Warren Buffett Kimdir?

30 Ağustos 1930’da Omaha, Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan Warren Buffett, 20. yüzyılın en başarılı yatırımcılarından biri olarak kabul edilir. Filantropik çalışmalarıyla da tanınan Buffett, servetinin yarısından fazlasını Bill ve Melinda Gates Vakfı’na bağışlama sözü vermiştir. Halen Berkshire Hathaway şirketinin CEO’su, başkanı ve en büyük hissedarı olan Buffett, Forbes listesine göre 65,6 trilyon dolarlık servetiyle dünyanın en zengin üçüncü kişisi konumundadır.

Warren Buffett

Yatırım Felsefesi: “Omaha Kahini”

“Omaha Kahini” olarak da bilinen Warren Buffett, mütevazı yaşam tarzıyla tanınır. 1958’de satın aldığı evde yaşamaya devam eden Buffett, seviyesindeki birçok yöneticiye kıyasla çok daha düşük bir maaş alır.

Buffett’ın yatırım felsefesi, piyasa fiyatı gerçek değerinin altında olan şirketleri tespit etmeye odaklanan “değer yatırımı” yaklaşımına dayanır. Uzun vadeli perspektifle hareket eden Buffett, sağlam rekabet avantajlarına sahip, istikrarlı ve başarılı sonuçlar üreten şirketlere yatırım yapmayı tercih eder. “Sadece anlayabildiği ve analiz edebildiği basit işlere yatırım yaptığını” belirten Buffett için, yönetim ekibinin kalitesi de büyük önem taşır.

Buffett, hedef fiyatının altında cazip bir fiyata sahip şirketleri ararken, aynı zamanda biraz pahalı olsa bile gerçekten iyi bir şirkete yatırım yapmanın her zaman daha avantajlı olduğuna inanır. Bu yaklaşımını şu ünlü sözüyle özetler:

Ortalama bir fiyata çok iyi bir şirket satın almak, çok iyi bir fiyata ortalama bir şirket satın almaktan daha iyidir.

Buffett’ın yatırım stratejisi, sektörlerinde rekabet avantajına sahip iyi şirketleri bulmak, uzun vadede elde tutmak,temettülerden yararlanarak daha fazla hisse satın almak ve çeşitlendirme yapmamaktan oluşur.

Buffett’ın en bilinen yatırımlarından biri olan Coca-Cola, onun yatırım felsefesini en iyi şekilde örnekler. Buffett’a göre Coca-Cola, güçlü marka imajı ve sadık müşterileriyle piyasadaki en güçlü şirketlerden biridir. Tüketicilerin Coca-Cola tüketmekten asla vazgeçmeyeceğini ve işletmenin gelecekte de sürdürülebilir olacağını düşünen Buffett, bu yatırımıyla değer yatırımı yaklaşımının başarısını kanıtlamıştır.

👉 Yatırım felsefesi hakkında daha fazla bilgi edinin: Borsada Temel Analiz: Oranlar, Yöntemler ve Şirket Türleri

Berkshire Hathaway: Başarı Hikayesi

1962 yılında tekstil şirketi Berkshire Hathaway’in hisselerini satın almaya başlayan Warren Buffett, 1965’te şirketin çoğunluk hissesine sahip oldu. Başlangıçta tekstil işini sürdüren Buffett, 1967 yılından itibaren şirketi sigorta ve diğer yatırım alanlarına genişleterek farklı sektörlere büyük yatırımlar yaptı. 1965 yılından bu yana yatırımlarını yoğunlaştırdığı Berkshire Hathaway, bir holding şirketi haline geldi.

Buffett, özellikle Berkshire Hathaway’deki başarısıyla ün kazandı. 1965 ve 2009 yılları arasında hisselerinde %21,4 kazanç elde ederken, aynı dönemde S&P 500 endeksi %9,3 getiri sağladı. Bu olağanüstü sonuçlar, Buffett’ın piyasayı sistematik olarak geride bıraktığını gösteriyor. Bu süre zarfında, Buffett’ın şirketinin hisse senedi değeri 9 dolardan 84.467 dolara yükseldi.

Buffett’ın Berkshire Hathaway aracılığıyla yatırım yaptığı başlıca şirketler arasında The Coca-Cola Company, Moody’s,The Washington Post Company, Heinz ve Burlington Northern Santa Fe Corporation bulunmaktadır.

Warren Buffett’ın Yatırım Yolculuğundaki Dönüm Noktaları

Warren Buffett’ın yatırımcı olarak kariyerindeki önemli olaylar şunlardır:

 • 11 yaşında ilk hisselerini satın aldı: Cities Service şirketinin hisselerini alıp fiyatı artmadan önce kârla satması,Buffett için ilk yatırım dersini oluşturdu.
 • 1950’de Columbia İşletme Okulu’na kaydoldu: En büyük ilham kaynaklarından biri olan Benjamin Graham’ın ders verdiği Columbia İşletme Okulu’na kaydolan Buffett, 1952’de Graham’ın yanında çalışmaya başladı. Buffett,kendisini “Fisher’ın %15’i ve Graham’ın %85’i” olarak tanımlar.
 • 1956’da kendi şirketini kurdu: Buffet Associates Ltd. adlı şirketini kendi ve arkadaşlarının sermayesiyle kuran Buffett, sadece 5 yıl içinde %251 kâr elde etti.
 • 1965’te Berkshire Hathaway’i satın aldı: Tekstil şirketi Berkshire Hathaway’i satın alan Buffett, bu şirketi daha sonra yatırımlarını birleştirmek ve yönetmek için kullandı.
 • 80’ler ve 90’larda önemli yatırımlar yaptı: Nebraska Furniture Mart ve Scott & Fetzer şirketlerini satın alan Buffett, aynı zamanda Coca-Cola’ya ilk yatırımını gerçekleştirdi.
 • Charlie Munger ile tanıştı: Charlie Munger, Berkshire Hathaway’in başkan yardımcısı olarak Buffett’ın en yakın iş ortağı oldu ve şirkette önemli bir rol üstlendi.
 • 2009’da Burlington Northern Santa Fe’yi satın aldı: Berkshire Hathaway aracılığıyla Burlington Northern Santa Fe demiryolu şirketini 44 milyar dolara satın alan Buffett, hayatının en büyük satın almasını gerçekleştirdi.
 • 2013’te Heinz’ı satın aldı: Berkshire Hathaway, 2013 yılının Şubat ayında Heinz’ın satın alımını tamamladı.

Warren Buffett: Gazete Editörü Kimliğiyle

Buffett, tutkulu bir gazete okuyucusudur. On üç yaşındayken babasının Cumhuriyetçi Kongre üyesi olduğu Washington’da The Washington Post gazetesini dağıtmıştır. Otuz yıl sonra, 1973’te The Washington Post’un hisselerini satın aldı ve bir yıl sonra finans komitesinin başkanı Catherine Graham ve efsanevi editörün oğlu Donald E. Graham’ın iş danışmanı olarak atandı.

Bilgiye olan ilgisi, onu Washington Post Company’nin çoğunluk hissedarı haline getirdi. Bu şirket, Newsweek dergisi, altı televizyon kanalı ve kablo televizyonunun yanı sıra Buffalo News gazetesinin de sahibidir. Buffett, Buffalo News’i gazetecilik sektörünün liderlerinden biri ve Amerika’nın en “haberlerle dolu” gazetesi haline getirmiştir.

Warren Buffett ve Business Wire

Buffett, son zamanlarda Business Wire’ın satın alınmasıyla gündeme geldi. 1961 yılında gazeteci Lorry I. Lockey tarafından kurulan Business Wire, kurumsal haber dağıtımı ve multimedya hizmetlerinde dünya lideridir. Bu önemli satın alma, Business Wire ve Lockey’in yönetim ekibi için büyük bir başarı anlamına gelirken, Buffett için de Berkshire Hathaway portföyüne önemli bir katkı sağlamıştır.

Buffett, Business Wire’ın önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu ve Berkshire Hathaway portföyünü oluşturan kârlı şirketlerin profiline tam olarak uyduğunu belirtmiştir. “Business Wire’ın bir şirket mücevheri olduğunu hızla fark ettik. Tüm yatırım stratejilerimizdeki birincil kriterimiz, şirketin yönetim ekibinin değerlendirmesidir. Business Wire’ın yöneticilerinin geniş deneyimi, bu satın almayı belirleyici kıldı” şeklinde konuşmuştur.

Warren Buffett: Yatırımcı Kimliğiyle

Warren Buffett, kendisini en iyi danışman ve yatırım danışmanı olarak görür ve bir zamanlar “Wall Street, Rolls Royce sürücülerinin metro kullananlardan tavsiye aldığı tek yerdir” demiştir.

Buffett efsanesinin ardında, kendine güvenen, son derece mantıklı ve bize finans ve yönetim bilimi hakkında kapsamlı bir ders veren muazzam bir deneyim birikimi yatar. Yatırım yaklaşımını “değer yatırımı” üzerine kurmuştur; değeri düşük şirketleri satın alır ve onları uzun vadede elinde tutarak servetini katlanarak artırır.

Sık sık belirttiği gibi, “sadece anladığım işlere yatırım yaparım”. Acele etmez ve fırsat ortaya çıkana kadar nakit pozisyonda bekler. Buffett, kanıtlanmış başarıya sahip, yetenekli bir yönetim ekibi olan, pazarda rekabet avantajı bulunan ve marka imajı sağlamlaşmış şirketler arar. Bu tür şirketleri satın almak için mali bilgilerini titizlikle analiz eder ve fiyatını geçmiş değerlerle karşılaştırır. Hisse başına defter değeri (Book Value Per Share), öz sermaye karlılığı (ROE) ve şirketin borçlanma seviyesine özellikle dikkat eder. Yatırımın disiplin, sabır, bilgi ve sağduyu gerektirdiğini vurgular.Buffett için mantığın kullanılması ve makul olanın uygulanması temel prensiptir.

Warren Buffett: Kişisel Hayatı

“Gerçekten hayatımı seviyorum. İstediğim şeyi yapmak için düzenleyebildim.” 1930’da Omaha, Nebraska’da doğan Buffett, Nebraska Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Columbia Üniversitesi’nde Ekonomi yüksek lisansı yaptı ve Wharton Üniversitesi’nden mezun oldu. Büyük servetine rağmen mütevazı bir yaşam tarzı sürdürür. Kendi arabasını kullanır ve hala elli yıl önce 31.500 dolara satın aldığı Omaha’daki evinde yaşar. Yıllık maaşı 100.000 dolar olup, Fortune 500 listesindeki en düşük maaşlı CEO’dur. Kendi vergi beyannamesini kendisi hazırlayan tek milyarderdir.

Warren Buffett: Yönetici Olarak

Her ne kadar yatırımcı kimliğiyle tanınsa da Buffett aynı zamanda yetenekli bir yöneticidir. Basit olanı benimser ve karmaşık olanı reddeder. Yöneticilerinden hissedarlara eksiksiz, açık ve dürüst bilgi verme sorumluluğunu çok ciddiye almalarını ister. Şeffaflığın, bazı şirketlerin yöneticilerinin hissedarları süslü raporlarla boğarken, aynı zamanda önemli bilgileri paylaşmaktan kaçınması anlamına gelmediğini vurgular.

Buffett, Berkshire Hathaway’in hissedarlarını şirketin sahibi olarak görür ve onlara kendisinin de bilgilendirilmek isteyeceği her türlü bilgiyi sunar. “İyi işe al ve az yönet” prensibiyle hareket eden Buffett, yöneticilerinin şirketin sahipleri gibi davranmalarını ve hisse değerini artırma hedefini göz önünde bulundurmalarını bekler.

Buffett, şirketleri satın alır ve mevcut yönetim ekiplerini korur, bu da günümüzde nadir görülen bir yaklaşımdır.Güvendiği insanları seçer ve onlara şirketlerini satın almadan önce nasıl yönetiyorlarsa öyle devam etme izni verir.”İnsanları değerlendirirken özellikle üç nitelik ararım: dürüstlük, zeka ve enerji. Eğer ilkine sahip değilseniz, diğer ikisi size hiçbir şey kazandırmaz” der.

Teorisi ve pratiği, kendini en iyilerle çevrelemektir ve yöneticileri etkileyici bir iş insanları grubu oluşturur. Çoğu büyük şirket, yöneticilerini 65 yaşına geldiklerinde emekliye ayırırken, Buffett’ın yöneticileri onun gözünde “yüz yaşına kadar görevlerine devam edebilirler.”

Almancada para kazanmak “verdienen” olarak ifade edilir ve bu “hak etmek”, “kendi çabalarıyla elde etmek” anlamına gelir. Amerikalılar ise “para yaparlar” (make money) derler. Bu portreye bakıldığında, Buffett’ın başarısını hak etme konusunda net bir fikre sahip olduğu görülmektedir. “Bana kahramanlarını söylersen, hayatında nasıl gideceğini söyleyebilirim” sözüyle de bunu özetler.

Warren Buffett Yöntemi

Warren Buffett’ın yatırım stratejisi, değer yatırımı felsefesi üzerine kuruludur ve uzun vadede istikrarlı getiri elde etmeyi hedefler. Buffett’ın yatırım yapmadan önce dikkate aldığı temel prensipleri şu şekilde özetleyebiliriz:

İş Prensipleri:

 • İş modeli basit ve anlaşılır mı?
 • Şirketin istikrarlı bir geçmiş performansı var mı?
 • Uzun vadede olumlu büyüme beklentileri mevcut mu?

Yönetim Prensipleri:

 • Yönetim rasyonel kararlar alıyor mu?
 • Hissedarlara karşı dürüst ve şeffaf mı?
 • Kurumsal zorunluluklara karşı direnebiliyor mu?

Finansal Prensipler:

 • Sermaye üzerindeki getiri oranı nedir?
 • Şirketin “sahip kazançları” nelerdir? (Net gelir – temettüler)
 • Kar marjları tatmin edici düzeyde mi?
 • Şirket, her bir birikmiş dolar için piyasa değerinin en az bir dolarını oluşturmuş mu?

Değerleme Prensipleri:

 • Şirketin gerçek değeri nedir?
 • Hisse senetleri, gerçek değerinin önemli ölçüde altında bir fiyattan satın alınabilir mi?

Warren Buffett’ın yatırım yaklaşımı, bu prensipler ışığında değer yaratma potansiyeli yüksek şirketleri belirlemeye ve uzun vadeli yatırımlar yaparak bu değerden yararlanmaya odaklanır. Buffett’ın başarısı, bu prensiplere bağlı kalarak disiplinli ve sabırlı bir yatırım stratejisi izlemesinden kaynaklanır.

İlgili Makaleler