META (Facebook) Hisseleri Nasıl Satın Alınır? [2024]

Bu makalenin konusu eski adı Facebook olan META şirketi. Bu yazıda META‘yı, hedeflerini, kurucusunu… ve her şeyden önemlisi META hisselerinin neden ilgi çekici olduğunu ve META hisselerini nasıl satın alacağınız konusunda adım adım yol gösteren bir rehber bulacaksınız.

META Nedir?

META Platforms Inc., daha önce Facebook Inc. olarak bilinen, Menlo Park, Kalifornia merkezli çok uluslu teknoloji şirketidir. Şubat 2004’te Mark Zuckerberg, Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz ve Chris Hughes tarafından kurulan şirket, başlangıçta üniversite öğrencileri için bir sosyal ağ olarak başladı ve daha sonra dünya çapında tüm yaş gruplarından kullanıcıları içerecek şekilde genişledi.

META hisseleri

Şirketin adının META Platforms Inc. olarak değiştirilmesi Ekim 2021’de, şirketin insanların yeni ve daha anlamlı yollarla çalışabileceği, oynayabileceği ve bağlanabileceği sürükleyici 3D dijital alan “metaverse”i inşa etme vizyonunun bir parçası olarak duyuruldu. Bu yeniden markalaşma, şirketin geleneksel sosyal ağ odaklı yaklaşımından uzaklaşarak, daha çok sanal ve artırılmış gerçekliğe odaklanan bir geleceğe yönelmesini temsil ediyor.

META (Facebook) Hakkında Genel Bilgiler

 • Ana Şirket: Meta Platforms
 • Ticker: META
 • ISIN:. US30303M1027
 • İşlem gördüğü borsa: Nasdaq

Meta’nın Kurucusu Mark Zuckerberg Kimdir?

19 yaşında başarılı bir Harvard öğrencisi olan Zuckerberg, Facebook’u 2004 yılında üniversitedeki yurt odasında kurdu. Başlangıçta Harvard öğrencilerinin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlamak için tasarlanan bu platform, bizim önce Facebook ve daha sonra META Platforms Inc. olarak bildiğimiz şirketin tohumlarını attı. Kısa bir süre sonra, yeni gelişen dijital imparatorluğunun büyütmek için üniversite eğitimini yarım bırakarak Kaliforniya’ya taşınan Zuckerberg, öğrenmenin ve başarının her zaman geleneksel yolları izlemediğini gösterdi.

Mark Zuckerberg kimdir?

Şimdi dünyanın en zengin adamlarından biri olan Zuckerberg, yenilikçi bir fikirle tüm sektörleri değiştirme olasılığını ve bunun gerçekleştiğini görme kararlılığını temsil eden modern kültürün simgesel bir figürü haline geldi. Zuckerberg‘in “Metaverse” vizyonu – insanların daha sürükleyici ve anlamlı şekillerde etkileşimde bulunabileceği alternatif bir dijital evren – kendisini 21. yüzyılın en etkili girişimcilerinden biri haline getiren yeni bir dönemin başlangıcına işaret ediyor.

İnsanlara bir topluluk oluşturma ve dünyayı yakınlaştırma gücü vermek.

Mark Zuckerberg’in Metaverse vizyonu hakkındaki sözleri.

META’nın En Büyük Hissedarı Kim?

CEO ve kurucu ile sahip kelimelerinin eşanlamlı olmadığını zaten biliyoruz. O zaman bu sosyal medya devinin pay sahipleri kimler?

META'nın En Büyük Hissedarı Kim?

META Platforms Inc.’in arkasındaki finansal güç, kurumsal dünyadaki birkaç dev şirketin elinde bulunuyor.

 • Mark Zuckerberg: Şirketin kurucusu, %13,5 payla şirketin en büyük bireysel hissedarı ve kendisi aynı zamanda şirketin stratejik kararları üzerinde önemli kontrole sahip. 
 • The Vanguard Group: Dev yatırım fonu, %8.47 ile Zuckerberg’in yaklaşık yarısı kadar bir paya sahip ve Zuckerberg’ten sonra ikinci büyük hissedar.
 • BlackRock ve Fidelity: META’nın hisselerinin önemli bir kısmını yöneten diğer iki yatırım devi %5’in üzerinde paya sahip.

Ana hissedarlar arasında bulunan FMR, LLC ve T. Rowe Price Associates gibi diğer önemli finansal kuruluşlar da şirkette önemli paylara sahip.

2024’te META Hisselerini 5 Adımda Nasıl Satın Alabilirsiniz?

Apple’a yatırım yapmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 1. Güvenilir bir aracı kurum ile hesap açın (ilgili bölümde önerilen bazı kurumlar bulunmaktadır).
 2. Aracı kurumunuzun işlem platformuna erişim sağlayın.
 3. Hisseleri arayın: Şirketin adını (META), borsa kodunu (META) veya ISIN kodunu (US30303M1027) kullanarak arama yapabilirsiniz.
 4. Satın almak istediğiniz hisse sayısını belirleyin.
 5. Siparişinizi özelleştirin (örneğin sipariş türünü seçmek) ve siparişi onaylayın.

1.Adım: Brokerınızla Bir Hesap Açın

Her zaman olduğu gibi, ihtiyacınız olan ilk şey yatırım yapabileceğiniz bir brokerdır.

 • Hesap oluşturun: Bunu yapmak için adınız, adresiniz ve vergi kimlik numaranız gibi bazı kişisel bilgileri sağlamanız gerekecektir.
 • Kimliğinizi doğrulayın: Hesabınızı oluşturduktan sonra geçerli bir kimlik belgesi ve fotoğrafınızı sağlayarak kimliğinizi doğrulamanız gerekecektir.

2.Adım: Minimum Depozito Yatırın

Zaten hesap açtınız ama yatırım yapmak için elbette paraya ihtiyacınız var. Günümüzde çoğu çevrimiçi broker minimum depozito gerektirmiyor ancak istiyorlarsa da bu çok düşük bir miktar.

3.Adım: META Hisse Senedi’ni Aratın (ticker META)

Bunu yapmak için, broker’ın arama motorunda eylemi, adına veya koduna göre aratmanız gerekiyor.

4.Adım: Satın Alma Siparişini Oluşturun

Eylemi bulduğunuzda yapmamız gereken şey “satın al” butonuna tıklamaktır.

Emir türleri :

 • Piyasa Emri (Market Order)
 • Limit Emir (Limit Order)
 • Stop Emir (Stop Order)
 • Stop Limit Emir (Stop Limit Order)
 • Takip Eden Emir (Trailing Order)

5.Adım: META Hisse Senedini Satın Alın

Son olarak tüm bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor ve eğer doğruysa “Siparişi gönder” butonuna tıklıyoruz.

İşte bu kadar, artık META’nın hissedarı ve ortak katılımcısı olacaksınız.

Meta hisselerini nereden satın alabilirim? | Daha fazla alternatif

SPK tarafından düzenlenen ve denetlenen aracı kurumlar aracılığı ile Meta hisselerini alabilirsiniz. Aracı kurumun komisyon oranları, işlem platformu ve güvenilirliğini kontrol etmeden işlem yapmaya başlamayın.

Broker Örnekleri
Interactive Brokers
Midas
IG

👉 Aynı derecede ilgi çekici başka şirketlere yatırım yapmak için gerekli olan her şeyi öğrenmek ister misiniz? | Aşağıdaki rehberi inceleyin: Hisse Senedi Nasıl Alınır? | Başlangıç Rehberi

META Hisselerinde Minimum lot

META hisseleri, NASDAQ 100 endeksine dahil olduğu için, Bu Kaliforniya merkezli şirketin hissedarı olmak için sadece bir lot hisse satın almak gereklidir.

Ancak, son yıllarda bazı aracı kurumların kesirli yatırım seçeneği sunmaya başlaması sayesinde artık bir META hissesinin bir kısmı satın alarak META hissedarı olabilirsiniz.

👉 Daha fazla bilgi için: NASDAQ Borsasına Nasıl Yatırım Yapılır?

META 2024’te Ne Kadar Temettü Ödüyor?

2024 yılında META tarihinde ilk kez temettü ödeyecek. Şirketin 39 milyar dolar net kar açıklaması üzerine (bir önceki yıla göre yaklaşık %70 artış), Zuckerberg’in ekibi artık hissedarlarına doğrudan kar dağıtma zamanının geldiğine karar verdi.

Buna göre, şirket her çeyrekte hisse başına 0,5 dolar temettü ödeyecek. Aşağıda META’nın 2024 yılı için tahmini temettü takvimini açıklıyorum.

 • 2024’ün 1.çeyreği:
  • Temettü kapanış tarihi: 21 Şubat
  • Ödeme tarihi: 26 Şubat
  • Tutar: 0.50$/hisse
 • 2024’ün 2.çeyreği:
  • Temettü kapanış tarihi: 22 Mayıs
  • Ödeme tarihi: 26 Haziran
  • Tutar: 0.5$/hisse
 • 2024’ün 3.çeyreği:
  • Temettü kapanış tarihi: 22 Ağustos
  • Ödeme tarihi: 26 Eylül
  • Tutar: 0.5$/hisse (tahmini) 
 • 2024’ün 4.çeyreği:
  • Temettü kapanış tarihi: 21 Kasım
  • Ödeme tarihi: 27 Aralık
  • Tutar: 0.5$/hisse (tahmini) 

2024’te Neden META (Facebook) Hisselerini Almalıyım?

META Platforms’a yatırım yapmak neden ilgi çekici olabilir? İşte bu nedenlerden bazıları.

FAANG S&P 500 Endeksini Hareket Ettiriyor

Günümüzde, S&P 500 endeksi Amerikan ekonomisinin performansını ölçmeye yarayan en önemli ekonomik göstergelerden biridir.

S&P 500 endeksine dahil olan 500 şirketten sadece 10 tanesi endeksin ağırlığının %30’unu oluşturuyor. Aslında, ABD endekslerindeki büyük artışlar, sadece FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google) ve NVIDIA gibi 3 veya 4 Yapay Zeka şirketinin hisselerinin değer kazanmasından kaynaklanmaktadır.

Mart 2024 sonu itibariyle, META’nın da aralarında bulunduğu ABD’nin en önemli 10 şirketinin her birinin endeksteki ağırlıklarını inceleyin.

S&P 500

👉 Daha fazla bilgi için: SP500’e nasıl yatırım yapılır?

META, Facebook’un Çok Daha Ötesine Geçen Bir Holding Şirketi

META Platforms (META), teknoloji dünyasında lider şirketlerin oluşturduğu bir şirketler grubudur. Buna göre, META’nın biraz yaşlanmış bir sosyal ağ olan Facebook’un çok daha ötesine geçtiğini söyleyebiliriz. Bu teknoloji holdinginin bünyesindeki şirketlere bakılırsa bunu boşuna söylemediğimiz anlaşılır:

 • Facebook
 • Instagram
 • WhatsApp
 • Messenger
 • Oculus VR
 • Horizon

Sürekli Büyüyen Kullanıcı Sayısı

Kuşkusuz bu olumlu bir işaret ve potansiyel olarak hisse fiyatının gelecekte değerlenmesine katkı sağlayabilir: Meta, yeni kullanıcıları çekmeye devam ediyor.

Son on yılda Facebook’un popülaritesinin azaldığına dair bazı iddialara rağmen, platform kullanıcı tabanını genişletmeye devam ediyor. Sadece 2023’ün ilk çeyreğinde ABD ve Kanada’dan bir milyon günlük aktif kullanıcının sosyal ağa katılmış olması bunun belirgin bir göstergesi.

Ayrıca, Meta’nın tüm uygulamalarındaki aylık aktif kullanıcı (MAP) sayısı, geçen yıla göre %5 artışla 3.81 milyara yükseldi ve bu rakam dünya nüfusunun %47’sini – neredeyse yarısını – kapsıyor.

Sosyal Ağlar Artık Hayatımızın Vazgeçilmezi

Giderek daha fazla insan, bilgi edinmek, arkadaşlarla bağlantı kurmak, içerik paylaşmak ve hatta çalışmak için sosyal medya hesaplarına bağlanıyor. Bir araştırmaya göre, dünya genelindeki kullanıcılar sosyal ağlarda günde ortalama 2 saat 24 dakika geçiriyor.

Türkiye’de nüfusun yaklaşık yüzde 78’i X, Instagram, YouTube, Facebook gibi sosyal medya mecralarından en az birini kullanmaktadır ve 58 milyona yakın aktif sosyal medya kullanıcısı mevcuttur. Dünyada 6,5 saat olan günlük kullanım süresi ise Türkiye’de yaklaşık 7 saattir.

Yapay Zeka Yatırımlarında Öncü

Meta Platform ayrıca AI platformları geliştirme, kestirim yapan analiz araçları, veri depolama sistemleri ve makine öğrenimi teknolojileri dahil olmak üzere yeni ürünler ve hizmetler geliştirmesi üzerinde çalışıyor.

2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin sonuçların sunulmasının ardından META CEO’su, yapay zekaya yapılan genel yatırımı 30.000 ila 35.000 milyon dolar aralığından 35.000 ila 40.000 milyon dolar aralığına çıkaracaklarının güvencesini verdi.

Bugüne kadar, şu anda piyasada olanlara kıyasla akıl yürütme ve kod üretme kapasitesinde iyileştirmeler içeren, Llama 3 adlı özel açık kaynaklı büyük dil modeli (LLM) başlattılar ve bu yapay zakayı Instagram veya WhatsApp gibi farklı uygulamalarına entegre etme fikirleri var. Şimdilik tüm bu yeni işlevler ücretsiz olmaya devam edecek olsa da META , “etraflarında devasa bir iş yaratmak”  için farklı alternatifler düşündüklerini garanti ediyor 

Sosyal Medya Reklamcılığının Kralı

META Platforms, Facebook veya Instagram gibi çeşitli sosyal medya platformları aracılığıyla çevrim içi reklam çözümleri sunuyor. Aslında, bu şirketin ana faaliyet alanının çok büyük bir bölümünü kapsıyor diyebiliriz.

Örneğin, 2021’de Ulusal Pazarlar ve Rekabet Komisyonu’nun (CNMC) yaptığı bir araştırmaya göre, çevrimiçi reklamcılığın %70’inden fazlası Google ve Meta arasında dağıtıldı . Ve büyük olasılıkla bu rakamlar diğer Batı ülkelerınde de fazla farklılık göstermiyor. 

Meta ads

Hataları Zamanında Düzeltmeyi Bilmek

Metaverse, kullanıcıların birbiriyle etkileşime geçmesi, yeni sanal gerçeklikleri deneyimlemesi ve benzersiz deneyimler paylaşması için bir fırsat olarak görülüyordu. Ancak, Meta Platforms bu teknolojinin geliştirilmesini geri çekmeye karar verdi.

Proje kesinlikle çok iddialı görünse de, 10 milyar dolarlık devasa bir yatırım yaptıktan sonra, 10 yıldan -muhtemelen daha da uzun bir süre- önce bir sonuç alınmasının mümkün görülmediği anlaşıldı. Bu durum şirket hisselerinin 2022 yılı boyunca ciddi oranda değer kaybetmesine neden oldu.

Meta’nın hisse fiyatı | Değeri ne kadar?

Halen, META hisseleri 480 dolar civarında işlem görüyor. Diğer bir deyişle, şirketin değeri 2017’den bu yana yaklaşık üçe katlandı.

Bu, platformun ne kadar başarılı olduğunu ve sosyal medya ve dijital reklamcılık alanında ne kadar büyük bir ilgi uyandırdığını gösteriyor.

Meta hisse fiyatı

Hisselerin durdurulamayan bir şekilde düşmesiyle piyasa değeri %75 düşen META’nın 2022’de dibe vurduktan sonra hızla toparlanması da ayrıca dikkate değer.

Ayrıca, bu bağlamda şirketin güçlü hisse geri alım programına da değinmemiz gerekir. META bu program için 2023 yılı boyunca 40 milyar doları aşkın bir kaynak kullandı ve Şubat 2024’te bu yıl içinde 50 milyar dolarlık yeni bir hisse geri alım programı gerçekleştirileceğini açıkladı. Bütün bunların yanı sıra şirketin 2024’te ilk kez temettü dağıtacak olmasının da dikkate alınması gerekir.

2022’de Dibe Vurdu

Yukarıda belirttiğimiz gibi, hisse fiyatı, çok hızlı büyüme kaydettiği 2015 yılından beri görmediği 90 dolar seviyesine gerileyerek tarihinin en düşük seviyelerine inen META hisselerinin çok önemli bir destek oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Üstelik, ne Cambridge Analytica skandalı ne de Covid’in neden olduğu 2020’deki çöküş, hisse fiyatını bu kadar düşürmedi. Yukarıda belirttiğimiz gibi, 2022 yılında iki faktör bir araya geldi:

 • Gerçekleşmesi uzun yıllar alacak olan Metaverse projesini geliştirmeye devam etmekte ısrar edilmesi. 
 • ABD merkez bankası Fed’in 5 yıl aradan sonra ucuz kaynak dönemini sona erdiren tarihi faiz artışı hamlesi

Facebook’un Hikayesi: Stanford Üniversitesi’nden bir milyardan fazla kullanıcıya

Her şey 2004 yılında Mark Zuckerberg ve üniversitedeki arkadaşları ile birlikte Harvard Üniversitesi’nde “The Facebook” adında bir sosyal ağ oluşturmasıyla başladı. Amaçları öğrencilerin tek bir platformda toplayıp birbirleriyle iletişim kurabilmelerini sağlamaktı ve bu proje tuttu, çünkü platform öğrenciler arasında çok popüler oldu ve kısa sürede Amerika’daki diğer üniversitelerde yaygınlaştı.

Facebook zamanla küresel çapta bir sosyal ağa dönüştü ve platformu kullanıcılar için daha çekici hale getirmek için araçlar eklemeye başladı. Bu araçlar arasında sohbet, duvar, haber akışı ve fotoğraf, video ve genel içerik paylaşma becerisi gibi özellikler bulunuyor.

Platforma reklam eklenmesi, şirketlerin ürün ve hizmetlerini doğrudan kullanıcılara duyurmasına ve daha fazla görünürlük elde etmesine olanak sağladı. Reklam hamlesi aynı zamanda şirket için daha fazla gelir demekti ve Facebook’un durdurulamaz büyümesine kaynak sağladı.

O noktadan itibaren, Facebook inanılmaz bir büyüme kaydetti. 2016 yılının başlarında, platform dünya genelinde bir milyardan fazla kullanıcısıyla dünyanın en büyük ve en popüler sosyal ağı haline geldi.

Cambridge Analytica skandalı.

İngiltere merkezli bir veri analizi firması olan Cambridge Analytica‘nın, on milyonlarca kişinin kişisel bilgilerini izinsiz kullandığının ortaya çıkması, çevrim içi reklam sektöründe büyük bir değişime yol açtı. 

Skandal, 2018’in başlarında ortaya çıktı, Cambridge Analytica’nın 50 milyondan fazla Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini izinsiz ve yasal olmayan bir şekilde elde ettiği ve bu bilgileri, kullanıcıların siyasi görüşlerini tahmin ve manipüle edebilen bir yazılım oluşturmak için kullandığı anlaşıldı. Birçok Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerinin izinleri olmadan nasıl kullanıldığını merak etmesine neden olan bu gelişme ortalığı bayağı karıştırdı.

Sonunda Facebook’un (şimdi Meta) CEO’su, Nisan 2018’de Amerika Birleşik Devletleri Kongresi önünde ifade vermeye çağrıldı.

META’ya Yatırım Yapma Konusunda Görüşler 2024

Daha önce Facebook olarak bilinen Meta Platforms Inc. hisselerine yatırım yapma konusunda analistler farklı görüşlere sahip olsalar da çoğunlukla alım yönünde görüş bildirdiler.

Yahoo Finance portalına göre, META hisselerini değerlendiren 62 analistin önemli bir çoğunluğu hisse alımına sıcak bakıyor. Daha detaylı ifade etmek gerekirse, 50 analist alım (veya agresif alım) tavsiyesinde bulunurken, sadece 7 analist hisseleri tutmayı, geri kalanı ise satmayı tavsiye ediyor.

Bütün olarak değerlendirildiğinde, 1’in agresif alış ve 5’in agresif satış tavsiyesini gösterdiği 1 ile 5 arası bir ölçekte, hissenin aldığı ortalama puan 1.8 seviyesindedir.

META hisse
Kaynak: Yahoo Finance

Buna rağmen, şirketin 2024’ün ilk çeyreğinde açıkladığı finansal sonuçların , 2022’de dibe vurmasının ardından yıllar sonra ilk kez yakaladığı büyüme trendine çok yakın olması, META hisselerin yakından incelemeye değer olduğunu gösteriyor.

Şirketinin karı gibi, brüt gelirinin de son çeyrekten daha düşük olmasına rağmen, aradaki fark sadece önemsiz bir gerileme gibi görünüyor. Her iki verinin de önceki çeyreklerin sonuçlarından daha yüksek olması bunu doğruluyor. META’nın net karının, 2023’ün aynı dönemine göre %117 artışla 12.4 milyar dolara ulaşması da zaten bunun bir göstergesi. 

Anlaşılacağı üzere, beklentilere kıyasla HBK’nin arttığını gösteren hisse başına kar da buna işaret ediyor. Aslında, 4.30$/hisse olan hisse başına tahmini kazanç 4.71$/hisse olarak geçekleşti. 

Diğer FAANG Şirketleri Neler?

FAANG bildiğimiz gibi her biri kendi alt sektörünün lideri olan büyük sermayeli teknoloji şirketlerinden oluşmaktadır.

FAANG şirketleri ve bilgi edinebileceğiniz makaleler:

META’ya Yatırım Yapmanın Artıları ve Eksileri

Daha önce Facebook olarak bilinen Meta Platforms’a yatırım yapmanın, avantajları ve dezavantajları vardır. İşte dikkate alabileceğiniz bazı artılar ve eksiler:

ArtılarEksiler
✅ RRSS’te Pazar hakimiyetiGizlilik ile ilgili endişeler birçok genç kullanıcıyı
web 3 ve blockchain veri alternatiflerine yönlendirebilir.
Dijital reklamcılığın, özellikle RRSS’in kralı.❌ Düzenleme ve devlet denetimi, Avrupa’daki yeni
DMA (Dijital Piyasalar Yasası) gibi
✅ Birçok tamamlayıcı iş kolunda çeşitlendirilmiş gelir akışlarıReklama bağımlılık.
Sürekli yenilik.
✅ Metaverse macerasına rağmen, güçlü finansal yapı.

Sonuç olarak, daha önce META’ya yatırım yaptınız mı yoksa bu makaleyi okuduktan sonra META hisseleri almanın zamanının geldiğini mi düşünüyorsunuz? Hala sosyal ağların kraliçesi olmasına rağmen, META’nın bunun çok daha ötesine geçen bir şirket olduğunu unutmayın: Teknolojik geleceği araştırmaya devam eden dünyadaki birkaç şirketten biridir.

İlgili Makaleler