FED Toplantı Takvimi: 2024 Yılında Faizler Düşecek Mi?

FED (Federal Reserve System), Amerika Birleşik Devletleri’nin merkez bankasıdır. Dünyanın en etkili kurumlarından biri olan FED, aldığı kararlarla piyasalar için kritik bir öneme sahiptir. FED’in ne olduğunu, önceki kararlarını, FED toplantılarının piyasalar üzerindeki etkisini ve 2024 için FED toplantı takvimini inceleyelim.

FED

FED takvimi kapsamında sadece bir sonraki toplantısında değil, yılın geri kalanında ne kararlar alabileceğine de göz atalım. Hiç şüphesiz, bu, sadece piyasaların gelişimini doğrudan etkilediği (hisse senetleri, dövizler, endeksler) için değil, aynı zamanda ekonomiyi de etkilediği için yatırımcıları en çok ilgilendiren konulardan biridir.

FED Takvimi: FOMC Toplantıları

Federal Rezerv (FED) takvimlerine göz atmadan önce toplantıları daha iyi anlamak için aşağıdaki dört kavrama göz atmamız gerekiyor:

 • FOMC (Federal Open Market Committee): FED’in Açık Piyasa Komitesi’dir. Bu komite 12 üyeden oluşur. Komitenin en önemli sorumluluğu para politikası stratejileridir ve ulusal hedeflere ulaşabilmek için bu stratejileri belirlemektir. Komite yılda 8 kez, yaklaşık her 6 haftada bir Washington’da toplanır. Genellikle, toplantıların bazılarından sonra bir basın toplantısı düzenler.
 • FED Tutanakları: FOMC’nin toplantılarında ele aldığı tüm konuların ayrıntılı özetini içerir. Tutanaklar, her FOMC toplantısından 3 hafta sonra FED’in resmi sitesinde yayınlanır ve toplantılara katılan tüm üyelerin görüşlerini içerir.
 • Bej Kitap: FOMC’nin kararlar almak için toplantılarında kullandığı bir veri setidir. FOMC toplantılarından yaklaşık 2 hafta önce FED’in resmi sitesinde yayınlanır.
 • Dot-Plot: Dot plot, üzerinde bir dizi noktanın bulunduğu bir grafiktir. Bu grafik, her Federal Rezerv toplantısından sonra ücretsiz olarak yayınlanır ve her üyenin yılın geri kalan aylarında ve sonraki yıllarda faiz oranlarının artıp azalacağı, faizin ne düzeyde hareket edeceğine dair düşüncelerini yansıtır. 2011 yılının sonlarında Ben Bernanke’nin başkan olduğu dönemde ortaya çıktı.

2024 Yılı FED Toplantı Takvimi

FED yılda 8 kez toplanır ve toplantılar arasında yaklaşık 40 gün vardır. Şimdi, 2024 yılı için FED toplantı takvimine bakalım.

 • 30-31 Ocak
 • 19-20 Mart
 • 30 Nisan-1 Mayıs
 • 30-31 Temmuz
 • 17-18 Eylül
 • 6-7 Kasım
 • 17-18 Aralık

Merkez bankası politikalarıyla ilgileniyorsanız, bir sonraki AMB toplantısını öğrenmek için takvimimize de bakabilirsiniz.

2023’teki FED Toplantılarında Yüzde Kaç Faiz Artışı Oldu?

Ocak ayındaki yılın son toplantısında, faiz oranlarının değişmeden tutulduğu yeni aşama onayladı. Bu, Mart 2022’den itibaren gerçekleştirilen 11 ardışık faiz artışından sonra üçüncü ardışık duraklama dönemine işaret etmektedir.

Yani, Federal Rezerv, Mart 2022’den itibaren faiz oranlarını 11 kez artırdı ve bu artış döngüsünü Temmuz 2023’te durdurdu.

Mayıs 2024 FED Toplantısı

Federal Rezerv Komitesi, maksimum istihdam ve %2 enflasyon hedeflerini desteklemek amacıyla federal fonlar oranını %5,25 ile 5,5 arasında tutma kararı aldı. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Haziran toplantısında faiz artırımının olası olmadığını açıkça belirtti. Powell, “Bir sonraki politika faiz hamlesinin artış olacağını düşünmüyorum. Olası değil,” dedi. Powell, faiz artırımının ancak mevcut politika duruşunun zamanla enflasyonu %2 hedefine indirmek için yetersiz olduğuna dair ikna edici deliller olduğu takdirde düşünüleceğini belirtti.

Ayrıca, Fed menkul kıymet varlıklarının azaltılmasını yavaşlatacak, Hazine tahvili itfalarının aylık limitini 60 milyar dolardan 25 milyar dolara düşürürken, ajans borçları ve mortgage destekli menkul kıymet itfalarını 35 milyar dolarla sınırlı tutacak. Bu yaklaşım, enflasyonu hedef seviyeye döndürme konusundaki güçlü taahhütlerini yansıtıyor.

“Bir sonraki politika faiz hamlesinin artış olacağını düşünmüyorum. Olası değil.” Jerome Powell, FED (1 Mayıs)

Haziran 2024’teki FED Toplantısından Ne Bekleniyor?

Haziran 2024’teki FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) toplantısının 11-12 Haziran 2024 tarihlerinde planlandığı belirtiliyor. Beklentiler, Federal Rezerv’in faiz oranlarını %5,25-5,50 aralığında sabit tutacağı yönünde. FOMC, Federal Rezerv’in ana para politikası yapıcı organı olarak, bireylerin tasarruf oranları üzerinde etkili olabilecek büyük ekonomik değişkenleri etkileyebiliyor. Bu toplantıda, enflasyon ve istihdam verilerine dayalı olarak ABD ekonomisinin istihdam ve fiyat istikrarı arasındaki dengesini doğru bir şekilde değerlendirebilmek için karar verilecek.

“Ekonomik görünüm belirsiz, ancak enflasyon risklerine karşı oldukça dikkatliyiz. Federal fonlar için hedef aralığını düşürmenin uygun olacağını beklemiyoruz, ta ki enflasyona karşı sürdürülebilir bir şekilde %2’ye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven kazanana kadar.” Jerome Powell, FED (1 Mayıs)

FED Bu Yıl Faiz Oranlarını Düşürecek Mi?

Boston Federal Rezerv Başkanı Susan Collins ve New York’tan John Williams, ilk faiz indiriminin muhtemelen bu yıl gerçekleşeceğini, ancak bunun Haziran’dan önce olmayacağını söyledi. Aynı şekilde, Atlanta’dan Raphael Bostic, yaz aylarında bir indirim düşündüklerini belirtti.

Tüm üyelerin üzerinde anlaştığı resmi tavır, sabırlı olunması gerektiği ve enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde düşeceğine ikna olana kadar herhangi bir önlemin alınmayacağına yöneliktir. Bu tavır, Ocak ayındaki enflasyonun beklenenden ve istenenden daha yüksek bir seviyede olduğunu gördükten sonra daha da önemli hale geldi.

Geçmişte, FED’in hızla faizleri düşürme eğiliminde olduğunu ve bir ekonomik resesyonla mücadele etmek için bu yönde hareket ettiğini de göz önünde bulundurmalıyız. Ancak bugünkü şartlarda Amerikan ekonomisi güçlü, tüketici harcamaları hala yüksek ve işsizlik minimum seviyede. Yani, FED’in Mart 2022’de faiz oranlarını artırmaya başladığı durumlara benzer bir durum bulunmaktadır.

FED Toplantılarının Piyasalar Üzerindeki Etkisi Nedir?

FED, Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomik sağlığı için kritik bir kurum olup küresel finans piyasaları üzerinde önemli bir etkisi vardır. FED toplantıları, özellikle faiz oranlarıyla ilgili olarak para politikalarının belirlendiği yerlerdir. ABD’deki faiz kararları da finans piyasaları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Faiz Artışı Olduğunda Ne Olur?

FED, faiz oranlarını artırmayı seçerse veya fiyat seviyesini kontrol altına almak amacıyla sistemin likiditesini azaltmayı hedefleyen diğer politikaları benimserse bu durum ekonomide bir yavaşlamaya yol açar.

Aslında, faiz oranlarının artması, kredileri daha “pahalı” hale getirerek kredilendirmeden caydırır. Bu da, toplam talep ve tüketim seviyesi üzerinde bir olumsuz etkiye sahip olur.

Faiz oranları ile SP500 arasındaki ilişki
Faiz oranları ile SP500 arasındaki ilişki

Likit azalması aynı zamanda hisse senedi piyasasını da etkiler. Daha az likidite, daha az yatırım kaynağı anlamına gelir. Bu nedenle faiz oranlarının artması, hisse senetlerinin değerinde bir azalmayla ilişkilendirilir. Ancak bazı durumlarda, piyasa zaten artışın etkisini satarak hisselerde “indirim” yapmış olabilir. Bu genellikle FED’in resmi karardan önce para politikası niyetlerini önceden belirttiği durumlarda olur. Bu durumlarda, piyasadaki etki daha ılımlı olabilir.

Belirsizlik dönemlerinde, faiz oranlarının artmasının ardından defansif hisselere yatırım yapmak mükemmel bir strateji olabilir. Ayrıca, ekonomik döngü ile düşük korelasyona sahip olan değer koruyucu varlıklar (altına yatırım yapmak vs.), iyi bir yatırım stratejisi oluşturabilir.

Faiz Oranları Düştüğünde Ne Olur?

Faiz artışının aksine, Federal Rezerv (FED) veya başka bir merkez bankası tarafından bir faiz indirimi olduğunda, genellikle faiz artışının aksine bir etki olabilir. Faiz oranlarının düşmesinin ana sonuçları şunlardır:

 • Ekonomiyi Canlandırma: Faiz oranlarındaki düşüş, borç almayı daha ucuz hale getirir. Bu, hem şirketleri hem de tüketicileri yatırımlar veya tüketim için daha fazla borç almaya teşvik edebilir.
 • Tüketimin Artması: Borçlanmanın daha ucuz olması, tüketicilerin büyük alımlar yapmaya daha meyilli olmalarını sağlayabilir. Örneğin konut veya otomobil alım-satımlarında artış gözlemlenebilir, bu da ekonomide toplam talebi artırabilir.
 • Hisse Senedi Piyasalarına Etkisi: Faiz indirimi, hisse senedi piyasalarında olumlu bir etkiye sahip olabilir. Finansman maliyetlerinin düşmesi ve tüketimin ya da yatırımların artması ile şirketler kâr beklentilerini iyileştirebilir. Bunun sonucunda genellikle hisse senedi fiyatları artışa geçer.
 • Para Biriminin Değer Kaybetmesi: Bazı durumlarda, faiz oranlarının düşmesi yatırımcıların daha yüksek getiri arayışı içinde diğer piyasalara yönelmesi ve bu süreçte yerel para birimini satması nedeniyle ulusal para biriminin değer kaybetmesine yol açabilir.
 • Enflasyon Riski: Faiz indiriminin ekonomiyi canlandırmayı hedeflemesine rağmen, bir yan etkisi enflasyonun artması olabilir. Tüketim ve yatırım arttıkça, piyasadaki arz talebin altında kalabilir ve bunun sonucunda fiyatlar yükselmeye başlayabilir.

Sonuç olarak, FED toplantı takvimini takip etmek oldukça önemlidir ve bu toplantılardan çıkan kararları dikkatli bir şekilde takip etmeniz kritiktir. Bu şekilde FED’in genişleyici veya daraltıcı kararlarına göre piyasada tepki vermeniz kolaylaşabilir.

FED Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

FED’in bir sonraki toplantısı ne zaman düzenlenecek?

FED toplantı takvimi kapsamında bir sonraki toplantısı 30 Nisan – 1 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek.

FED faiz oranlarını ne zaman artıracak?

Bu yıl için faiz oranlarında bir artış öngörülmemektedir. Ancak FED, enflasyonla mücadelenin kazanıldığını düşünmek için henüz yeterli güvene sahip değil. Bu yüzden, faiz oranlarını henüz düşürmemeye, enflasyonun kontrol altında olduğunu ve sürdürülebilir bir şekilde %2 hedefine düştüğünü görene kadar beklemeye karar verdi.

FED faiz oranları hakkında ne zaman açıklama yapar?

FED, faiz oranları politikalarını belirlemek üzere yılda 8 kez belirlenmiş tarihlerde toplanır.

İlgili Makaleler