Büyüme Hisseleri Nedir?

Finans dünyasında “büyüme hisseleri”, genişleme aşamasında olan ve bu nedenle fiyatının zamanla artmaya devam etmesi beklenen şirketlerin hisselerine verilen addır.

Aslında, finans dünyasında, büyüme hisseleri (growth stocks) hisse senetlerinin bir türü değildir. Ancak, pratikte yatırımcılar için farklı bir tür olduğunu söyleyebiliriz çünkü bu hisseleri piyasalardaki diğer hisselerden ayıran bazı özellikler bulunmaktadır.

Yatırımcılar bu tür hisselerden bahsederken genişleme aşamasında olan yani büyüme fazındaki şirketlerin hisselerinden bahsederler. “Büyüme” veya “growth” teriminin kullanılmasının nedeni ise bu tür şirketlerin projeksiyonları göz önüne alındığında zamanla daha da büyüyebileceğinin öngörülmesidir.

büyüme hisseleri

Genellikle büyüme hisseleri, girişimcilik ve start-up dünyasıyla çok yakından ilişkilidir. Yeni doğmuş ve borsaya çıkmak için yeterli potansiyele sahip olan bu şirketler, büyüme hızları ve dolayısıyla kârlılık oranları genellikle piyasanın ve özellikle belirli diğer hisse türlerinin sunduğu potansiyel ve getiriden daha yüksektir.

Bu kapsamda, projeksiyonları genellikle analiz ettiğimizde oldukça iyimser ve cazip olur.

Öte yandan, bu tür hisselerin yatırımcılar için daha fazla risk taşıdığını belirtmek gerekir. Diğer bir deyişle, büyüme hisseleri genellikle daha volatilitesi yüksek şirketlere ve dolayısıyla daha hassas olanları kapsar. Bunun nedeni ise çoğunlukla yeni ve inovatif ürünleri olan şirketler büyüme hisselerinin kapsamına girmektedir.

Büyüme Hissesi vs Değer Hissesi

Borsadan ve özellikle hisse senedi yatırımlarından bahsederken, büyüme hissesi veya değer hissesi gibi kavramları duymak oldukça yaygındır.

Büyüme hisseleri (growth stocks), genellikle genişleme aşamasında olan şirketlerin hisseleridir. Yani, bu şirketler finansal büyüme aşamasındadırlar. Genellikle bu hisseler, yeni kurulan start-up’lar ve şirketlerle ilişkilidir. Kârlılık genellikle yeniden yatırıma dönüştürülür ve piyasaya bağlı olarak, diğer hisselere göre daha yüksek kâr veya zarar olasılığı sunarlar.

Değer hisseleri ise büyüme hisselerinin aksine, teorik olarak piyasadaki değerlerinin altında bir değer sunan şirketlerin hisseleridir. Değer yatırımı yapanlar, bu tür hisselerin zamanla değer kazanabileceğini düşünürler ve bu nedenle, bunu bir değer olarak gördükleri için uzun vadede yatırım yaparlar. Bu tür hisseler, daha sınırlı bir potansiyele sahip olup genellikle daha stabil olurlar.

Görüldüğü gibi, tamamen farklı iki kavramdan bahsediyoruz. Büyüme hisseleri, daha büyük bir risk alarak daha büyük bir potansiyel kâr elde etme imkanı sunar. Bir bakıma, yatırımcıların “piyango” dediği şeyi temsil eder çünkü şirketin piyasada patlama yapması ve böylece hissesinin borsada onunla birlikte büyük yükselişe geçmesi beklenir.

Öte yandan, değer hisseleri farklı bir davranış sergiler. Şirketlerin bilançoları, gelir tabloları ve şirketin gerçek durumu hakkında bilgi verebilecek diğer unsurlar analiz edilip, yatırımcının “gerçek değer” olarak düşündüğü değerin altında bir piyasa fiyatında olan hisseler tespit edilebilir. Bu senaryoda, değer yatırımcıları, hissenin bu tamamlayıcı analizlere göre gerektiği kadar değer kazanması amacıyla uzun vadede yatırım yaparlar.

👉 Değer hisseleri hakkında derinlemesine bilgi almak için bu makalemize göz atabilirsiniz: Değer Hisseleri Nedir?

Büyüme Hisseleri Nasıl Tespit Edilir?

Büyüme hisselerini öğrendikten sonra muhtemelen kendinize şu soruyu soruyorsunuzdur: Hangi hissenin bir büyüme hissesi olduğunu nasıl bilebiliriz?

Bu noktada, bir büyüme hissesini tespit etmek için birden çok veriyi analiz etmek gerekmektedir.

Yukarıda bir büyüme hissesi veya şirketinin genellikle teknoloji sektörüne bağlı, finansal genişlemede olan ve yürüyecek daha çok yolunun bulunduğu bir start-up’lardan oluştuğundan bahsetmiştik.

Ancak, Amazon’un birçok analist tarafından bir büyüme şirketi olarak kabul edilmesi sizi biraz şaşırtabilir.

Bu bağlamda, analistler şirketi analiz etmeyi, vizyonunu ve stratejisini görmeyi ve sonuç olarak her durumu özel olarak analiz etmeyi tercih etmişlerdir. Bu, bir hissenin büyüme hissesi olup olmadığını bulabilmenin tek yoludur.

Belirttiğim gibi, Amazon büyük bir şirkettir ve start-up olarak değerlendirilemez. Ancak, Amazon temettü dağıtmayan ve her şeyi yeniden yatırımda kullanan bir şirkettir. Ayrıca, pazar lideri konumunda olmasına rağmen büyümeye devam eden ve önümüzdeki yıllarda da büyümeye devam etmeyi planlayan bir şirkettir. İşte bu yüzden birçok analist onu bir büyüme şirketi olarak kabul eder.

Aynı şekilde, kurumların oluşturduğu endeksleri analizlerde kullanabiliriz. BME Growth, MSCI Growth ve diğer firmalar, büyük potansiyele sahip büyüme şirketlerini içeren endeksler oluşturmuştur. Ayrıca, bu da bize birkaç büyüme hissesini seçme veya riski çeşitlendirmek için endeks yatırımı yapma imkanı sağlar. Bu kapsamda, bu tür hisselerin risk oranının yüksek olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekmektedir.

Bir başka seçenek olarak, büyüme hisselerine yatırım yaptığını söyleyen birçok yatırım fonu bulunmaktadır. Bunlara yatırım yaparak, teorik olarak büyüme hisselerine yatırım yapmış oluruz ve fonun getirisi oldukça iyi olabilir.

Sonuç olarak, bir şirketin veya hissenin “büyüme (growth)” sınıfında girip girmeyeceği, her zaman şirkete bağlıdır. Belirttiğimiz çeşitli değişkenlere (projeksiyonlar, strateji vs.) bağlı olarak, şirketin bu sıfatı alıp alamayacağını veya aksine, ona başka bir sıfat atfetmemiz gerekip gerekmediğini belirleyebiliriz.

 👉Borsa endeksleri hakkında daha detaylı bilgiye bu makalemizden ulaşabilirsiniz: Borsa Endeksi Yatırımı Nasıl Yapılır: Fonlar ve ETF

İlgili Makaleler