Küsüratlı Hisse Senedi: Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

Küsüratlı hisse senedi, yatırım ve finans dünyasına yeni giriş yapan yatırımcılar için cazip olmasıyla birlikte bazı soru işaretleri de oluşturmaktadır.

Hepimiz borsaya yatırım yapmaya başlama anımızı az çok hatırlarız. Az sermayemiz, büyük bir heyecanımız ve umudumuz vardır. Öte yandan, en sevdiğimiz hisselerin çok pahalı olduğunu veya birkaç ay beklememiz gerektiğini ya da başlangıç pozisyonumuzu açabilmek için daha uygun fiyatlı diğer hisselere bakmamız gerektiğini fark ettiğimiz an karamsar olmaya başlamışızdır.

İşte bu sorunu çözmek için bu yeni yatırım yöntemi ortaya çıktı. Küsüratlı hisse senedi, yatırım dünyasını Wall Street’ten öteye taşımak ve daha demokratik bir zemin oluşturmak için iyi bir seçenek olabilir.

Küsüratlı Hisse Senedi Nedir?

Küsüratlı hisse senedi, bir hissenin tamamını satın almak yerine hissenin belirli bir parçasını almayı sağlar. Bu da yatırımcıların hisse senedi piyasasında daha küçük miktarlarda yatırım yapmasına ve özellikle, fiyatı tamamen ulaşılamaz olan şirketlere erişmesine olanak tanır. Bu, yatırım dünyasını daha da demokratik bir hale getirir ve hisse senetlerini daha fazla yatırımcıya erişilebilir kılar.

Aynı şekilde, bu yatırım yöntemi ETF’lere de uygulanabilir.

Aslında, kripto paralarla daha önce tanıştıysanız, bir Bitcoin’in bir kısmını satın alabileceğinizi zaten biliyorsunuzdur. Bu durum, finans teknolojilerinin ilerlemelesiyle birlikte, artık hisse senetleri ve ETF’lerde de uygulanmaktadır.

Hisse yatırımı için elinimizde bulunan sermayenin çok üzerinde bir piyasa fiyatına sahip bir hisse satın almak yerine, bütçemize uygun olan bu hisselerin bir kısmını satın alabiliriz.

Örnek vermek gerekirse, Berkshire Hathaway Inc. şirketine göz atabiliriz.

Bu makaleyi yazdığım sırada, bu şirketin hisse senedi NYSE’de yaklaşık 611.000 USD fiyatından işlem görmektedir. Bu fiyat, sizin için çok yüksekse ve yine de Warren Buffett’ın holdingine yatırım yapmak istiyorsanız küsüratlı hisse senedi ile yatım yapabilirsiniz.

Ayrıca, bu durum sadece 100.000 doları aşan fiyatlardaki hisseler için geçerli değildir ve herhangi bir hisseye uygulanabilir.

Buna ek olarak, TÜİK verilerine göre 2024 yılını Nisan ayında hanehalkının tasarruf etme ihtimali oranı %42 olarak açıklanmıştır. Öte yandan, hanehalkının yaptığı tasarruf sonucunda Berkshire Hathaway Inc. gibi bir hisselere düzenli yatırım yapmak yatırımcılar için zorlayıcı olabilir.

Peki bu ne anlama geliyor? Bu, 10.000 TL üzerinde değere sahip hisselerden bir hisse satın alabilmek veya nispeten güçlü bir pozisyon açabilmek için aylar boyunca tasarruf etme anlamına gelir. Buna ek olarak, tüm sermayenizi tek bir hisseye koyarsınız oldukça riskli bir strateji izlemiş olabilirsiniz.

İşte tam da bu yüzden, küsüratlı hissenin devrimsel niteliği, yatırımın demokratikleşmesini sağlar çünkü tüm hanehalklarının şimdiye kadar ulaşamadığı şirketlere yatırım yapmayı mümkün kılar. Ayrıca, bu noktada hanehalkının tasarruf miktarı da önemli bir faktör olmaktan çıkabilir.

👉 Borsa yatırımı hakkında daha fazla bilgi almak için bu makaleye de göz atabilirsiniz: Borsada Nasıl Yatırım Yapılır? | Başlangıç Rehberi

Küsüratlı Hisse Senedi Nasıl Satın Alınır?

Şimdi küsüratlı hisse senedinin ne anlama geldiğini açıkladığımıza göre, küsüratlı hisse ve ETF’leri nasıl satın alacağımızı görelim.

5 Adımda Küsüratlı Hisse Nasıl Satın Alınır?

İlk küsüratlı yatırımımızı nasıl yapabileceğimizi görelim. Bu yatırım türü ile bir hissenin tamamını satın alma arasında ciddi bir fark bulunmuyor.

1. Aracı kurumunuzda hesap açın: İlk olarak küsüratlı hisse sunan bir aracı kurum seçmeli ve bir hesap açmalısınız.

2. Para Yatırın: Küsüratlı hisse satın almak için öncelikle yatırım hesabınızda kullanılabilir sermayeye ihtiyacınız vardır. Bunun için hesabınıza sermaye yatırın. Bu noktada, bazı broker’ların küsüratlı hisse senedi olmak için minimum sermaye limiti (10$ gibi) olduğunu unutmayın.

3. Hisse Seçin: Küsüratlı olarak satın almak istediğiniz hisseyi arama butonuna yazın. Bunun için hissenin kodunu veya ETF’ler için ISIN’i kullanabilirsiniz.

4. Satın alınacak miktarı belirtin: Sonraki adım, satın almak istediğiniz hisse miktarını seçmektir. Bu durumda, örneğin 0.5 hisse veya 500$’lık bir hisse için 250$’lık alım yapılabilir.

Eğer 500$ fiyat seviyelerinde işlem gören bir hisseye 250$’lık yatırım yaparsanız bir hissenin yarısını almış olursunuz. Bu sayede yüksek fiyatlardaki hisselere sermayeniz oranınca yatırım yapabilirsiniz.

5. Satın alma emrini onaylayın: Son olarak, piyasa satın alma emrini onaylayın

Ve işte bu kadar. Bu andan itibaren bir hissesinin %50’sine sahipsiniz. Aslında, normal bir hisse senedi alımına oldukça benzemiyor mu?

👉 Kendinize uygun bir broker arıyorsanız 2023 yılının en iyi çevrimiçi broker’ı olan Interactive Brokers’ı inceleyebilirsiniz: Interactive Brokers İncelemesi 2024: güvenlik, piyasalar, komisyonlar ve yorumlar

Küsüratlı Hisse Yatırımı Yapmak İçin 7 Şirket

Yukarıda bir küsüratlı hisse senedi satın almayı gördük. Şimdi, çok yüksek fiyatlı hisselere sahip güçlü şirketlerin birkaçına göz atacağız. Bu sayede, daha düşük sermayelerle portföyünüzü çeşitlendirebilirsiniz.

Aşağıdaki şirketlerin hisse senedi değerleri 150 EUR/USD/ GBP’yi aşmaktadır. Bu yüzden hisse senedi parçalarını alabilme olanağı ile 2-3 ay beklemek zorunda kalmadan onlara yatırım yapabilirsin.

ŞirketSembol
TeslaTSLA
LindeLISN.SW
AppleAAPL
Berkshire HathawayBRK.A
Seabord HoldingsSEB
Booking HoldingsBKNG
McDonald’s CorporationMCD

Küsüratlı ETF Satın Alma

Küsüratlı hisse alımı, ETF yatırımında da uygulanabilir. Burada tek değişen, ETF’nin doğasının hisselerden farklı olmasıdır. ETF, birçok farklı yatırım enstrümanını içeren bir finansal varlıktır. Bu nedenle, bu varlığın bir parçasını satın alabilirsiniz ve bu süreç küsüratlı hisse alımı ile aynıdır.

Küsüratlı ETF ile bu varlığın bir parçasını satın alırsınız ve piyasadaki hareketlerinden orantılı kârlar elde edersiniz. Aynı varlığın (sahip olduğunuz parça) satışı daha kolay ve hızlı olabilir. Neden mi? Çünkü ETF’nin kendisi , alımları ve satışları dengelemekten sorumludur.

Neden Küsüratlı Hisselere Yatırım Yapılmalı?

1. Çeşitlilik

Tabii ki, ilk avantaj daha fazla portföy çeşitliliğidir. Bu da yatırım miktarımızı belirli bir değerde minimize ederken olasılıklarımızı çoğaltma imkanı verir. Bu yatırım şekli, bize daha fazla sayıda varlığa erişim kolaylığı sağlar.

2. Eşit Performans

Bir Hissenin Değer Kazanması

Küsüratlı hisse ile tam bir hisse kıyaslandığında elde edilen getiri yüzdesel olarak aynıdır. Eğer hisse fiyatı %20 artarsa küsüratlı hissede de %20 artış yaşanır. Öte yandan, işlem sonucunda elde edilen kâr miktarı yatırım miktarına bağlı olduğu için değişebilir. Başka bir deyişle, bu yatırım türü ile belki de daha önce çok pahalı olacakları için satın alamayacağımız finansal varlıklara yatırım yapma olanağımız vardır. Ayrıca, elde edilen kâr oranı normal bir hisse ile aynıdır.

Örneğin, bir hisse değeri 200$ olan şirketin 0.5 hissesini satın aldınız. Bu hisse için 100$ ödemiş olursunuz. Bu şirketin hissesi 400$’a çıktığında şirket borsada %100 artış yaşamış olur. Sahip olunan 0.5 hisse de %100’lük bir artış göstermiştir.

Peki ne oldu? Daha az yatırım ile aynı getiri yüzdesini elde etmiş oldunuz. Küsüratlı hisse yatırımı, bize sermayemiz için pahalı olan bir finansal varlığa yatırım yapma fırsatı verdi ve portföyümüzü çeşitlendirebildik.

Temettü İmkanı

Eğer yatırım yaptığınız şirket bir temettü öderse, küsüratlı yatırım yapan hissedarların da yatırımlarına orantılı olarak tam hisse sahip olan yatırımcılar gibi temettü alma hakkı vardır.

Yani, bir hissenin %40 değerine yatırım yaptıysanız, şirketin ortakları arasında dağıttığı temettünün %40’ını alırsınız.

3. Trading İçin Kolaylık

Küsüratlı hisseler, tam hisseler gibi kolaylıkla alınıp satılabilir.

Şimdi yatırım bütçeniz ne olursa olsun çeşitlendirilmiş bir portföy oluşturabilirsiniz. Sonuç olarak, daha çeşitli bir portföy oluşturabilir ve kolaylıkla bunları alıp satabilirsiniz.

4. Piyasa Deneyimi

Zaten belirttiğimiz gibi, daha fazla finansal varlığa erişim sağladığınızda portföy çeşitliliğiniz artarken riskiniz azalır. Bunun sebebi ise sermayenizin tamamı tek bir hisseye değil birden fazla küsüratlı hisseye dağılır.

Diğer varlıklara daha fazla maruz kalma durumu, piyasada varlıklarınızı yönetirken çok daha fazla deneyim kazanmanızı sağlar. Düşük sermayeyle iki veya üç kez yatırım yapmak ile 10 kez yatırım yapmak ve daha fazla dikkat etmek aynı şey değildir.

Küsüratlı hisseler sayesinde piyasa hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz, daha fazla eğitim arayışında olacaksınız ve tüm bunlarla birlikte, daha fazla deneyim kazanacaksınız.

👉‍‍ Hisse senetlerinin nasıl alındığını daha detaylı bir şekilde incelemek için bu makalemize göz atabilirsiniz: Hisse Senedi Nasıl Alınır? | Başlangıç Rehberi

5. Hızlı Trading İmkanı

Daha fazla sayıda varlığa sahip olduğunuzda, portföyünüzü daha akıcı bir şekilde hareket ettirebilirsiniz. Daha önce belirttiğimiz gibi, yatırımınızı 4 şirkete odaklamakla 14 farklı şirketin hisselerine sahip olmak aynı şey değildir. Bazı hisseler iyi bir fiyata satın alınmış olabilir ve gelecekteki fiyat beklentileri olumlu yöndedir ancak o anda belirli bir olay nedeniyle fiyat yatay hareket edebilir. Bu durumda, onları satmak uygun olmayabilir bu yüzden belki bir fırsatı değerlendirememe durumunda kalırsınız.

Daha geniş bir portföye sahip olmak, hızlı ve çok daha rahat trading olanağı sağlar. Bu, fırsat maliyeti olarak bilinir.

Piyasanın ani hareketlerinden yararlanmak için daha hızlı hareket etme ve varlıklarınızı nakite çevirme imkanınız vardır. Yani, geniş bir portföy ile bir fırsatı tespit etmenize rağmen bir yatırımınızı iyi bir yükseliş döneminde olduğu (veya zararda olduğunuz) için hareket ettiremiyorsanız, portföyünüzüdeki küsüratlı bazı hisseleri satarak bu fırsatı değerlendirebilirsiniz.

Küsüratlı Hisse Senedi Yatırımının Artıları Ve Eksileri

Son olarak, küsüratlı hisse senetlerine yatırım yapmanın avantajları ve dezavantajlarına bir göz atalım.

Küsüratlı hisse senedi yatırımının avantajları:
✅ Düşük ile yatırım yapma olanağı
✅ Daha çeşitli bir portföy imkanı
✅ Temettü alımı
✅ Küçük hacimli emirler vererek farklı piyasalara, para birimlerine ve sektörlere daha fazla maruz kalma
✅ Daha fazla deneyim kazanma
✅ Yatırım ve finans ekosisteminin demokratikleşmesi

Küsüratlı hisse senedi yatırımının dezavantajları:
❌ Tam hisseler ile aynı komisyon oranları
❌ Düşük sermayeden dolayı daha düşük kârlılık ihtimali

Sonuç olarak, favori hisseleriniz pahalı olduğu için piyasaya girememe ihtimali artık bir sorun olmayacak. Ayrıca, küsüratlı yatırım, finans dünyasını daha da demokratikleştirip herkesin cebine uygun hale getirebilecek.

İlgili Makaleler