Fiyat Kazanç Oranı Nedir?

Fiyat kazanç (F/K) oranı, temel analizde yatırımcıların sıklıkla kullandığı bir metriktir. F/K oranı, bir şirketin hisse başına düşen kârının hesaplanmasıyla oluşur. Bu makalede “fiyat kazanç oranı nedir” sorusuna cevap arayarak bu oranın formülüne ve nasıl yorumlandığına göz atacağız.

Fiyat kazanç oranı, bir hisse senedi satın alırken yapılan yatırımın ne kadar sürede geri kazanılabileceğini bize söyler.

fiyat kazanç oranı nedir

Örneğin, F/K oranı 11 ise bu yıl için beklenen kârların gelecekte de sürdürülmesi durumunda, yatırımcının hisse senedini satın almak için ödediği miktarı 11 yıl içinde geri kazanacağı anlamına gelir.

Başka bir deyişle, fiyat kazanç oranı, işletmenin kârının firmanın kotasyonuna kaç kez dahil olduğunu yansıtır. Dolayısıyla, örneğin 9 oranı, hisse başına fiyatın kâr bazında dokuz katına eşit olduğu anlamına gelir.

Bu oran, temel analiz için de önemli bir parçadır. Temel analiz, bir hisse senedinin teorik fiyatını şirketin belirli finansal verileri ışığında belirlemeye çalışan bir analiz yöntemidir.

👉‍‍ Eğer temel analiz hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız bu makalemize de göz atabilirsiniz: Borsada Temel Analiz: Oranlar, Yöntemler ve Şirket Türleri

Fiyat Kazanç Oranı Nedir: Formül ve Hesaplama

Daha önce belirttiğimiz gibi, F/K oranı, hisse fiyatının hisse başına kâra bölünmesi sonucunda hesaplanır. Ancak, şirketin piyasa değerini net kâra bölersek de aynı sonucu elde ederiz.

Hisse başına fiyatın piyasa değeri ile hisse sayısının bölümüne ve hisse başına kârın net kâr ile hisse sayısının birbirine bölünmesine eşit olduğunu hatırlayalım.

Yani, bu açıklamalar ışığında aşağıdaki formüle ulaşabiliriz:

f/k formülü

Hisse başına kârı hesaplarken, son döneme ait şirket verileri kullanılabilir. Ancak, aynı döneme ait olmayan iki veriyle karşı karşıya da kalabiliriz. Örneğin, bir şirketin 2020 yılına ait hisse başına fiyatı ile 2019’a ait hisse başına kâr verisi gibi.

Bu sorunu çözmek için, şirket için tahmin edilen kâr verisini kullanabiliriz. Yukarıdaki örneği referans alırsak ve 2020’nin Temmuz ayındaysak, o yılın sonu için hisse başına kârı öngörmeye çalışırız. Diğer bir deyişle, bir önceki yılın hisse başına kâr verisini kullanmaktan kaçınmamız gerekir.

F/K Oranı Nasıl Yorumlanır?

Fiyat kazanç oranının analizi, şirketin ait olduğu sektör gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Yani, sektör gibi faktörlerin eşit olduğu diğer şirketlerle bir karşılaştırma yapılmalıdır. Ayrıca, şirketin kendi tarihsel ortalamasını bilmek de önemlidir.

Başka bir önemli nokta, belirli bir tür hissenin yatırımcılar tarafından aşırı değerlendirildiği bir dönemden geçip geçmediğini belirlemektir. Örneğin, teknoloji şirketlerinin bir patlama yaşadığı ve daha fazla değerleme aldıkları için fiyatlarının da yükseldiği ve dolayısıyla F/K oranlarının da yükseldiği dönemler olabilir.

Ayrıca, bir şirket büyüdüğünde, genellikle yüksek bir F/K oranına sahip olur. Bu durum, daha köklü bir şirkette daha farklı olabilir.

Bunun haricinde, F/K oranı için ABD borsasının tarihi değeri olan 15 oranı genellikle referans alınır. Bu referans noktasını göz önünde bulundurarak F/K oranının çok yüksek olması, hisse fiyatının aşırı değerlendiği anlamına gelebilir.

Eğer bu oran düşükse, örneğin 10’un altında ise hisse değerinin düşük olduğu, yani ucuz olduğu anlamına gelebilir. Ancak, yukarıda da değindiğimiz gibi F/K oranı şirketin içinde bulunduğu ortama, sektöre ve şirketin kendine özgü durumu göz önünde bulundurularak analiz edilmelidir.

İlgili Makaleler