Temettü Alma Şartları: Temettü Hakkı Kazanma Tarihi (Record Date)

Temettü hakkı kazanma tarihi, piyasanın kapanışında, her yatırımcının temettü dağıtımına yönelik pozisyonlarının belirlendiği gündür.

Yani, belirli bir firmanın temettüsünü alma hakkına sahip olan hisse sahiplerinin kaydedildiği gündür.

Temettü hakkı kazanma kavramı, dünyadaki tüm borsalarda karşımıza çıkan uluslararası bir kavramdır. Yatırımcılar temettü ödemesine erişebilmek için belirlenen bu tarihte seans kapanışına kadar şirketin hisse senetlerine sahip olması gerekmektedir. Temettü dağıtım tarihi, hak kazanma tarihi ve ödeme tarihi şirketin genel kurulunda görüşülüp kabul edilerek KAP duyurusu ile kamuoyuyla paylaşılır ve Borsa İstanbul’a bildirilir.

Temettü Hakkı Kazanma Tarihi

Temettü Hakkı ile İlgili Tarihler

Temettü ödemesi almak için aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurmalıyız:

  • Temettü hakkı kazanma tarihi: Bu tarih şirketin genel kurulunda belirlenir ve bir duyuru ile kamuoyuyla paylaşılır. Temettü ödemesi alabilmek için bu belirtilen tarihte seans kapanışında hesabınızda temettü veren şirketin hisse senedinden kaç adet var ise o adet üzerinden temettü almaya hak kazanırsınız. Temettü veren X şirketinin hisse fiyatının 10 TL olduğunu ve hisse başı 1 lira temettü ödemeye karar verdiğini düşünelim. Hesabınızda bu hisseden 100 adet olduğunda 100 X 1= 100 TL temettü almaya hak kazanırsınız. Bu tarihten sonra hisse senedini alan yatırımcılar temettü hakkı elde edemezler. Ancak, bu tarihin ertesi günü hisse senedini satsanız bile yine de temettü ödemesi alabilirsiniz.
  • Temettünün hesaba geçtiği tarihi: Temettü ödemeleri bu tarihte hisse senedi sahiplerinin hesaplarına transfer edilir. Bu tarihte hisse senedinin fiyatı verilen temettü tutarı kadar düşer. Yukarıdaki örnekten devam edersek; bir önceki gün seansında 10 TL’den kapanan hisse temettü ödeme günü 1 lira temettü verdiğinde 9 TL’den güne başlar. Ancak bugün hesabınıza tranfer edilen temettü ile sadece herhangi bir hisse senedi alabilirsiniz. Nakit olarak hesabınıza 2 iş günü sonra geçer ve buna t+2 denir. Ayrıca temettü hakkı kazanma tarihi ile temettülerin hesaba geçtiği tarih arasında farklı süreler olabilir. Şiketin KAP duyurularından bunu takip etmek gerekir.
  • Temettü ödeme günü: Temettü ödemeleri hissedarların hesaplarına transfer edildikten 2 iş günü sonra nakit olarak çekilebilir. Bir hisse senedini sattığınızda nakit olarak hesabınıza geçmesi nasıl 2 iş günü sürüyorsa temettü ödemelerinde de durum aynıdır. t+2’de temettüler nakit olarak çekilebilir.

Aşağıdaki grafikte X şirketinin temettü ödeme tarihlerini örnek olarak görebilirsiniz:

Temettü hakkı kazanma tarihi Temettünün hesaba geçtiği tarihiTemettü ödeme günü
Bu tarihte kesinlikle temettü ödeme yapacak hisse senedine sahip olmak gerekir. Örnek olarak bunu pazartesi günü diye düşünebilirsiniz. Bu hisseyi satın almak için son gündür.Bu tarihte temettü, yatırımcıların yatırım hesabında yer alır ama nakit olarak henüz hesaba geçmemiştir. Bunu salı günü olarak düşünebilirsiniz.2 iş günü sonra ise temettüler nakit olarak hesabınızda kullanılabilir hale gelir. Salı günü hesaba yatan temettüler 2 iş günü sonra yani perşembe günü nakit olarak çekilebilir.

Örnekte belirtilen tüm tarihlerin iş günü olduğunu varsaydığımızı belirtmek önemlidir. Bu anahtar günler arasında bir hafta sonu veya tatil olması durumunda günler kayabilir.

Borsa İstanbul’da ve Avrupa borsalarında 2024 yılında en yüksek temettü verimine sahip hisse senetlerini öğrenmek isterseniz buradaki makalemizi okuyabilirsiniz: En İyi Temettü Hisseleri (2024): Türkiye ve Avrupa

Sıkça Sorulan Sorular

Hisseleri ne zaman satıp temettü toplamaya devam edebilirim?

Hisselerinizi temettü dağıtım tarihinde (ex-dividend date) veya sonrasında istediğiniz zaman satabilirsiniz.

Temettü hakkı kazanma tarihine (record date) ulaştığımızda ne olur?

Temettü hakkı kazanma tarihine (record date) ulaşıldığında şirket temettü alacak hissedarların listesini oluşturur.

Tüm şirketler temettü öder mi?

Hayır. Bazı şirketler karlarını daha hızlı iş büyümesine yatırmayı tercih eder.

İlgili Makaleler