortalamaları kullanır ve bu ortalamalardan kaynaklanan sapmayı azaltabilir. Bu kapsamda MACD, bir finansal varlığın fiyat gücünde, yönünde, momentumunda ve süresindeki değişiklikler hakkında bilgi verir.

Bu indikatör hesaplanırken 26 dönemlik EMA 12 dönemlik EMA’dan çıkarılır ve böylece bir MACD çizgisioluşturulur. Bu hat, MACD’nin 9 dönemlik EMA’sı olan bir sinyal çizgisiyle karşılaştırılır.

Hiç şüphesiz, MACD teknik analizin en popüler indikatörlerden biridir. Ve MACD’nin tanımında gördüğümüz gibi, finansal varlıkların fiyatlarının yükselmesi veya düşmesiyle bir trendin gücündeki veya zayıflığındaki değişiklikleri belirlemek için ortaya çıkmıştır.

MACD’nin geliştirilmesi 1970’li yıllarda Gerald Appel’e atfedilir.

👉 Başlangıç seviyesindeki trading stratejileri hakkında daha fazla bilgi için bu makaleye de göz atabilirsiniz: Trading Nedir? | Kavram, Başlangıç ve Stratejiler

MACD’nin Bileşenleri

MACD, “Hareketli Ortalamaların Mesafesi” anlamına gelir. Bu indikatör, borsada kullanılan bir teknik analiz göstergesidir ve kapanış fiyatlarının iki üstel hareketli ortalaması (EMA’lar) arasındaki ilişkiyi kullanır.

MACD’nin matematiksel formülü üç temel elementi içerir:

 • MACD çizgisi,
 • Sinyal çizgisi,
 • MACD histogramı.

Şimdi, bu bileşenlere detaylı göz atalım.

MACD Çizgisi

MACD , 12 günlük üstel hareketli ortalama (EMA 12) ile 26 günlük üstel hareketli ortalamanın (EMA 26) farkıdır. 12 EMA, fiyat değişikliklerine daha duyarlıdır ve bu değişikliklere daha çabuk uyum sağlar. Öte yandan 26 EMA, fiyat değişikliklerine daha az duyarlıdır ve bu değişikliklere daha yavaş yanıt verir.

Sinyal Çizgisi

Sinyal çizgisi, MACD’de kullanılan başka bir üstel hareketli ortalama olan EMA 9 üzerinden hesaplanır.

sinyal çizgisi

MACD Histogramı

Histogram, MACD ile sinyal çizgisi arasındaki fark üzerinden hesaplanır.

histogram formülü

Bunun sonucunda MACD’nin görünümü, aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi son halini alır. Kullanılan broker veya işlem platformuna bağlı olarak renkler farklı olabilir ancak görünüm çok benzerdir. Aşağıdaki görselde dikey barlar histogramdır. Sinyal çizgisi kırmızı ve MACD çizgisi ise mavi ile temsil edilmektedir.

macd grafiği

MACD Nedir: Yorumlama ve Stratejiler

MACD’nin yorumlanması, yatırımcı ve trader’lar için önemlidir çünkü bu indikatör alım veya satım kararları almayı kolaylaştıran sinyaller sağlar. Bu bölüm boyunca, trader’ların bu indikatörü piyasayı analiz etmek için nasıl kullandığını gösteren MACD grafiklerini ve çizgilerini inceleyeceğiz.

Diğer hareketli ortalama merkezli göstergeler gibi, bu indikatörün de amacı kullanımı piyasa eğilimine göre alım ve satım sinyalleri sağlamaktır. MACD, fiyatlar arasındaki farklılıkları bulmayı ve aşırı alım veya aşırı satım seviyelerini tespit etmeyi sağlar.

MACD’de en çok kullanılan hareketli ortalamalar, formülde belirttiğimiz değerlerdir ancak diğer hareketli ortalama değerleri de kullanılabilir.

Çizgilerin Kesişimi ve MACD Sinyali

İki çizginin kesişmesi, alım ve satım pozisyonlarını belirler:

 • Alım sinyali: MACD, sinyal çizgisinin üzerine çıktığında, bu bir alım sinyali olarak kabul edilir. Bu kesişim, varlığın momentumunun yükseldiğini gösterir ve bu, long (uzun) pozisyona girmek için iyi bir zaman olabilir.
 • Satış sinyali: Öte yandan MACD, sinyal çizgisinin altına indiğinde bir satış sinyali olarak kabul edilebilir. Bu da momentumun düştüğünü ve bir pozisyondan çıkmanın veya short (kısa) pozisyon açmanın uygun olabileceğini gösterir.

Aşağıda, düşüş trendinde olan bir varlığın fiyat ve MACD grafiğini inceleyelim.

macd trading sinyali

Grafikte görülebileceği gibi, düşüş trendinde hem sinyal çizgisi hem de MACD çizgisi sıfırın altında kaldığı sürece sinyaller oldukça iyiydi. Ancak, mavi dikey çizgide görülebileceği gibi, trend değişimiyle birlikte yanıltıcı bir sinyal ortaya çıktı.

MACD Uyumsuzlukları

Bir finansal varlığın fiyatı ile MACD arasındaki uyumsuzluk, potansiyel trend dönüşlerine işaret edebilir.

 • Eğer fiyat yeni zirveler belirler ama MACD bu oranda yükselmezse bu, yükselen trendde bir zayıflık ve potansiyel bir trend değişikliğini gösterebilir.
 • Öte yandan, eğer fiyat yeni dipler belirler ve MACD yeni dip noktaları oluşturmazsa bu, düşen trendde bir zayıflık ve bir yükseliş için trend dönüşü olasılığını gösterebilir.

Şimdi bir MACD uyumsuzluğu örneğine göz atalım.

macd uyumsuzlukları

Örnekte, MACD’nin önceden bir yakınsama oluşturarak yükselişe geçtiğini ve daha sonra bir düşüş uyumsuzluğu oluşturduğunu görebiliriz.

MACD Nedir: Histogram

MACD histogramı, MACD ile sinyal çizgisi arasındaki farkı temsil eder. Histogram pozitif olduğunda (yani MACD, sinyal çizgisinin üzerindedir), bir yükseliş momentumu sinyali verir. Negatif olduğunda ise bir düşüş momentumu öngörebiliriz.

Histogramın yönündeki bir değişiklik, fiyatın yönündeki bir değişikliğe işaret edebilir. Ancak, bu sinyalde çok dikkatli olunmalıdır çünkü yükselen bir trend de olsa MACD’ye göre her düzeltmede düşüş momentumu ortaya çıkar. Diğer bir deyişle, histogram yönnündeki her değişiklik fiyattaki mutlak bir değişikliğe işaret etmez.

macd nedir histogram

Yukarıdaki grafikte de görebileceğimiz gibi, histogram her düzeltmede birçok düşüş sinyali verir ancak trend değişikliği tahmininde altı kez üst üste başarısız olur. Sonunda, 7.sinyalde histogramdaki değişiklik fiyattaki trend değişikliğini doğru bir şekilde göstermiştir.

👉‍‍ Teknik analiz hakkında daha detaylı bilgi almak için bu makaleyi de inceleyebilirsiniz: Teknik Analiz: İlkeler, Teoriler, Şekiller ve Göstergeler

MACD ile RSI Stratejisi

Bu bölümde, bir MACD ile RSI stratejisi örneği sunacağız. Ancak, herhangi bir stratejiyi işlemlerinizde kullanmadan önce, ilgili testleri ve denemeleri yaparak stratejinin kârlı olduğundan emin olmanız gerektiğini unutmayın.

Şimdi, yukarıdaki bilgileri göz önünde bulundurarak MACD stratejimiz için aşağıdaki kuralları takip edeceğiz.

Long Pozisyon:

 • Giriş:
  • MACD sıfırın üzerindedir,
  • RSI, 80’i yukarı doğru kırar.
 • Çıkış: Pozisyondan RSI 80’i aşağı doğru kırdığında çıkılır.

Short Pozisyon:

 • Giriş:
  • MACD sıfırın altındadır,
  • RSI 20’yi aşağı doğru kırar.
 • Çıkış: Pozisyondan RSI 20’yi yukarı doğru kırdığında çıkılır.

RSI’nın geleneksel kullanımına göre biraz farklı olan bu kurallar çok güçlü yükselen veya düşen trendlerde makul derecede iyi çalışabilir. Şimdi, kırmızı dikey bir çizginin satışı ve mavi dikey bir çizginin alımı temsil ettiği bazı örnekleri görelim.

Aşağıdaki grafikte, iki alım sinyali örneği ve bunlara karşılık bir tane satış sinyali bulunmaktadır:

macd nedir long

Diğer taraftan, bu grafikte ise short pozisyon açmak için iki düşüş sinyali bulunmaktadır:

macd nedir short

Sinyallerin mükemmel olmadığını görebilirsiniz ancak kesinlikle farklı varlıklarda niceliksel olarak gözden geçirilecek bir strateji olarak kabul edilebilir ve uzun vadedeki sonuçları takip edilebilir.

Ve, hiçbir stratejinin ve bir indikatörün kârlılığı garanti etmediğini unutmayın. Bu yüzden, bir strateji etrafında bir trading sistemi oluşturmaya karar verirseniz, risk yönetimine özellikle dikkat edin.

👉‍‍ RSI hakkında detaylı bir inceleme için bu makaleye de göz atabilirsiniz: RSI Nedir ve Nasıl Kullanılır?

MACD Nedir: Avantajları ve Dezavantajları

MACD’nin, trader topluluğu arasında oldukça popüler bir trading göstergesi olduğu doğru, ancak her indikatörde olduğu gibi çeşitli avantajı ve dezavantajı vardır:

Avantajları

Kullanım Kolaylığı

Net sinyaller: MACD ve sinyal çizgilerinin kesişmeleri ve uyumsuzlukları aracılığıyla net alım ve satım sinyalleri üretilir.

Piyasa trendleri: Piyasa trendlerinin yönünü ve gücünü belirlemede etkilidir.

Uyumsuzluklar: MACD ve fiyatlar arasındaki uyumsuzluklar, trend dönüşlerini gösterebilir.

Dezavantajları

❌Gecikme: MACD, geçmiş hareketli ortalamalara dayandığı için sinyaller geç gelebilir.

❌Yanıltıcı sinyaller: Volatilitenin hakim olduğu piyasalarda, diğer tüm trading indikatörlerinde olduğu gibi MACD de yanıltıcı sinyaller üretebilir. Bundan dolayı, pozisyonlar daha derin bir analizin kombinasyonunu gerektirir.

Diğer Dikkat Çekici Osilatörler

Bu makalede MACD’yi ele aldık. Öte yandan, çok kârlı olabilecek diğer teknik analiz indikatörleri de var:

 • Göreceli Güç Endeksi (RSI): RSI, fiyat hareketlerinin hızını ve değişimini ölçen bir osilatördür. 0 ile 100 arasında değişir ve genellikle piyasadaki aşırı alım veya aşırı satım koşullarını belirlemek için kullanılır. 70’in üzerindeki bir RSI değeri aşırı alımı, 30’un altındaki bir değer ise aşırı satışı gösterir.
 • Stokastik: Stokastik osilatör, bir varlığın mevcut kapanış fiyatını, belirli bir zaman dilimi boyunca fiyat aralığı ile karşılaştıran bir osilatördür. Stokastik, 0 ile 100 arasında bir ölçekte ifade edilir ve genellikle 80’in üzerindeki bir değer, varlığın aşırı alındığını, 20’nin altındaki bir değer ise aşırı satıldığını gösterir.
 • Williams Osilatörü: Bu osilatör “Williams Yüzde Aralığı” olarak da bilinir. Bu osilatör de stokastik göstergeye benzer. Öte yandan, bu osilatörün farkı ölçeğin tersine çevrilmiş olması ve göstergenin -100 ile çarpılmasıdır. Williams %R 0 ile -100 arasında değer alır. Bu kapsamda, 0 ile -20 arasındaki değerler aşırı alım koşullarını, -80 ile -100 arasındaki değerler ise aşırı satış koşullarını gösterir.

Sonuç olarak, MACD tam bir trading göstergesidir. Birçok stratejiyi test etmek için kullanılabilir, ancak kullanmadan önce bir backtest yapmalı ve belirli bir varlıkta iyi sonuçlar verip vermediğini görmek için bir trading sistemi içine entegre edilmelidir.

👉‍‍ Diğer ilgi çekici teknik göstergeler için bu makalemizi de inceleyebilirsiniz: Teknik Göstergeler (Teknik Analiz)

İlgili Makaleler

Teknik Analiz Öğrenmek İçin En İyi 10 Kitap
Günümüzde piyasalarda yatırımcılara yol gösteren ve teknik analizi anlamayı kolaylaştıran birçok kitap bulunmaktadır. Yatırım dünyasına yeni adım atıyorsanız, yatırımlarınızı geliştirmek için eğitim şarttır. Bu makalede, teknik analiz, grafikler v...
Stokastik Gösterge
Teknik analizde kullanılan bir osilatör olan Stokastik gösterge, her kapanış fiyatının son dönemdeki en yüksek ve en düşük fiyatlarla ilişkisi...